Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mkono named in inputs vouchers misuse scandal

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by armanisankara, Aug 14, 2012.

  1. a

    armanisankara JF-Expert Member

    #1
    Aug 14, 2012
    Joined: Jul 15, 2011
    Messages: 285
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    Four well placed local government officials in Musoma Rural district may face arraignment in court over misuse of farm inputs vouchers whose total worth reaches sh 370million.

    The four were members of a committee to distribute the vouchers include Musoma Rural MP Nimrod Mkono (CCM),former district commissioner Geofrey Ngatuni, district council chairman Magina Magesa and former district executive director Karaine ole Kunei who at present is Ngorongoro district director.

    All the same the district chairman, Magina Magesa, told this newspaper that the secretary of the voucher distribution committee who is also the district director has not at any one time invited him or the MP as regular members. He said instead of asking them to participate as regular members the director kept giving excuses for not inviting them, which implies that himself and the MP are not part of the queries being raised on the vouchers.

    A session of the district council raised the matter as members refused to receive a report on reception and distribution of the vouchers after affirming that no farm inputs had ever been delivered to farmers in the district in the 2011/2012 farming season.
    The meeting was held under its chairman Magina Magesa, and unanimously refused the report, and instead formed a six man probe committee to give light on the issue.
    Talking before the committee was formed, councilors from both sides of the political divide affirmed that not one village in the district received the said inputs, contrary to what the report says, "even indicating what the purchase of inputs had cost the government."

    "I obtained reports of delivery of subsidized input vouchers from the Regional Commissioner that our district had been provided with vouchers worth sh370million but as a matter of fact no such voucher was ever brought to my ward," Tegeruka councilor Alpha Mordekai declared. "For that reason I join my colleagues to form a probe team on these theft suspicions and those seen to be tainted be taken to court," he emphasized.
    Mara RC John Tupa recently said that some districts had misused subsidized inputs vouchers with part of the inputs being sold outside the country, while in some cases secondary school pupils had been made to sign on voucher pretending to be farmers.
    Further disagreements were being heard as councilors rifted over plans to divide the district into two, the second time the issue flares up, having brought members of the finance and planning committee close to blows at midweek.

    The issue was returned to a meeting of the ruling party and then brought back to the council, on the basis of a preliminary decision to divide Musoma Rural district so that one of the two districts shall be Butiama.

    One reason for dispute is that Butiama is located far away from certain wards, which are closer to Musoma but shall be located in Butiama district once the plan is carried out.
    After some of the councilors stormed out of the meeting, those remaining decided that the district be divided in two, where each district shall have 17 wards. One district shall be Nyanja whose head offices should be built at Kwikonero in Suguti ward. Those proposals shall now be presented before the Regional Consultative Council (RCC) for further deliberations, councilors noted.
     
  2. kanga

    kanga JF-Expert Member

    #2
    Aug 15, 2012
    Joined: Jan 13, 2011
    Messages: 1,011
    Likes Received: 24
    Trophy Points: 135
    Arman sankara. How mkono is involved in this long story?It shows that DED sidelined the MP and council chairman to discuss vouchers' allocation report for his own understanding reasons.Please revisit that story to capture the content.
     
  3. Lyimo

    Lyimo JF-Expert Member

    #3
    Aug 15, 2012
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 3,809
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Kwa ninavyo fahamu vizuri, swala hili la kutoa ruzuku kwa wakulima wetu kwenye pembejeo kupitia njia ya zamani ya kujiorodhesha na baadaye njia ya Vocha limedidimiza sana kilimo na kuleta umaskini mkubwa. Njia ya vocha ilibuniwa ili kukomesha wizi mkubwa uliokuwa unafanywa tena na viongozi mbalimbali bila kuchukuliwa hatua hata baada ya kujulikana kwa uhalifu huo. Ni viongozi wengi wamehusika, kama wakurugenzi wakuu wa wilaya na baadhi ya wabunge, lakini waliokamatwa na kuchukuliwa hatua ili kulipotezea hili ni watendaji wa kata ama vijiji tu. Mbaya zaidi, kupitia hujuma hii mbolea iliwanufaisha zaidi nchi za jirani (Zambia na Malawi) kwani nyanda za juu kusini zilihusishwa zaidi na zoezi hili kwaajili ya uwezo wao mkubwa wa kuzalisha mahini (Refer BIG 5 grain producers). Unakuta mkulima anahekari ishirini, anaambulia kupata mfuko mmoja tu wakati aliomba 20 kwa mfano. Vilevile huo mfuko mmoja unahujumiwa kwa kupunguzwa, kwani wametengeneza maeneo ya kufanya re-packing na kuishona na mashine upya. Napenda niwafahamishe watanzania wenzangu wazalendo, swala la ruzuku limezorotesha sana uzalishaji na kuongeza umaskini kwa wakulima. Swala hili lilifanya mfuko wa mbolea dukani kuwa bei kubwa zaidi kuliko iliyotarajiwa kwani wakulima wengine waliokuwa na uwezo wa kununua iliwabidi wanunue dakika za majeruhi ama muda kupita kidogo, kwani mbolea za ruzuku zililetwa either wakati wa kutumika ama zikichelewa wakati mwingine, hivyo mkulima anavyopata pungufu anakimbilia sokoni na kukutana na bei kubwa zaidi. Wengi wa wakulima waliacha kutumia mbolea. Kama kuna mtu anataka kufanya Research Study ya Impact on Agriculture inputs subsidies, this is a potential area ya kupata findings nyingi zilizojificha. Ila bahati mbaya ukianza kufanya tu even on the aside project utakutana na mkono wa PCCB na kukuzuia na study hiyo. Jitahidi kuifanya kwa kificho ndipo utaweza fanikiwa.

    Nashangaa wakati mwingine tunasumbuka kutafuta mahali tunapokwama, wakati ni wazi na panajulikana.
     
  4. masopakyindi

    masopakyindi JF-Expert Member

    #4
    Aug 15, 2012
    Joined: Jul 5, 2011
    Messages: 12,640
    Likes Received: 992
    Trophy Points: 280
    Huyo bwana ni " The devils Advocate" kila scandal yumo.
     
Loading...