Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mbeki agrees to resign - Democracy at work

Discussion in 'International Forum' started by August, Sep 20, 2008.

  1. A

    August JF-Expert Member

    #1
    Sep 20, 2008
    Joined: Jun 18, 2007
    Messages: 3,663
    Likes Received: 207
    Trophy Points: 160
    In order to maintain the country and Stability ANC has Ask Thabo to Resign subject to Parliamentary proceeding, Je CCM wanaweza Fanya Hivyo?
     
  2. A

    August JF-Expert Member

    #2
    Sep 20, 2008
    Joined: Jun 18, 2007
    Messages: 3,663
    Likes Received: 207
    Trophy Points: 160
    Na Si Challenge kwa CCm tu bali Hata Bunge Letu
     
  3. FairPlayer

    FairPlayer JF-Expert Member

    #3
    Sep 20, 2008
    Joined: Feb 27, 2006
    Messages: 4,166
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    JOHANNESBURG, South Africa (CNN) -- South Africa's ruling party on Saturday called on the country's president, Thabo Mbeki, to resign from office -- several months ahead of next year's elections.


    Mbeki has been South African president since 1999.

    Gwede Mantashe, secretary-general of the African National Congress (ANC) made the announcement at a news conference in Johannesburg.

    Mantashe said Mbeki, who succeeded Nelson Mandela in 1999, had agreed to resign, The Associated Press reported.

    "He did not display shock ... He welcomed the news and agreed that he is going to participate in the process and the formalities," Mantashe said.

    Mbeki, who was ousted as leader of the ANC by Jacob Zuma last December, had been due to step down next year after two terms of office.

    But he had been under pressure to quit after a judge ruled last week that he had instigated corruption charges against Zuma, AP said. African President Mbeki to quit


    South - CNN.com
     
  4. Mpita Njia

    Mpita Njia JF-Expert Member

    #4
    Sep 20, 2008
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 7,014
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Siasa zetu bado ni za woga sana. Hapa nyumbani, wengi wa walio katika nafasi za kumwambia rais hivyo, wamefika hapo walipo kwa fadhila za rais na chama chao, hivyo si rahisi wakafikia hatua hiyo.
    Lakini inabidi pia tuangalie na mfumo wetu. Ninavyofahamu, rais wa SA hachaguliwi na wananchi moja kwa moja isipokuwa kila chama kinataja jina la kiongozi wake atakayekuwa rais na kikipata kura nyingi hutyo ndoye anayekuwa rais baada ya kuthibitishwa na Bunge. Kwa msingi huu, Bunge lina mamlaka makubwa sana ya kumwajibisha rais iwapo ataonekana kukosea.
    Hapa kweli na mfumo wa winner takes all, ni vigumu sana kwa Bunge kuchukua hatua kama hii. Ingawa katiba ina ruhusu Bunge kupiga kura ya kutokuwa na imani na rais, lakini majaliwa na Bunge pia yapo mikononi mwa rais, hivyo akiona linamtishia maisha yake, anaweza kulivunja wakati wowote!
     
  5. A

    August JF-Expert Member

    #5
    Sep 20, 2008
    Joined: Jun 18, 2007
    Messages: 3,663
    Likes Received: 207
    Trophy Points: 160
    Nafikiri ili tujenge uongozi endelevu, inafaa viongozi kama Katibu mkuu wa Chama, na Makamu Mwenyekit wasiwe pendekezo la Raisi, maana wakiwa pendekezo la Raisi au Mwenyekiti wa Chama, hawatafanya kazi ya Chama bali watafuata upepo wa aliye wapendekeza
     
  6. MwanaHabari

    MwanaHabari JF-Expert Member

    #6
    Sep 20, 2008
    Joined: Nov 9, 2006
    Messages: 444
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
  7. Indume Yene

    Indume Yene JF-Expert Member

    #7
    Sep 20, 2008
    Joined: Mar 17, 2008
    Messages: 2,916
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    JOHANNESBURG, South Africa -- South African President Thabo Mbeki agreed to quit Saturday after being told to step down by the country's African National Congress ruling party months ahead of next year's scheduled elections.

    A statement from the presidency said Mbeki would "step down after all constitutional requirements have been met," The Associated Press reported.


    Mbeki has been South African president since 1999.

    1 of 2 Earlier ANC Secretary-General Gwede Mantashe told a news conference in Johannesburg that Mbeki, who succeeded Nelson Mandela in 1999, had accepted the party's decision.

    "He did not display shock ... He welcomed the news and agreed that he is going to participate in the process and the formalities," Mantashe said.

    Mantashe added that the ANC had made the decision "for the citizens of South Africa, so there could be stability within the country" and so the ANC movement could remain "stable and unified."

    If Mbeki had refused to resign, he could have been ousted by a no-confidence vote in parliament, Mantashe said.

    Mbeki was replaced as leader of the ANC last December by Jacob Zuma, a 66-year-old former guerrilla leader who commands strong support among South Africa's poor. He had been due to step down next year after two terms of office.

    But Mbeki had been under pressure amid allegations that he had instigated politically motivated corruption charges against Zuma, AP said. Those charges were thrown out by a judge last week, paving the way for Zuma to compete in presidential elections.

    The development comes in the same week that Mbeki was credited with brokering a power-sharing deal in neighboring Zimbabwe between President Robert Mugabe and rival Morgan Tsvangirai.

    Mantashe said Mbeki would remain in office until an interim president was appointed and would continue to act as a mediator in Zimbabwe, AP said.

    Source: CNN

    It's now time for New leadership in Tanzania, tumechoka na MAKANJANJA ya JK na kundi lake.
     
  8. Mpita Njia

    Mpita Njia JF-Expert Member

    #8
    Sep 20, 2008
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 7,014
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    hatimaye Mbeki amekubali kuachia ngazi

    South African President Thabo Mbeki will accept a call to resign by the governing African National Congress (ANC), his spokesman has said.

    Mukoni Ratshitanga said Mr Mbeki would leave his post once "all constitutional requirements have been met".

    It comes days after a High Court judge suggested that Mr Mbeki may have interfered in a corruption case against his rival, ANC leader Jacob Zuma.

    BBC
     
  9. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #9
    Sep 20, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,973
    Likes Received: 9,619
    Trophy Points: 280
    Mafisadi waliopo madarakani kamwe hawawezi kujiuzulu kwa sababu wameweka mbele maslahi yao badala ya yale ya nchi. Kikwete sasa hivi nchi imemshinda kuiongoza lakini bado kang'ng'ania madarakani na hao 'wapambe' wake hawamwambii ukweli kwamba Watanzania wamekata tamaa na uongozi wake.

    Mbeki kaweka mbele maslahi ya chama chake na ya nchi, badala ya kuingiza nchi hiyo kwenye mgogoro mkubwa ameamua kuinusuru. Hongera sana Mbeki.
     
  10. Lunyungu

    Lunyungu JF-Expert Member

    #10
    Sep 20, 2008
    Joined: Aug 7, 2006
    Messages: 8,827
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 135
    CCM hakuna hata mmoja anayependa hata kuwazia hilo kwa sasa ila wako bize na kujiandaa na kuiba kura mwaka 2010
     
  11. Kevo

    Kevo JF-Expert Member

    #11
    Sep 20, 2008
    Joined: Jun 12, 2008
    Messages: 1,333
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 0
    You ask JK to step down today and cling to it you may just dissappear into thin air and we might not see you again!
    Watch Out!
     
  12. FairPlayer

    FairPlayer JF-Expert Member

    #12
    Sep 20, 2008
    Joined: Feb 27, 2006
    Messages: 4,166
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Pinda kafukuzwa kazi kama waziri mkuu? Mbona sijasikia?

    Mod Unganisha hii na ile nyingine
     
  13. jmushi1

    jmushi1 JF-Expert Member

    #13
    Sep 20, 2008
    Joined: Nov 2, 2007
    Messages: 16,047
    Likes Received: 38
    Trophy Points: 145
    Ina maana ccm wote ni wajinga sana?
    Hapo mlimani napo wamelala?
    Mitaani je?
    Dawa ni wananchi wote kuingia ccm na kufanya mapinduzi mapya....Hakuna upinzani dhidi ya maendeleo...
    ccm ilijengwa na babu zetu kwa jasho lao na kodi zao..Iweje leo wajidai inamilikiwa na familia chache?
    Tena na kuwaita wapinzani kuwa si watanzania wenye kustahili kuchangia mustakabali wa taifa lao?
    Si mnaona ubaguzi unavyopandikizwa?
    Give me a break..TIME FOR REVOLUTION IS NOW!
     
  14. Shy

    Shy JF-Expert Member

    #14
    Sep 20, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 4,238
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    JOHANNESBURG, South Africa (AP) - South African President Thabo Mbeki agreed to resign after the ruling party ordered him Saturday to step down, a move that could heighten turmoil in Africa's economic powerhouse.

    Mbeki's rival and heir apparent Jacob Zuma was not expected to take over immediately. Another figure in the ruling African National Congress could be named interim president by parliament.

    "Following the decision of the National Executive Committee of the African National Congress to recall President Thabo Mbeki, the President has obliged and will step down after all constitutional requirements have been met," the presidency said in a terse statement.

    Mbeki was due to stand down next year after two terms in office, but faced growing pressure from Zuma's supporters to quit following a judge's ruling that Mbeki may have had a role in Zuma being charged with corruption.

    On Saturday, African National Congress secretary-general Gwede Mantashe said the party's high-level committee "decided to recall the president of the republic before his term of office expires."

    Mbeki will remain in the top office until an interim president is appointed and will continue as mediator in Zimbabwe, where last week he persuaded President Robert Mugabe to cede some power to the opposition for the first time in 28 years.

    Mbeki, who succeeded Nelson Mandela in 1999, has been heralded by the international business community. If other key cabinet ministers decide to quit in solidarity, there could be turmoil.

    Several key government executives, including Deputy President Phumzile Mlambo-Ngcuka, already have indicated they will do so.

    All eyes are on Finance Minister Trevor Manuel, who shares the credit with Mbeki for South Africa's sustained economic growth and investor-friendly policies over the past 10 years.

    Mantashe said Zuma was meeting with Cabinet ministers to persuade them to remain in government. He said there was no decision on whether to hold early elections and that parliament would meet in the near future to formalize Mbeki's resignation.

    He said top priority at the moment was to focus on "ensuring the smooth running of the country."

    "We share the desire for stability and for a peaceful and prosperous South Africa," he told a news conference.

    Mbeki fired Zuma as his national deputy president in 2005, after Zuma's financial adviser was convicted of trying to elicit a bribe to deflect investigations into a multibillion-dollar international arms deal.

    The charges were withdrawn against Zuma, but the chief prosecutor announced in December he had enough evidence to bring new ones. This was within days of Zuma ousting Mbeki as ANC president.

    In a ruling last Friday that threw out corruption charges against Zuma, Judge Christopher Nicholson said it appeared Mbeki and his justice minister had colluded with prosecutors against Zuma as part of the "titanic power struggle" within the ANC.

    Mbeki indignantly denied this Friday.

    "It impoverishes our society that some resort to the tactic of advancing allegations with no fact to support these," the presidency said in a statement. "The question will have to be answered now - what kind of society are we building, informed by what value system and with what long-term effect to the political and overall moral health of the nation?"

    Despite his nine years at the top, Mbeki never managed to win the hearts of the masses because of his aloof, academic manner, lacking Zuma's relaxed spontaneity.

    Mbeki's economic policies won him accolades from big business and foreign investors but failed to lift millions of marginalized South Africans out of poverty or to ease the country's crushing unemployment.

    His government did much to improve housing and health care but his refusal to accept the causes and scale of the AIDS crisis reversed many of the social advances and caused despair among the global scientific community.

    Mbeki devoted considerable time and energy to promoting what he called the African renaissance and believed that the continent should solve its own problems without interference from the West. He was one of Africa's top troubleshooters, mediating in conflicts ranging from the Ivory Coast, to Congo to Sudan and critics often accused him of spending more time abroad than at home.
     
  15. Lunyungu

    Lunyungu JF-Expert Member

    #15
    Sep 20, 2008
    Joined: Aug 7, 2006
    Messages: 8,827
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 135
    CCM wanatishika sana na haya matukio na hawaamini kwamba kuna siku yatawafika na kuwalazimisha kufanya maamuzi makubwa na machungu
     
  16. Mwawado

    Mwawado JF-Expert Member

    #16
    Sep 20, 2008
    Joined: Nov 2, 2006
    Messages: 998
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Hatimaye Mzee Thabo Mvuyelwa Mbeki amekubali kujiuzulu, Mzee Mbeki ambaye Umaarufu wake umepungua ndani na Nje ya mipaka ya Afrika ya kusini alikuwa amalize muda wake wa Urais 2009,hata hivyo chama cha ANC kilikuwa kimekwishamuondoa kwenye uwezekano wa kugombea kwa kipindi cha Tatu.

    Mbeki (66) alikuwa kiongozi aliyekumbwa na misukosuko mingi,Mwanzoni mwa Utawala wa Mzee Mandela, Mbeki alikuwa kipenzi wa Mzee huyo,na alikuwa 1st deputy president kwa kipindi chote cha utawala wa Mzee Mandela.Mzee Mbeki na Babu Madiba kwa pamoja mtizamo wao wa Ugonjwa wa Ukimwi ulikuwa unawashangaza mataifa makubwa.Mgonjwa wa kwanza wa Aids huko Afrika kusini (Gugu Dlamini) alipigwa mawe mpaka kufa kwa madai kwamba alikuwa muongo.Hiyo kama haitoshi, mwaka 1999 Mzee Mbeki alikataa kutawanywa kwa dawa AZT kwa wamama wajawazito na kutamka wazi kupitia Redio ya Nchi hiyo kwamba Hakuna uhusiano wowote kati ya HIV na AIDS.

    Mbeki ambaye ni Mhitimu wa Shahada ya Uchumi kutoka Sussex University - uk, amekuwa analaumiwa sana ndani ya Afrika kusini kwa ukosefu wa kazi na hali ngumu ya maisha.Mama Mzazi wa Mbeki (Epainette Mbeki) amekuwa anamlaumu mwanae waziwazi kwa hali ngumu ya uchumi.Mama huyo yupo hai lakini Baba yake Mbeki mzee Govan alifariki mwaka 2001.

    Je watanzania tumejifunza nini kuhusu hali hii,ya Chama kumuondoa Rais anapoonekana kushindwa kutawala?
     
  17. u

    uporoto01 JF-Expert Member

    #17
    Sep 20, 2008
    Joined: May 23, 2008
    Messages: 4,746
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 135
    Haya NEC mmeshaona? akirudi tu kutoka marekani hamna kuchelewa.Nchi ishauzwa hamna kusikilizia-langa[bongoflava].
     
  18. O

    Ogah JF-Expert Member

    #18
    Sep 20, 2008
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 6,189
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 135
    .......am i missing something here?
     
  19. M

    Masatu JF-Expert Member

    #19
    Sep 20, 2008
    Joined: Jan 29, 2007
    Messages: 3,287
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Ur not alone....
     
  20. WomanOfSubstance

    WomanOfSubstance JF-Expert Member

    #20
    Sep 20, 2008
    Joined: May 30, 2008
    Messages: 5,467
    Likes Received: 42
    Trophy Points: 0
    Ama kweli JF imeingiliwa....
    Are you sure una hizo credentials unazosema unazo?
    Ndugu yetu wewe punguza ama utani on serious issues au jitathmini zaidi kuhusu unayoandika hapa JF.
     
Loading...