Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

mmmhhhhh

Discussion in 'Jamii Photos' started by Kapwani, Aug 12, 2010.

  1. K

    Kapwani JF-Expert Member

    #1
    Aug 12, 2010
    Joined: Nov 17, 2009
    Messages: 668
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    [​IMG]

    MMmmmh inawezekana tunaleta sana picha za huyu first lady mpaka inaboa kuna mengi ya kujiuliza......!!!
    hivi ni kweli hawa watu ndio maisha yao au ndio for the seki ofu pics...kuna yeyote anayejua miasha ya obama na michele kabla hawajaingia IKULU..ni kweli wanachokionyesha kina reflect hali halisi

    mix with yours
     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Aug 13, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,197
    Likes Received: 16,199
    Trophy Points: 280
    Seriously I am getting sick by this Michelle my belle obssession. Sioni hata kinachowachengua ni kipi..

    Back to your question, no one really knows about the strength of their relationship/ marriage than themselves. I've heard some chatter here and there that their marriage was at one time on the rocks. But then again it's hard to corroborate tabloid-like stories like that.

    Having said that, what you see could very well be a facade. Look at Al and Tipper Gore...who would've thought that they would go splitsville? Anything is possible.
     
  3. K

    Kanyafu Nkanwa JF-Expert Member

    #3
    Aug 13, 2010
    Joined: Jul 8, 2010
    Messages: 790
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Haijalishi mambo yaliyopita. Wanaweza kuwa walikuwa na bifu kubwa hapo mwanzo kabla ya kuingia state house. Lakini baada ya Urais mambo ikawa sawa sawa. Ndiyo dynamics za ndoa. Katika ndoa hamwezi kila siku mkawa mnachekeana kwani utakuwa ni unafiki mkubwa. Mmetoka familia tofauti haiwezekani mkawa mnakubaliana kila kitu. Hata mapacha wanaofanana kabisa wanagombana. Kwa hiyo quarells and squabbles za hapa na pale ni normal kabisa kwenye ndoa. Tuwaombee mema tu
     
  4. FirstLady1

    FirstLady1 JF-Expert Member

    #4
    Aug 13, 2010
    Joined: Jul 29, 2009
    Messages: 16,200
    Likes Received: 104
    Trophy Points: 160
    Ndoa yao ni kama ndoa zingine migogoro lazima kuwepo bwana ..wao ni binadamu kama wengine
     
  5. funzadume

    funzadume JF-Expert Member

    #5
    Aug 13, 2010
    Joined: Jan 28, 2010
    Messages: 5,018
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    hayo ni mafunzo wamepatiwa jinsi ya kunekana kwenye kadamnasi ni muhimu sana kwa viongozi haswa vipindi vya kampeni a uongozi hapo kuna mtu maalum amewekwa kwa shughuli hiyo kuhakikisha wanacheka na kushikana mikono mbele ya public kama maugomvi ni chumbani sio nje mbele za watu
     
  6. Jethro

    Jethro JF-Expert Member

    #6
    Aug 13, 2010
    Joined: Mar 23, 2009
    Messages: 2,187
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    Safi

    Ulichokisema ni sawa kabisa hakuna ndoa isiyokuwa na doa wala migogoro, tunchozindiana hapo ni jinsi gani ya kuficha hizo kasheshe za ndoa zetu kwa kuonyesha umalidadi wa tabasamu zuri kwa jamii iliyo tuzunguka au tunayo ishi nayo.

    Ila kiukweli ukweliii ndoa ni ngumu sana na ni jinsi tu nyie wanandoa mtakavyo ipeleka ndoa yenu kama mkitaka iwe matangazoni kila kukicha sawa au hapana nayo ni vyema tuu.

    Na hao wanao mtoa Michell Obama kila siku wenzenu wanatangaza biashara zao za mavazi na wengine wanapenda kujua amevaaje na anapendezaje ili nao wajaribu kumfikia huyo mama.

     
  7. m

    mwakyalabwe New Member

    #7
    Aug 13, 2010
    Joined: May 19, 2010
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hiyo siyo ajabu wala sio kitu kigeni ,kwa mtu maarufu na mwenye hadhi ya raisi wa marekani kufwatiliwa sana .Lakini maisha yao ya ndoa ni sawa kama ambavyo ndoa ilivyo ijapokuwa wao ni watu maarufu tu.
     
  8. cheusimangala

    cheusimangala JF-Expert Member

    #8
    Aug 13, 2010
    Joined: Feb 27, 2010
    Messages: 2,590
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 0
    umemaliza shosti hata sina la kuongeza.safi.
     
  9. K

    Kapwani JF-Expert Member

    #9
    Aug 13, 2010
    Joined: Nov 17, 2009
    Messages: 668
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Mmmmh kumbe kuwa firstlady kazi imagine umenyimwa unyumba na una hakika kuwa jamaa analetewa warembo wa kumtuliza...halafu unatakiwa uonekane hadharani umemshika mkono rais...unacheka cheka na kutabasamu ....kwa upande mwingine kuna warembo wananong'onezana kuwa huyu si lolote ni ndoa yake ni for PR tu sie ndio tunaompa ndoa jamaa...jamani how difficult!!!! sijui kama ningeweza kufaulu mafunzo ya kutabasamu na kucheka for the seki...bila kujali mazingira tata yanayonizunguka...mie ninge opt kutoonekana hadharai kabisa (sijamaanisha kuwa michele anapata shida za aina hii) my point is ..may be kuna extent ya migogoro..mingine nadhani km mwanadamu labda huwezi kujikakamua kupretend
    mix with yours
     
  10. k

    kasimba123 JF-Expert Member

    #10
    Aug 13, 2010
    Joined: Apr 18, 2010
    Messages: 1,160
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    hATA MIMI NAPENDA SANA WATU WAKIWA WAMEOANA HATA WAKIGOMBANA AKIJA MGENI VICHEKO KILA SEHEMU NA TABASAMU AKIONDOKA WAENDELEE NA UGOMVI WAO
     
  11. damtu2

    damtu2 Member

    #11
    Aug 14, 2010
    Joined: Mar 19, 2009
    Messages: 37
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    personally I think she is turning into a supermodel rather than a firslady. there's too much hype about her being a fashionista and may be she's taking that too seriously..cover up lady
     
  12. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    #12
    Aug 15, 2010
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    ah UJUHA NA UKASUKU tu..............imekuwa too much kwani dunia hii ni the Obama's tu ndio wanaoishi? Mie nimeanza kuboreka!:mad2::mad2::mad2:
     
  13. Anyisile Obheli

    Anyisile Obheli JF-Expert Member

    #13
    Aug 15, 2010
    Joined: Dec 13, 2009
    Messages: 3,294
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 135
    hapo umenena kweli tupu,
    palipo na Mungu na malaika tu ndiyo hapana faraka
     
  14. K

    Kapwani JF-Expert Member

    #14
    Aug 15, 2010
    Joined: Nov 17, 2009
    Messages: 668
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Unakumbuka vita ya ilianzia mbinguni anyisile gwa kukaja?
    mix with yours
     
  15. Mkeshahoi

    Mkeshahoi JF-Expert Member

    #15
    Aug 17, 2010
    Joined: Jan 4, 2009
    Messages: 2,429
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    fashenists wanapiga hela tu....!! ila naona kama B.Os wamekuwa familia ya ma-holiday kwa sana!!!! mara afukuza ka ki-mubwa, mara aisikirimu, mara gauni jipya...!!! labda ndio kuweka uwiano wa kazi na familia...!!:confused2::confused2:
     
  16. H

    HopeAgnes New Member

    #16
    Aug 18, 2010
    Joined: May 29, 2008
    Messages: 2
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I remember reading somewhere that their marriage was on rocks before Obama becoming President!! According to the source...Obama was overly ambitious and less attentive to wife and familly while Obama complaining that Michelle is too naggy/ demanding or something like that!!! But anyways, as most of you said...every marriage has its ups and down so here they r still pamoja n rocking their boat...which ofcoz, is what counts at the end of the day!! :smile-big:
     
  17. Lucchese DeCavalcante

    Lucchese DeCavalcante JF-Expert Member

    #17
    Aug 18, 2010
    Joined: Jan 10, 2009
    Messages: 5,471
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Obama's marriage was on brink of collapse, says book


    [​IMG] President Barack Obama whispers into First Lady Michelle Obama's ear during the White House Cinco de Mayo celebration this year.


    Their regular Friday "date nights" make the television news, and there was a stir recently when they caught Air Force One for a night at the theatre in Manhattan. This weekend, in the aftermath of the D-Day celebrations, they are in Paris with their young daughters - having turned down an invitation for dinner with President Nicolas Sarkozy and his wife Carla in favour of a more intimate family event.
    But it was not always wedded bliss for the First Couple. A new book, Renegade, about Mr Obama's unlikely run for the presidency, recounts a tense period in 2000 when the Obamas' marriage was on the brink of collapse because of his restless political hunger and the family's shattered finances.
    "There was little conversation and even less romance," wrote the Birmingham-born Mr Wolffe, who covered Obama's campaign for Newsweek magazine. "She was angry at his selfishness and careerism; he thought she was cold and ungrateful."

    At the time, Mr Obama was stuck on the lowest step of the political ladder. As a mere state senator in Illinois, he had challenged a popular incumbent in a Democratic primary by running against Bobby Rush, a former Black Panther from Chicago. Mr Obama was trounced by a dismal 2-1 margin.
    His wife was new to motherhood, at home with their first daughter Malia, just two years old at the time. "She hated the failed race for Congress in 2000, and their marriage was strained by the time their younger daughter, Sasha, was born. Politics seemed like a waste of time to Michelle," the book says.
    Mr Obama's troubles were compounded when he discovered that he was not on the guest list for the 2000 Democratic National Convention that year, because he had annoyed party officials. With maxed out credit cards he took the cheapest flight to Los Angeles where he found himself excluded from the convention floor. That was a mere eight years ago.The first couple seem to have put any past issues behind them -- "Things are much better," Mr Wolffe noted on television last week.
    "We're going to be fine," Wolffe quoted Mrs Obama as saying. "We just have to make sure the girls are fine. We're strong enough to take anything on and be OK at the end."The book also describes the moment Mrs Obama first realised she was in love with her future husband. It was 18 years ago and he was being paid to train 120 black church leaders how to be community organisers in the basement of a church. "There was really something powerful there. And I was like, "This guy is different. He is really different in addition to being nice and funny and cute and all that," she recounted.

    Several years later, by the time then US Senator Obama had made his mark with a remarkable speech to the 2004 Democratic convention and was preparing a run for the White House, Mrs Obama was resigned to a life in politics."Renegade" was the codename the Secret Service assigned to Mr Obama while he was a no-hoper candidate.As he launched his audacious bid for power, he even suggested to the author that he write a fly on the wall book. He then granted Wolffe extraordinary access.
    On the campaign trail Mr Obama would even invite Wolffe to join in early morning basketball workouts. The journalist was once seen sharing a piece of frosted carrot cake with the candidate while the rest of the press corps was herded on to a waiting bus.The access produced dividends, including Mr Obama's revelation of his deep distrust during the campaign of Bill Clinton, who was campaigning ruthlessly on behalf of his wife, Hillary.

    "We had to figure out how to deal with a former president who was just lying, engaging in bald-faced lies," Mr Obama told the author.There were mind games on both sides and Mr Obama succeeded by keeping his cool while rattling his opponent. After a tense encounter with Mrs Clinton at an airport, Mr Obama turned to an aide and said: "I never saw that look of concern in her eyes before. I think we can win this one."
    Despite the candidate's promise of transparency there was plenty of sleight of hand from the Obama camp during the campaign. The greatest fiction was the myth that the campaign's vast war chest was raised online in $5 and $10 donations from hundreds of thousands of people.
    "It wasn't the Internet," admitted Penny Pritzker, who headed Mr Obama's national finance committee. It was in fact, classic old fashioned high dollar contributions from wealthy Americans.

    The book also reveals that the campaign's famous "Yes We Can" chorus was almost vetoed by the president's chief speechwriter, Jon Favreau."Why don't we use that?" two junior speechwriters asked after hearing Mr Obama use the words "Yes we can" in a television debate. He had pushed back at Mrs Clinton's claim that he was all empty talk. After Mr Obama lost the New Hampshire primary the air seemed to go out of his campaign. Aides wrestled over the correct tone to use in his concession speech.
    Mr Favreau didn't want "Yes We Can" in the speech because he feared the audience would start chanting it. That's exactly what happened.From that defeat the Obama campaign was suddenly viewed as resurgent, exactly as a renegade would have wished.
     
  18. D

    Dick JF-Expert Member

    #18
    Aug 18, 2010
    Joined: Feb 10, 2010
    Messages: 477
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hakuna aliye mkamilifu ila baba wa mbinguni.
     
  19. B

    BWATOBUNU Member

    #19
    Sep 2, 2010
    Joined: Sep 1, 2010
    Messages: 48
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Inaonekana huyo bwana anapendelewa sana lakini haikalishi
     
  20. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #20
    Sep 2, 2010
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,506
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 160
    Jamani tuonyeshe zaid interest kwa 1st lady wetu - badala ya huyo wa Marekani tu. Huyu wa kwetu angalau anatuathiri kwa ukaribu zaidi, iwe kwa mema au yasiyo mema.
     
Loading...