Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Michael Moore's Open Letter To The Obama

Discussion in 'International Forum' started by X-PASTER, Dec 3, 2009.

  1. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #1
    Dec 3, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Michael Moore's Open Letter To The President

    Film-maker Michael Moore, who helped get out the vote for the Democratic president last year, says that Barack Obama will become the new "war president" if he, as expected, announces an increase in troop numbers for Afghanistan later on Tuesday.

    "With just one speech you will turn a multitude of young people who were the backbone of your campaign into disillusioned cynics," he wrote in an open letter on his website.

    Moore's 2004 documentary Fahrenheit 9/11 helped turn the tide of public opinion against then president George Bush and the Republican administration. He won an Oscar for best documentary in 2002 for Bowling For Columbine.

    In the letter to Obama, Moore wrote that Obama's job was not to do "what the generals tell you to do... We are a civilian-run government".

    Obama is expected to announce later on Tuesday the deployment of at least 30 000 more troops to Afghanistan from the elite West Point Military Academy in New York state - short of General Stanley McChrystal's request for 40 000 but still too many for war critics. The US already has 68 000 troops there.

    Moore, also known for often colourful, off-the-cuff remarks, insisted that there were fewer than 100 al-Qaeda members left in Afghanistan.

    The idea of 100 000 troops "trying to crush a hundred guys living in caves" indicated that Obama had consumed "Bush's Kool-Aid", he wrote. - Sapa-dpa


     
  2. Tumain

    Tumain JF-Expert Member

    #2
    Dec 3, 2009
    Joined: Jun 28, 2009
    Messages: 3,158
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    Anaendelea kudanganywa na most violent species on earth...wacha wakazikwe wengi huko torabora ndio watapata akili...
     
  3. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #3
    Dec 3, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Kila leo mahiti zinarejeshwa UK... yaani vilio kwa kwenda mbele...! Alafu wanatengeneza vipindi maalum vya kwenye runinga ili waonewe huruma.
     
  4. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #4
    Dec 3, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Unfortunately, Mike Moore is right. But there is no simple way out for Obama on Afghanistan. My heart is still with him.
     
  5. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #5
    Dec 3, 2009
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,173
    Likes Received: 16,143
    Trophy Points: 280
    Wewe umeshalewa kool aid
     
  6. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #6
    Dec 3, 2009
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,048
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 145
    US is a country addicted to wars,and it was build upon wars,hopefully it wont be the reason for it to fall down.Anachofanya Obama ni sahihi,very smart na pia nafikiri ni the right way to go.Hata walioko addicted to narcotics huwa wanapewa dawa ambazo zi kama hizo narcotics tu lakini kwa kiwango kidogo until full withdrawal.Same way na wamarekani,unakata addictio taratibu na huku ukijuwa kwamba maisha ya watu yako ndio yako kwenye mizani,Mc Crystal aliomba forty thousand kapewa thirty,taratibu and then eventually wataondoka unless warudishe kichaa mwingine mzungu kama Bush.Obama amezingatia mambo ya muhimu zaidi ya siasa,angekuwa amezingatia siasa then asingemsikiliza huo General hata chembe na vita ingeisha leo,lakini kuna wale ambao tayari wako vitani na hawataki kuonekana kazi yao ni ya bure na maelefu ya familia wakiwa nyuma yao,pia wengine wakitaka hao waliopo huko tayari wapelekewe sapoti licha ya kwamba si jambo jema kufanya hivyo. Tatizo lililopo ni kwamba kama wakiondoka Taliban will take over in a minute na hilo wengi hawakubaliani nalo,hivyo Mr president amekuja na strategy nzuri tu ambayo ni well balanced kwenye siasa za nchi hii,na hivyo basi sapoti yake itatoka sehemu tofauti tofauti za matabaka ya kisiasa kutokana na balance yake.
     
  7. K

    Keynez JF-Expert Member

    #7
    Dec 3, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 314
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 35
    Dig a hole, bury yourself
    go ahead, keep goin

    It's amazing Marekani imejaa wasomi lakini wameshindwa kujiconvince kufunga virago, is it arrogance? Kama jmushi1 ulivyosema, Obama anawapa wanachotaka, mnatapa kupigana ok. I hope hao marines wamejifunza ku-ride camels. Pakistan here we come, baada ya hapo, Iran, Yemen, Somalia, Sudan....yeah, and we don't stop, we won't stop......na nyie wabongo msilete fyokofyoko, tumewasikia mnakwenda kwa kila castro, we are watching u.

    Mzalendo.

    N.B Unaujua ule msemo, 'when the only tool you have is a hammer, everything you see around is a nail', or something like that? Ndio marekani hao, wameinvest kwenye military hardware, kila tatizo wanadhani solution yake ni kutandika watu.
     
  8. X-PASTER

    X-PASTER Moderator

    #8
    Dec 3, 2009
    Joined: Feb 12, 2007
    Messages: 11,651
    Likes Received: 75
    Trophy Points: 145
    Different president... same policy...! "Kill them, and the lest will come to warship us"
     
Loading...