Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mmmhh!!!...George Bush bana?

Discussion in 'International Forum' started by Ab-Titchaz, Mar 25, 2010.

  1. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #1
    Mar 25, 2010
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Huyu mtu vipi tena????...Sijui anakasumba ya kuchukia kusalimia watu weusi ama
    vp?..Tazama video ya safari yake kule Haiti.


    During their first joint visit to Haiti this week, George W. Bush appears to have wiped his hand on Bill Clinton's shirt after shaking hands with a crowd of Haitians.

    If that is what happened -- Breitbart.TV first raised the question after seeing the video below -- it builds on Barack Obama's story of Bush's compulsive need for hand sanitizer. But whatever Bush's reason, it looks pretty bad.


    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=0DtwkTS9mq8&feature=player_embedded"]YouTube- hand shake[/ame]
     
  2. banizle

    banizle JF-Expert Member

    #2
    Mar 25, 2010
    Joined: Dec 15, 2008
    Messages: 211
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 45
    duh nimeipenda hii
     
  3. Baba_Enock

    Baba_Enock JF-Expert Member

    #3
    Mar 25, 2010
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 6,724
    Likes Received: 61
    Trophy Points: 145
    du - Bush alijihisi kinyaa baada ya ku-hand shake?
     
  4. paradox

    paradox Senior Member

    #4
    Mar 25, 2010
    Joined: Mar 25, 2010
    Messages: 164
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Due to the fact that Bush is a former president of the USA, i will admit that this video looks bad, very more so because he did it to Haitians but it is also possible that it was more compulsive than voluntary, i have met a person who had to use hand sanitizer each time she shook someone's hand, and it took me a while to understand that she wasn't doing it on purpose, so if the rumours of Bush using sanitizer after handshakes are true then give the man a chance, theres already enough dirt thrown at him already, he is afterall human.
     
  5. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #5
    Mar 25, 2010
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Tell the man to keep away from the public then. It is worth to note that the times
    Bush has been 'caught' in these situations is when he is greeting black people....Is
    his compulsion color coded?
     
  6. paradox

    paradox Senior Member

    #6
    Mar 25, 2010
    Joined: Mar 25, 2010
    Messages: 164
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    You have a point, maybe he is a rascist and i hardly think 'telling' the man will change anything, he probably is the worst president in American history, however constantly trying to find flaws and imperfections in everything he does including something as simple as a handshake is unnecessary in my opinion, he has made his mistakes albeit very foolish ones and like i said he is only human and nothing more.
     
  7. Maria Roza

    Maria Roza JF-Expert Member

    #7
    Mar 25, 2010
    Joined: Apr 1, 2009
    Messages: 6,750
    Likes Received: 26
    Trophy Points: 145
    My God Bush tena amempangusia mwenzake duh!!!
     
  8. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #8
    Mar 25, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,112
    Likes Received: 16,060
    Trophy Points: 280
    Umeanza na wewe kulialia ubaguzi. Mimi sidhani Bush alikuwa anajifutia mkono shati la Clinton. Nadhani ni jinsi hiyo clip inavyochezwa tena kwenye slow motion...na nyinyi mahasimu wa Bush ndio mna-i-blow out of proportion.

    Pengine jamaa ni hypochondriac....lakini nyinyi kwa kujifanya mnajua watu, kwa kujifanya mko kwenye vichwa vya watu...mnakuwa wa wepesi wa kuanza kumshutumu mtu ubaguzi...shame on you.
     
  9. Pretty

    Pretty JF-Expert Member

    #9
    Mar 25, 2010
    Joined: Mar 19, 2009
    Messages: 2,582
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 135
    ........Kwa hiyo mtu mweusi mchafu? Bush hapa ameonyesha dharau mbaya.......ndio maana waarabu walimrushia kiatu.
     
  10. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #10
    Mar 25, 2010
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,384
    Likes Received: 2,446
    Trophy Points: 280
    kwanini mnahusisha uchafu na rangi ya mtu.. mmewahi kuona akisalimiana na watu wengi weupe na kuwa hajifuti?
     
  11. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #11
    Mar 25, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,112
    Likes Received: 16,060
    Trophy Points: 280
    Hebu acheni kukimbilia kuhitimisha mambo bana...mbona mnakuwa kama hamna hata chembe ya common sense nyie watu....sijui mkoje tu wakati mwingine. Inawezekana kabisa jamaa ni hypochondriac....na hii hali haina uweusi wala uweupe....
     
  12. Yegomasika

    Yegomasika JF-Expert Member

    #12
    Mar 25, 2010
    Joined: Mar 21, 2009
    Messages: 3,273
    Likes Received: 595
    Trophy Points: 280
    Unajua hakuna kitu kibaya kama kumtuhumu mtu kwa kitu usichokifahamu. Ndio Bush ana matatizo yake kama binadamu lakini hili la ubanguzi du, sidhani kama angekuwa na Cond Rice kama Secretary wake kama angelikuwa allegic namna hiyo na watu weusi.
     
  13. Boflo

    Boflo JF-Expert Member

    #13
    Mar 26, 2010
    Joined: Jan 20, 2010
    Messages: 4,394
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 135
    unakosea, huwezi kumfananisha cond rice na wahaiti au weusi wengine, Yeye ni mbaguzi mkubwa, na lile tukio linaonyesha wazi jinsi alivyo moyoni,
     
  14. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #14
    Mar 26, 2010
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,057
    Likes Received: 9,748
    Trophy Points: 280
  15. Yegomasika

    Yegomasika JF-Expert Member

    #15
    Mar 26, 2010
    Joined: Mar 21, 2009
    Messages: 3,273
    Likes Received: 595
    Trophy Points: 280
    Kwa hiyo Cond Rice siyo mweusi mh!.
     
Loading...