Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

More Gold in Tanzania... People remain poor!

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Shadow, Jul 16, 2010.

  1. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #1
    Jul 16, 2010
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,888
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    Press release
    July 14, 2010,

    Sidon Receives Approval for High-Grade Gold Prospect in Tanzania


    VANCOUVER, BRITISH COLUMBIA,

    (MARKETWIRE via COMTEX)


    Sidon International Resources Corp. /quotes/comstock/11v!sd (CA:SD 0.09, -0.01, -10.53%) (FRANKFURT: SY7)(PINK SHEETS: SIDNF) has received final approval from the TSX Venture Exchange in regards to its high-grade gold prospect, the "Morogoro East Gold (MEG)" property in the Morogoro area of Tanzania.

    Company president Kamal Alawas states: "This is great news for the future growth of Sidon. Rarely does a company of our small market capitalization be afforded an opportunity to be able to acquire a property of such potential in what can only be described as one of the world's last potential world-class undeveloped gold districts.

    In the 1990s Tanzania only had approximately one million ounces of known gold reserves, now it has over 50 million ounces of reserves, placing it in third place in the African gold-producing countries behind only South Africa and Ghana. Considering it has at least five world-class gold deposits, Tanzania has yet to be subjected to serious and prolonged exploration by modern methods.

    Few junior resource companies have had the ability to become involved in this expanding gold district and management is excited about what the future development of this prospect will provide for the growth of Sidon.

    Seeing how the market embraced Canaco Resources Inc. after their recent discoveries in Tanzania, it is clear that there is growing market awareness for this emerging gold district in Africa. Couple this with the anticipated work program to start immediately, it is clear that Sidon is entering a significant period of corporate growth right now."

    ON BEHALF OF THE BOARD
    Kamal Alawas, President
    We seek safe harbour.


    Neither the TSX Venture Exchange Inc. nor its Regulation Service Provider (as that term is defined in the policies of the TSX Venture Exchange Inc.) accepts responsibility for the adequacy or accuracy of this press release.

    Contacts:
    Sidon International Resources Corporation
    Kamal Alawas President (425) 493-4653(425) 258-3366 (FAX)
    info@sdmines.com

    www.sdmines.com

    SOURCE: Sidon International Resources Corporation
     
  2. Bujibuji

    Bujibuji JF-Expert Member

    #2
    Jul 16, 2010
    Joined: Feb 4, 2009
    Messages: 26,997
    Likes Received: 5,124
    Trophy Points: 280
    na inaongoza kwa ufukara
     
  3. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #3
    Jul 16, 2010
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,888
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    Na gavana anaendesha uchumi kwa asilimia kubwa kutegemea 'mavuno bora' et al
     
  4. Nemesis

    Nemesis JF-Expert Member

    #4
    Jul 16, 2010
    Joined: Feb 13, 2008
    Messages: 3,260
    Likes Received: 211
    Trophy Points: 160
    Shamba la bibi. Ninahisi hatari kubwa miaka si mingi; vita vya Kongo, Siera Leone, Ivory Coast, Angola nk kwa sehemu kubwa vilitokana na wananchi kutambua kuwa mali asili (madini) vinaliwa na wachache nao wakaunda vikundi vinavyotafuta kufaidi pia. Kuna hatari kubwa kama staili ya CCM itaendelea.
     
  5. Iza

    Iza JF-Expert Member

    #5
    Jul 16, 2010
    Joined: Jan 8, 2009
    Messages: 1,792
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Sioni huo uharaka wa kuyachimba wakati hatujui jinsi ya ya kuyatumia..
    Kwanini tuendelee kuwafurahisha mabwana wakubwa???
    Yangebaki tu as long as hayaozi...
     
  6. MANI

    MANI Platinum Member

    #6
    Jul 16, 2010
    Joined: Feb 22, 2010
    Messages: 5,849
    Likes Received: 862
    Trophy Points: 280
    Tatizo hapa ni kuwa serekali yetu inaona dhahabu ni mali ya wageni sisi tuendelee kulima kwa jembe la mkono ili tuendelee. Yanahitajika mapinduzi ya kuweza kujua kuwa rasilimali za nchi ni mali ya wananchi na hazina budi kutumiwa vyema kuwaletea maendeleo.
     
  7. Ndibalema

    Ndibalema JF-Expert Member

    #7
    Jul 16, 2010
    Joined: Apr 26, 2008
    Messages: 10,858
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Very good idea.
    uamuzi wa kuyaacha madini alikuwa nalo Mwalimu Nyerere lakini wajuaji walipoingia madarakani wakaona nia wazo la kipuuzi.
    wakafanya wanaloweza waohatimaye wachache tu ndio wanaonufaika nayo.
     
  8. Lukolo

    Lukolo JF-Expert Member

    #8
    Jul 16, 2010
    Joined: Dec 2, 2009
    Messages: 5,125
    Likes Received: 30
    Trophy Points: 145
    Hiyo ndiyo Tanzania, zaidi ya uijuavyo. Halafu bado CCM wanatafuta excuse ya umasikini wa nchi. Nawashangaa sana hawa watu.
     
  9. K

    Kicheruka JF-Expert Member

    #9
    Jul 16, 2010
    Joined: Feb 2, 2009
    Messages: 792
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Ni wajuajaji au ni wajinga na mazuzu, mjuaji hawawezi akaingia mikataba ya kijinga namna hiyo
     
  10. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #10
    Jul 16, 2010
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,940
    Likes Received: 277
    Trophy Points: 180
    Ndipo tutakubaliana kuwa Nyerere alipozuia uchimbaji huo hadi taifa liwe tayari, alikuwa sahihi na alikuwa kaona matatizo hayo. Rulipopta viongozi myopic, ndipo taifa likageuka shamba la bibi, na walaji wetu wanawapenda sana viongozi tunapata.

    Nakumbuka mwaka 2001 nilikutana na jamaa hapo Dar wakiwa wanapanga mkakati wa kuhakikisha kuwa Kikwete anachaguliwa kuwa the next president (mwaka 2005) kwa vile walikuwa wanajua kuwa hatavuruga mipango yao ya kibishara kwa muda mrefu; mipango hiyo ilikuwa ya kuendelea kukomba nchi hii, unfortunately.
     
  11. Nyunyu

    Nyunyu JF-Expert Member

    #11
    Jul 16, 2010
    Joined: Mar 9, 2009
    Messages: 4,286
    Likes Received: 48
    Trophy Points: 145
    "Shamba la bibi"

    Nawachukia sana madalali na wapiga debe wa CCM. Unfortunately tunao hapa hapa JF.

    Mungu tunusuru na tsunami hili.
     
  12. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #12
    Aug 10, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,892
    Likes Received: 9,459
    Trophy Points: 280
    10th August 2010









    [​IMG]
    International Students Week (ISWiT) patron Reginald Mengi, who is also IPP Executive Chairman, addresses conference at the University of Dar es Salaam yesterday. (Photo: Khalfan Said)




    Tanzania is endowed with a rich abundance of natural and other resources and saying it is one of the poorest countries in the world is wrong and misleading, IPP Executive Chairman Reginald Mengi said yesterday.

    He said that, if for lack for a better description, the poverty tag should go to Tanzanians “because that will make them fight harder using the resources at their disposal to break free from the shackles of poverty”.
    Mengi made the remarks in an address in Dar es Salaam to university students attending a conference forming part of launch of the 2010 International Students Week in Tanzania (ISWiT), of which he is the Patron.

    This year’s theme for the week is “The voice of young intellectuals in constructing Africa anew: Come, listen, think and act.”
    The thrust of the annual event this time around revolves around devising strategies to meet the wide array of daunting challenges Africa is faced with.

    The IPP Executive Chairman specifically called on the World Bank to desist from associating Tanzania with poverty, noting that it would make more sense for people to refer to the country’s riches “instead of singing the carol that it is the second poorest country in the world”.

    He noted that students had ideas that could help ease the abject poverty many people in Africa were languishing in, adding: “It is a shame and a pity that, even with the abundant resources the continent is blessed with, it is still regarded as poor. It is incumbent upon you to act on this situation as appropriate but with a sense of urgency.”

    Mengi explained that it would be futile to talk of a new Africa in a situation where there was no rule of law or good governance.

    “As part of our new development strategy, we’re emphasizing transparency, accountability and a strong civil society - the kinds of reform that can help unleash transformational change,” he added.
    He said he saw corruption as the biggest enemy of development since no meaningful gains could be realised where corruption was so rampant that it could easily be assimilated into young and fresh minds.

    The IPP Executive Chairman warned against the likelihood of Tanzania’s youth learning from the thefts and other crimes committed by their seniors.

    “Who among you is courageous and bold enough to question their parents about their ill-gotten wealth? Who’s going to break from the chain of corruption? When are you going to stop going the way of corrupt parents? If you remain quiet, you will be part and parcel of that corruption,” he pointed out, to deafening applause from the floor.

    He said the fact that the incidence of cyber crime was on the rise worldwide was a clear indication that the youth had learned from the criminal activities of their seniors, most of them computer illiterate, some growing into even worse computer-aided criminals.

    He accordingly advised the students to include deliberations on ways to break the vicious circles of poverty and corruption.
    Mwanaidi Sinare Maajar, Tanzania’s Ambassador to the United States, meanwhile said it was very much in the interest of the world to help Africa out of poverty.

    She said the theme of the conference underscored what President Barack Obama did last week when he invited 115 young African leaders to the US “for an evaluation of how they see Africa’s future over the next half century and to help craft innovative solutions to regional challenges”.
    “Working with their American counterparts and US government officials enabled the delegates to share their insights on key conference themes of youth empowerment, good governance and economic opportunity,” noted the envoy.

    “The youth are the heirs of the independence generation that we are celebrating today. Because of the sacrifice made by your parents, you were born in independent African states,” she added.

    She explained that just as the achievements of the last 50 years inspired the continent’s young generation, “the work you do today will inspire Africans for generations to come”. She said the youth can do a lot to influence policy, adding that leadership was about “analysing challenges and using intellectual minds to generate new visions”.

    Speaking on behalf US Ambassador to Tanzania, Jasmin White said encouraging Africa’s youth to discuss issues leading to dialogue and solutions to problems was crucial to helping the continent move forward.
    White, a Thomas Pickering Fellow in the Public Affairs Section of the US Embassy in Dar es Salaam, said the theme of the conference was in consonance with President Obama belief that the youth hold the key to Africa’s future.

    “It will be up to you young people full of talent and imagination to build the Africa for the next 50 years,” she noted.

    ISWiT president Jokate Mwegelo had earlier said Tanzania’s youth acknowledged the fact that they too had the duty of bringing about positive changes in Africa.

    Dignitaries at the conferences included Democractic Republic of Congo’s Ambassador Juma Khalfan Mpango and Zambia’s Deputy High Commissioner, Patrick Ngoma.




    SOURCE: THE GUARDIAN
     
  13. I

    Ijuganyondo Member

    #13
    Jan 16, 2011
    Joined: Jan 13, 2011
    Messages: 62
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Salaam wanajamii;gwiji wa muziki wa raggae dunian hayat Bob marley aliwahi kusema'in abundance of water the thirsty is fool'(nikumbushe ni wimbo gani?) akimaanisha katikati ya bahar/ziwa mwenye kuhisi kiu ni mpumbavu,je katika tz híi yenye kila kitu;maziwa(lakes),bahari,wanyama,madini ya kila aina,misitu,mabonde,milima,ardhi yenye rutuba,condusive climate e.t.c Watanzania tulio maskin tu wapumbavu kweli kama alivyosema Bob? Tafakari chukua hatua,revolutioooooon.......
     
  14. VoiceOfReason

    VoiceOfReason JF-Expert Member

    #14
    Jan 16, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 5,235
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Rat Race
     
  15. VoiceOfReason

    VoiceOfReason JF-Expert Member

    #15
    Jan 16, 2011
    Joined: Nov 4, 2010
    Messages: 5,235
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  16. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #16
    Jan 16, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,104
    Likes Received: 5,676
    Trophy Points: 280
    siwezi kukubaliana na wewe Tanzania ni moja ya nchi maskini sana.[​IMG][​IMG][​IMG]
     
  17. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #17
    Jan 16, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,104
    Likes Received: 5,676
    Trophy Points: 280
    [​IMG][​IMG]
     
  18. I

    Ijuganyondo Member

    #18
    Jan 16, 2011
    Joined: Jan 13, 2011
    Messages: 62
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    sio kwamba Watanzania ndo masikani&not tanzania??
     
  19. Masika

    Masika JF-Expert Member

    #19
    Jan 16, 2011
    Joined: Sep 18, 2009
    Messages: 731
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Watanzani ni maskini wa matendo(do afraid to act) lakini ni matajiri wa mali,pia ni matajiri wa ideas lakini maskini wa kuweka idea zao katika matendo,nafikiri huu ndo umaskini
     
  20. engmtolera

    engmtolera Verified User

    #20
    Mar 3, 2011
    Joined: Oct 21, 2010
    Messages: 5,059
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Hi Jf members,lets share the little I have in my mind on Why we are Poor?

    for me i thing we are poor may be becouse:-
    1.We lack attitude
    2.we lack the will to follow and teach principles of working of rich and developed societies.

    there fore we are in this state becouse:-
    1.We want to take advantage over every thing and every one
    2.We see some thing done wrong and say-"LET IT BE"

    We should have SPIRITED and ATTITUDE

    only then we will be able to change our PRESENT STATE

    MSEMA UKWELI HAPENDWI DAIMAA:decision:
     
Loading...