Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mbunge wa CCM aifagilia media

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by BAK, Feb 17, 2008.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Feb 17, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,059
    Likes Received: 9,767
    Trophy Points: 280
    Mr Selelii praised the media for exposing the Richmond scandal and said journalists needed support and understanding and not intimidation by politicians.

    The media are like a mirror if they reflect your image and show you have not cleaned your face, do not break the mirror but clean your face instead, he said.

    He thanked The Citizen, Mwananchi, Sunday Citizen, Mwanahalisi, Daily News, The African, The Express, Rai, and Majira for their contributions and urged the Government to help train journalists as it had pledged.


    Mbunge wa CCM alipoulizwa pembeni na mmoja wa waandishi, mbona hakuimwagia sifa JF, Mbunge huyo alisema,"Sitaki waheshimiwe wajue kama na mimi ni mwanachama huko na pia msomaji wa mawazo mazuri kuhusu nchi yetu yanayotolewa huko na wachangiaji mbali mbali."....:)

    w.a.l.t
     
  2. Kibunango

    Kibunango JF-Expert Member

    #2
    Feb 17, 2008
    Joined: Aug 29, 2006
    Messages: 7,558
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    hii imekaa kiudaku kama si mawazo yako binafsi!
     
  3. D

    DAR si LAMU JF-Expert Member

    #3
    Feb 17, 2008
    Joined: Mar 31, 2007
    Messages: 2,919
    Likes Received: 264
    Trophy Points: 180
    ..bubu, jibu hii hoja!
     
  4. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #4
    Feb 17, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,059
    Likes Received: 9,767
    Trophy Points: 280

    Hey! People did you see that w.a.l.t at the bottom of that message? of course with a light touch...:)
     
Loading...