Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mbio za urais 2015 CCM na baraza jipya la mawaziri

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Vitendo, Nov 24, 2010.

  1. Vitendo

    Vitendo JF-Expert Member

    #1
    Nov 24, 2010
    Joined: Oct 23, 2009
    Messages: 597
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 35
    Kulikuwa/kuna tetesi,mawazo na maoni ya watu wengi juu ya uundaji wa Baraza jipya la Mawaziri la serikali ya Jamhuri ya muungano wa Tanzania ungekuwa na picha inayoyesha zile mbio za sakafuni za kuelekea uchaguzi wa urais 2015 hasa ni nani ambaye atapata ridhaa ya chama cha mapinduzi kuwa Mgombea wa urais kwa mwaka huo wa 2015.
    Leo hii baraza hilo limeonekana na liko wazi na limeshaanzaa kuzua mijadala na maoni mbalimbali.
    Ukiliingalia kwa UMAKINI na kwa undani,Je Baraza hilo linatoa picha gani kuelekea uchaguzi 2015?
    Je kuna mtu/watu ambao kupitia baraza hilo wamewekewa au wanawekewa mazingira mazuri wa kupata ridhaa ya CCM kwenda kugombea 2015?
    wewe kama mtanzania mtaka maendeleo ya Tanzania una maoni au umeona nini juu ya hilo?
     
  2. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #2
    Nov 24, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,962
    Trophy Points: 280
    Mimi natabiri kuwa mid way thru JK atavunja na ku reshuffle baraza na J. Makamba atateuliwa waziri and that will be his launching pad for the bid....
     
  3. N

    Newvision JF-Expert Member

    #3
    Nov 24, 2010
    Joined: Nov 9, 2010
    Messages: 448
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    hakuna kitu katika hao hayupo rais 2016
     
  4. F

    Fareed JF-Expert Member

    #4
    Nov 24, 2010
    Joined: Apr 13, 2010
    Messages: 328
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    I think its too early to predict who will be president in 2015. Five years is a very long time in politics, a lot could happen. Kuhusu J.Makamba, we all know its just a matter of time until Kikwete gives him a Cabinet job, but it's highly unlikely young Makamba could make a bid for the presidency so soon. I think atakuwa bado hajafikia umri wa miaka 40, so yeye na wanasiasa wengina wanaotajwa for 2015 akiwemo Zitto Kabwe wanakuwa barred na katiba kugombea Urais kutokana na umri wao.
     
  5. F

    Fareed JF-Expert Member

    #5
    Nov 24, 2010
    Joined: Apr 13, 2010
    Messages: 328
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    Naomba nijisahihishe, nimesoma mahali J.Makamba kazaliwa 1974, so atakuwa na umri wa miaka 41 ifikapo 2015 na kuruhusiwa kugombea Urais kikatiba. So Omega Psi Phi was right kumtaja January kwenye mbio za Urais 2015.

    Mimi nadhani itatokea emergence of three powerful female politicians who may factor in on the presidential race in 2015 -- UN deputy secretary general Dr. Asha-Rose Migiro, new Cabinet minister Anna Tibaijuka na Bunge Speaker Anne Makinda. Bernard Membe, Dr Hussein Mwinyi, Samuel Sitta are also in the mix of things.

    The usual suspects, Edward Lowassa, and his gang shouldn't be under-estimated.

    I think a clearer picture on the main contenders will emerge after the 2012 CCM national congress.
     
  6. M

    Msharika JF-Expert Member

    #6
    Nov 24, 2010
    Joined: May 15, 2009
    Messages: 934
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    OK, sisi tusubiri
     
  7. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #7
    Nov 24, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,962
    Trophy Points: 280
    Kheri Makamba kuliko Zitto....lawd hamercy
     
  8. Lasikoki

    Lasikoki JF-Expert Member

    #8
    Nov 24, 2010
    Joined: Jan 10, 2010
    Messages: 642
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    it's too early 4 this......
     
  9. B

    Bulesi JF-Expert Member

    #9
    Nov 24, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 6,248
    Likes Received: 239
    Trophy Points: 160
    Ile ripoti ya mabomu ya Mbagala mpaka leo bado tu? Au hiyo ripoti inafichwa kumlinda Hussein Mwinyi!!
     
  10. Watu

    Watu JF-Expert Member

    #10
    Nov 24, 2010
    Joined: May 12, 2008
    Messages: 2,887
    Likes Received: 224
    Trophy Points: 160
     
  11. K

    Kagalala JF-Expert Member

    #11
    Nov 24, 2010
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 2,350
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    I think Membe stands a good chance although I wll never vote for ccm
     
  12. kabila01

    kabila01 JF-Expert Member

    #12
    Nov 24, 2010
    Joined: Apr 21, 2009
    Messages: 2,498
    Likes Received: 909
    Trophy Points: 280
    Katika siasa miaka mitano ni mingi sana. Lakin kwa sasa naona Mtoto wa mkulima Anafaa
     
  13. Rufiji

    Rufiji JF-Expert Member

    #13
    Nov 24, 2010
    Joined: Jun 18, 2006
    Messages: 1,592
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135

    I am curious to know what has Membe accomplished so far in his capacity as a foreign minister.
     
  14. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #14
    Nov 24, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,962
    Trophy Points: 280
    Rufiji, how are you my friend?
     
  15. Rufiji

    Rufiji JF-Expert Member

    #15
    Nov 24, 2010
    Joined: Jun 18, 2006
    Messages: 1,592
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Thanks for asking, I am okay . Have you seen my avatar? I hope you like it ...
     
  16. Rufiji

    Rufiji JF-Expert Member

    #16
    Nov 24, 2010
    Joined: Jun 18, 2006
    Messages: 1,592
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    Who is playing tomorrow? I hope we(Texans) will make the playoffs this year...
     
  17. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #17
    Nov 24, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,962
    Trophy Points: 280
    Watch out for them New England Patriots.....
     
  18. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #18
    Nov 24, 2010
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,042
    Likes Received: 15,962
    Trophy Points: 280
    Yeah...I seen it....you funny dude....but it's all good though. Happy Thanksgiving my friend..
     
  19. Rufiji

    Rufiji JF-Expert Member

    #19
    Nov 24, 2010
    Joined: Jun 18, 2006
    Messages: 1,592
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135

    I don't like the Patriots, I think they are overated and their coach is so arrogant. They barely won the last game even though the Colts had a lot of injuries. The Chargers is the team to beat ... Happy Thanksgiving to you too.
     
  20. Lenana

    Lenana JF-Expert Member

    #20
    Nov 24, 2010
    Joined: Oct 10, 2010
    Messages: 412
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    ccm bado mna ndoto za 2015! kazi ipo!
     
Loading...