Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mgombea Ubunge CCM awatukana Ma-albino

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Malafyale, Sep 26, 2010.

  1. Malafyale

    Malafyale JF-Expert Member

    #1
    Sep 26, 2010
    Joined: Aug 11, 2008
    Messages: 10,000
    Likes Received: 2,257
    Trophy Points: 280
    SOURCE:By Said Hamdan; GUARDIAN ON SUNDAY

    Lindi Urban CCM parliamentary candidate Mohamed Abdul Azizi who is also Iringa Regional Commissionerand his campaign manager Khalfani Mandanje, used abusive and stigmatising language against Lindi Urban parliamentary candidate Salum Bar’wani from the Civic United Front, saying he was unsuitable because he was an albino.

    They told the electorate in Ng’apa, Mingoyo, Chikonji and Matopeni wards at varying times of the campaigns that under normal circumstances people with albinism suffered memory loss because of the lack of Vitamin C as they are exposed to sunlight.

    CCM candidate Azizi is quoted to have said: “In the past, our elders spat on their chests if they met albinos in the morning to drive away any curse.”

    An embittered Bar’wani told journalists that people harbouring such attitudes were no different from those who killed albinos for superstitious reasons. He is considering to petition to the national electoral commission.

    Meanwhile, Azizi asked the electorate to vote him back into parliamaent so that he could finalise the construction of his hotel. But he did not give details

    Angalizo;Hizi ndiyo akili za mtu aliyeshika Ubunge wa Lindi kwa miaka mingi sasa na kuaminiwa hadi kuteuliwa kuwa Mkuu wa Mkoa ktk serikali inayoongozwa na CCM?
     
  2. B

    Babuyao JF-Expert Member

    #2
    Sep 26, 2010
    Joined: Jun 6, 2009
    Messages: 1,729
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Huyo jamaa ni mshenzi na baradhuli wa kutupwa. Anapaswa kuchukuliwa hatua kali kwa kuwadharau maalbino. Kwa mwendo huo mauaji ya hawa ndugu zetu yataisha kweli kama viongozi wenyewe hawaoni kama maalbino ni watu kamili?
     
  3. Malafyale

    Malafyale JF-Expert Member

    #3
    Sep 26, 2010
    Joined: Aug 11, 2008
    Messages: 10,000
    Likes Received: 2,257
    Trophy Points: 280
    Babuyao;

    Sidhani kama mtu mwenye akili timamu anaweza kuthubutu kutamka hata nusu tu ya maneno kama haya;isitoshe tena na tena nikiyarudia kuyasoma imefikia hatua hata siamini kwa mheshimiwa Mbunge kutamka maneno kama hayo!

    Matamshi ya kutukana mapungufu ya watu yanamsuta Kocha Glenn Hoddle wa Uingereza hadi leo,kwa kauli hii Azizi anapaswa kuchukuliwa hatua kali sana za kisheria!
     
  4. Zak Malang

    Zak Malang JF-Expert Member

    #4
    Sep 26, 2010
    Joined: Dec 30, 2008
    Messages: 5,410
    Likes Received: 13
    Trophy Points: 0
    CCM ndiyo inawafundisha na kuwalea washenzi na mabaradhuli hawa. Angalia ktk thread nyingine humu JF jinsi mkubwa wao, JK alivyowakejeli watu wenye kuishi na VVU na ndiyo utafahamu ushenzi huu unatoka wapi.
     
  5. Malafyale

    Malafyale JF-Expert Member

    #5
    Sep 26, 2010
    Joined: Aug 11, 2008
    Messages: 10,000
    Likes Received: 2,257
    Trophy Points: 280
    Kwanza tulisikia wasichana wa shule kupata mimba ni kiherehere chao,zikaja kauli za Makamba kama CCM haiwezi kufanya midahalo kisha baada ya midahalo kuulizwa maswali na watu wa KARIAKOO ambao kwa njaa zao wanailaumu serikali,na hii ya sasa kwa kweli sio nzuri hata chembe kuisikia!
     
  6. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #6
    Sep 26, 2010
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 160
    Yaani mtu anaweka wazi kabisa nia yake ya kutaka uongozi kuwa ni maslahi binafsi!..Hakunatofauti na ayule babaake anaetakakujenga barabara katikati ya mbuga ya Serengeti ili kujinufaisha yeye na family yake!
    Ewe NYERERE, FUFUKA HUKO ULIKO!
     
  7. Ng'wanangwa

    Ng'wanangwa JF-Expert Member

    #7
    Sep 26, 2010
    Joined: Aug 28, 2010
    Messages: 9,435
    Likes Received: 174
    Trophy Points: 160

    Loss of memory is also subject to Jakaya Kikwete.

    As it stands this great lier and commedian of all times in Tanzania leadership has promised more than 30 multi-trillion projects if elected again forgetting (loss of memory) the truth that he has failed to deliver on multi-million promises in his 5 years in power.

    Kama hoja ni 'loss of memory', Is Jakaya Kikwete a curse for Tanzania??

    Ninapatwa na machungu nikisikia hizi zarau za CCM!!!
     
  8. m

    mapambano JF-Expert Member

    #8
    Sep 26, 2010
    Joined: Mar 14, 2008
    Messages: 535
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
  9. M

    Mutu JF-Expert Member

    #9
    Sep 26, 2010
    Joined: Mar 30, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    ngumu kuamini
     
  10. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #10
    Sep 26, 2010
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Huyo pumbaf atakuwa disqualified A.S.A.P. hapo CCM wameshapoteza kiti..
     
  11. PayGod

    PayGod JF-Expert Member

    #11
    Sep 26, 2010
    Joined: Mar 4, 2008
    Messages: 1,254
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    hivi, huyu amechanganyikiwa au amevuta bangiiiiiiiiiiiiiiiii
     
  12. f

    fungamesa Senior Member

    #12
    Sep 26, 2010
    Joined: Feb 20, 2009
    Messages: 127
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Halafu ni mpiga debe wa Mkulu wa Mkoa wa Wanyalukolo
     
  13. Mdau

    Mdau JF-Expert Member

    #13
    Sep 26, 2010
    Joined: Mar 29, 2008
    Messages: 1,625
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    punguzeni hasiara wakuu......Pinda aliwahi sema...."wakiamua kukamata wauaji wa Albino, hatabaki kiongozi..." na zaidi, kuna mmoja ni mgombea kule Kigoma, wananchi walimtaja kwenye ile "sensa ya JK" kama mshiriki wa biashara ya viungo vya albino...CCM wamebaki kuwauza ninyi tu mnaogoma kuwatoa madarakani.....
     
  14. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #14
    Sep 26, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,270
    Likes Received: 248
    Trophy Points: 160
    Hawa ndio wanaMtandao wa Jakaya; yeye hana moral authority ya kuwatukana maalbino kwani hata yeye anaonekana kama ni taahira vile!! Mtu mwenye akili timamu hawezi kuzungumza matusi yale halafu anaomba kura ili aweze kumalizia hoteli yake anayojenga!! Hao ndio maRC wa Jakaya ; ufisadi kwa kwenda mbele.
     
  15. Msanii

    Msanii JF-Expert Member

    #15
    Sep 26, 2010
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 6,223
    Likes Received: 62
    Trophy Points: 145
    speecheless
     
  16. Msanii

    Msanii JF-Expert Member

    #16
    Sep 26, 2010
    Joined: Jul 4, 2007
    Messages: 6,223
    Likes Received: 62
    Trophy Points: 145
    speecheless
     
  17. Quinine

    Quinine JF-Expert Member

    #17
    Sep 26, 2010
    Joined: Jul 26, 2010
    Messages: 6,473
    Likes Received: 2,491
    Trophy Points: 280
    Haya maneno si ya kutamkwa na mtu mwenye akili timamu, hakyanani kalewa madaraka huyu, wanaharakati wa haki za binadamu mnayasikia hayo.
     
  18. M

    Msharika JF-Expert Member

    #18
    Sep 26, 2010
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 934
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    CCM candidate praises Lipumba, disqualifies CUF albino candidate

    Lindi Urban CCM parliamentary candidate Mohamed Abdul Azizi has conceded that the Civic United Front (CUF) presidential candidate, Prof Ibrahim Lipumba, is a well learned economist who could bring economic revolution in the country if elected president.
    Azizi, who also doubles as Iringa Regional Commissioner, is defending his position in the constituency he has been representing in parliament for a long time.
    He told a campaign rally at Matopeni area that Prof Lipumba was one of the most brilliant academicians in the country who has offered his contribution to the development of the country and other nations.
    The parliamentary candidate cited the US and European countries whose economies the professor had helped to improve, but told the potential voters that the time for Prof Lipumba to run the country was yet to come because of the existing traditional transfer of authority, for which he didn’t elaborate.
    In another turn of events, Azizi and his campaign manager Khalfani Mandanje, used abusive and stigmatising language against Lindi Urban parliamentary candidate Salum Bar’wani from the Civic United Front, saying he was unsuitable because he was an albino.
    They told the electorate in Ng’apa, Mingoyo, Chikonji and Matopeni wards at varying times of the campaigns that under normal circumstances people with albinism suffered memory loss because of the lack of Vitamin C as they are exposed to sunlight.
    CCM candidate Azizi is quoted to have said: “In the past, our elders spat on their chests if they met albinos in the morning to drive away any curse.”
    An embittered Bar’wani told journalists that people harbouring such attitudes were no different from those who killed albinos for superstitious reasons. He is considering to petition to the national electoral commission.
    Meanwhile, Azizi asked the electorate to vote him back into parliamaent so that he could finalise the construction of his hotel. But he did not give details.

    MY CONCERN== CHECK THE RED LINES, IS HE DESERVING TO SERVE AS GOVERMENT OFFICER?
     
  19. B

    Babuyao JF-Expert Member

    #19
    Sep 26, 2010
    Joined: Jun 6, 2009
    Messages: 1,729
    Likes Received: 23
    Trophy Points: 135
    Hilo jamaa linapaswa kuwa pale Dodoma Mirembe wakilichunguza ubongo wa lenyewe ulivyooza.
     
  20. M

    Malila JF-Expert Member

    #20
    Sep 26, 2010
    Joined: Dec 22, 2007
    Messages: 4,204
    Likes Received: 320
    Trophy Points: 180
    Wanaopata mimba shuleni ni kwa sababu ya kiherehere chao,na wanaopata ukimwi ni kwa sababu ya kiherehere chao,lakini bosi wake alimpa albino ubunge wa viti maalum ktk bunge lililopita.

    Bosi ndio mwenye kauli hizo na mteule wake ndo kaja na hiyo. Bongo bwana inakatisha tamaa.
     
Loading...