Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mauaji ya Martin Trayvon...je haki ilitendeka?

Discussion in 'International Forum' started by Kaunga, Mar 27, 2012.

  1. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #1
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    [​IMG]



    [​IMG]

    The Parents - Sybrina Fulton & Tracy Martin


    [​IMG]

    Tracy Martin, center, speaks at the Sanford City Commission meeting with Trayvon's mother, Sybrina Fulton, left, and the family lawyer, Benjamin Crump at the Sanford Civic Center in Sanford Fla., Monday, March 26, 2012. Martin, a black teen, was fatally shot by a neighborhood watch captain last month.


    [​IMG]

    The Killer - George Zimmerman
     
  2. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #2
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    nimetumiwa hii na freind; an african americann lady, nimeona nishare na ninyi.
     
  3. Tango73

    Tango73 JF-Expert Member

    #3
    Mar 27, 2012
    Joined: Dec 14, 2008
    Messages: 1,668
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    I have been living in america almost 15 yrs and never seen mistreatment of black people. America Is the only place in the world where a black people shine like a morning stars! 99% of black over here are living the first class life than elsewhere in the world , yet you wanna bring up misinfomatioon about black american lifestle. You need to grow up sometime, enh boy! You had better talk about women mistreatment in Saud Arabia and Iran than wishing for tanzanians to hate americans P Po.

    women in Saud Arabia never drive a car nor sit at a fron sit! women in Iran do not allowed to watch a soccer match neither participate in olyimpic game! That is the drama wi supposed to address worldwide, get me you jaives turkey!shame on you!
     
  4. Tango73

    Tango73 JF-Expert Member

    #4
    Mar 27, 2012
    Joined: Dec 14, 2008
    Messages: 1,668
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    kusoma article yako ina bidi mtu kwanza uvute bangi halafu utumie valium na mwisho uugue kichaa! Nigeria na Sudan, kuna ubaguzi wa dini na Rangi kuliko america, leo unataka watu wakuelewe vipi wewe? nenda Nigeria sehemu iitwayo Kano au abuja ukaone ubaguzi wa dini. Nenda sudan ukasikie kule north kulivyo na ubaguzi wa dini, mbona husemi hayo unasingizia eti marekani kuna ubaguzi wa rangi wakati huyo mtu umteteaye alikuwa kibaka mkuu!
     
  5. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #5
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    Sijaishi Marekani, just visited the Country a couple of times.
    Ila kwa kusoma tu, ninajua ubaguzi bado upo; at least to some states Washington State included; na kwa makala hii ya Tim wise (ambaye ni mzungu/mweupe) pamoja na makala zake nyingi, na shuhuda za rafiki zangu wanaishi kule ambao ni pamoja na african american, wabeba maboksi na wazungu bado ubaguzi upo. Critics na matusi anayopata Obama, bado inanionesha ubaguzi upo. Nikiwa New York some years back, nilishatukanwa na mwandishi wa habari (alikuwa ananienterview na akaniuliza swali la kijinga; "kuwa kitendo cha blacks kuwa na big behinds ni kiashiria kuwa hatujaevolve kama wao na kwamba wao wakiwa na mawowowo ni obesity na si maumbile). So nina ushahidi wa kutosha tu juu ya uwepo wa ubaguzi wa rangi USA

    Siwachukii wamarekani, ila nawachukia wabaguzi wa rangi.

    Nb
    Mimi si mkaka
     
  6. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #6
    Mar 27, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    Hii ni comment ya Tim Wise juu ya 'post-racial' era ya USA
    By Tim Wise, Special to CNN
    (CNN) – Being asked to describe what “post-racial” means is a bit like being asked to describe a leprechaun, cold fusion or unicorns: we know what is meant, but, if we are willing to be honest, we also know that none of the four describe something real, something tangible, something true.
    To me, “post-racial” is little more than a nonsense term devised by people (mostly white, frankly), who would simply rather not deal with the ever-present reality of racism and ongoing racial discrimination.
    It is a diversion, intended to paper over the divisions that have long roiled our nation, and continue to do so today.

    Though some sincerely believe this describes America’s reality– especially since a man of color was elected president – the illogic of believing this signals the veritable death of racism should be apparent: after all, we certainly wouldn’t claim that sexism and patriarchy had been smashed in Pakistan, India, Great Britain, Israel or the Philippines just because they all have elected women as heads of state.
    Perceptions of discrimination a black and white story
    To believe that the United States is post-racial requires an almost incomprehensible inability or unwillingness to stare truth in the face.
    How can we be post-racial, after all, when the typical white family has 20 times the net worth of the typical black family, and 18 times that of the typical Latino family?
    How can we be post-racial when studies find that even white men with criminal records are more likely to be called back for job interviews than black men without them, even when all other credentials and personal characteristics are indistinguishable?
    How can we be post-racial when evidence suggests that the lightest-skinned immigrants earn roughly 17% more than the darkest-skinned immigrants, even when qualifications and levels of productivity are the same?
    How can we be post-racial when Asian Americans, Latinos and blacks with college degrees are anywhere from one-third more likely to nearly twice as likely to be unemployed as their white counterparts? When schools serving mostly students of color are more than ten times as likely to be places of concentrated poverty, and far more likely to have the least experienced teachers?
    How can we be post-racial when people of color continue to be so disproportionately targeted by our nation’s drug laws?
    Although whites use drugs just as often as blacks (and more often than Latinos), it is people of color who comprise nearly 90% of persons incarcerated for a drug possession offense. And it is people of color who are disproportionately stopped and searched for drugs and other illegal contraband, even though they are no more likely (and sometimes less likely) to be in possession of such items than whites are.
    How can we be post-racial, when presidential candidates are either too afraid to raise these issues publicly, for fear of voter backlash (as with the Democratic incumbent), or willing to shamelessly exploit racial anxieties and resentments (as with at least one of the primary Republican challengers) by calling President Obama the “food stamp” president, or suggesting that poor black kids have “no habits of work” and should be made to clean their own schools as janitors?
    This, despite the fact that most people in poor communities do work, and black teenage unemployment rates (now well over 40 percent) reflect only those black teens who are searching for jobs, and thus, by definition already have a solid work ethic, lacking only the opportunities to put that ethic into practice.
    Sadly, the claims of America’s equanimity and post-raciality are not really new.
    Even in the early 1960s, before the passage of civil rights legislation, at a time when we were still a formal apartheid state, polls found that a vast majority percent of whites already believed that blacks had just as good a chance to obtain a good job, housing or a good education as we or our children did.
    In other words, white denial - one might say, delusion - on the matter of the nation’s racial reality has been longstanding.
    It’s hard to say when or if we will actually arrive at that place called “post-racial”, or, better yet, post-racism.
    But until whites begin naming streets in our neighborhoods after Martin Luther King, and naming the schools that our children attend after him (rather than fearing that such a designation might signify that our kids attend a “ghetto school”), I know for certain we are not “post-racial” yet.
    The opinions expressed in this commentary are solely those of Tim Wise.
     
  7. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #7
    Mar 27, 2012
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,030
    Likes Received: 15,943
    Trophy Points: 280
    Hivi kwa nini huwaga hakuna outrage dhidi ya black on black crime?
     
  8. Tango73

    Tango73 JF-Expert Member

    #8
    Mar 27, 2012
    Joined: Dec 14, 2008
    Messages: 1,668
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    HUyu jamaa aliyetunga hii article ya kishenzi ni mzungu mweupe ambaye hutunga vitabu na kupeleka TV documentaries. namfahamu sana . yeye ili nakala zake azipate market anajifanya kubase kwenye ubaguzi wa rangi na kweli anauza sana maana watu wengi hununua ili kuona katukana vipi. Hilo swali ungeulizwa na mmarekani mweusi usingesema ubaguzi wa rangi kwa sababu ya wowowo za wanawake ila kwa sababu kakuuliza mzungu wewe unasema ubaguzi wa rangi. kua ndugu yangu na acha kuwachikia watu bure.

    kwa kifupi ubaguzi wa rangi marekani hakuna kabisaaa ila maneno ya kukandiana yapo yapo kwa kila race. kule uarabuni kuna waafrica wengi sana lakini mbona hatuwaoni madarakani wala katika mabunge yao? hilo wewe halikukeli mpaka leo uanze kutunga habari za kipotoshotaji za kutaka wamarekani waonekane eti bado wabaguzi?

    kuna ricle na Tv series ambazo zinaonesha Iraq ina waafrica weusi kama 10% na wanateswa sana na mpaka kubaguliwa kupewa viwanja vya kujenga wasijenge karibu na waarabu wewe hilo halikuumi?

    nenda nigeria kano state kaombe kazi wakati jina lako unaitwa stephen, halafu uone kama utajibiwa, sasa wewe hilo hulioni kama ni tendo baya mpaka leo unawaingilia wamarekani waonekane wabaya ktk jamii ?

    kuhusu obama kukandiwa ni haki ya kila mtu kumcritisise raisi, hata wamrekani weusi nao humpinga baadhi ya sera zake. kuna jamaa anaitwa mike moore yeyey mpaka alitunga movie ya kusimulia maudhi ya George bush lakini hilo halikuwa baya kwako kwa sababu ya mzungu kwa mzungu. Ila angetunga move ile kwa obama ingekuwa issue kwako! Kua zee hununui hasira zangu hata kidogo.

    kuna mzee hapo bongo kmlazimisha mwane wa kike kumfukuza kijana wake mpenzi asisishi nae hapo hapo washington Dc kwa sababu huyo kijan kwao bongo ni jua la utosi na baba yake ni massenger. ubaguzi upo huko huko bongo kuliko marekani.
     
  9. jebs2002

    jebs2002 JF-Expert Member

    #9
    Mar 27, 2012
    Joined: Sep 3, 2008
    Messages: 1,244
    Likes Received: 87
    Trophy Points: 145
    Hapa bongo tu tuna ubaguzi wa hali ya juu, kwani hujui kwani ndoa kati ya wahindi na watanzania weusi ni chache mno, ikiwezekana za kuhesabu? Kwani hujui hapa bongo mbohora hawezi kumuoa hindu na vice versa, au ismailia kuoa hindu na vice versa? wakristo tu kuoa waislamu au vice versa inakua issue.
    Pia wale wakina marealle, kida, bomani, kahama, mgaya, n.k. kwani hujui hawaruhusiwi kuoa walalahoi?!
    Kweli binadamu tukiamua kufumba macho na masikio huwa tunafumba!
     
  10. AshaDii

    AshaDii Platinum Member

    #10
    Mar 28, 2012
    Joined: Apr 16, 2011
    Messages: 16,200
    Likes Received: 155
    Trophy Points: 160
    One thing is for sure... Racism will end at the end of the existence of this world. When you look at the Pic of the 17 year old, he looks so young and innocent whereas as Zimmerman certainly a thug and yet he had the audacity to have pull the trigger.... Imagine that has happened in the US the only country in the world to be believed as the Land of freedom and all be it African American or a white person are equally free...

    The writer thou is a bit biased... At least that is my IMO.
     
  11. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #11
    Mar 28, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    Sijaelewa! Outrage dhidi ya blacks?
    N what is a black crime au wamaanisha crimes zifsnywazo na black?
     
  12. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #12
    Mar 28, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    @Tango73
    I understand u as l understand African American! Nikuulize swali? During ur 15yrs of stay in US, were you close to African American? Au ulikuwa scared na ukawa karibu na weupe tu! Hii ni kwa wabeba mabox wengi ninaowafahamu.

    1st time nimeenda US, nikiwa natembezwa na host wangu mzaliwa wa Manhattan kwenye viunga vya NYC; nilienda almost sehemu zote kasoro Harlem baada ya kusimuliwa story za kutisha juu ya uhalifu wa blacks! I was scared; ni siku hizi nimeanza kuamua kujaribu kuwaelewa (epathy) kwa kusoma makala zao, kuchat nao na kuwatch movies zao.

    Ni rahisi kuwaignore kuliko kuwaelewa ndicho wazungu wengi (wasio 'wabaguzi') pamoja na waafrika waliopata favor kutoka kwa weupe wanafanya! N do u know why they hate blacks from Africa? Coz wanaona mmechukua nafasi zao (vyuoni na kwenye ajira) so the country in record ya how many blacks wako vyuoni bora wawe 'yes men' from Africa ambao kwao it has been a huge favor kuliko kuwa na aggresive African American ambao wanai treat hiyo as their right na so favor!
     
  13. Gaijin

    Gaijin JF-Expert Member

    #13
    Mar 28, 2012
    Joined: Aug 21, 2007
    Messages: 11,849
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Outrage kwenye kesi hii tajwa ni chimbuko lake kuwa 'labda' kuna elements za kibaguzi.

    Blacks on blacks crimes ni crimes zenye chimbuko jengine ambalo halijawakirihisha watu kama ubaguzi
     
  14. Kaunga

    Kaunga JF-Expert Member

    #14
    Mar 28, 2012
    Joined: Nov 28, 2010
    Messages: 12,582
    Likes Received: 706
    Trophy Points: 280
    @AshaDii
    Ofcourse ubaguzi of some sense uko kila siku; but kwa nchi Kama US ambayo wengi hu-look up to (of course ni baada ya kujifanya kiranja wa dunia) inashock. Wengi huamua kuignore tu na kujoin the song kuwa being black means being a thug, doing drugs n involved in crime.

    N to some extent, govt inafacilitate. I remember nilisoma sehemu in one of the states ambazo kuna blacks wengi; kila street haikosi 5 shops za kuuza silaha (pistols n the like).

    Everyone akiwa oppressed kwa muda mrefu; mwisho wa siku ataend up being a bitterman!
     
  15. Nyani Ngabu

    Nyani Ngabu Platinum Member

    #15
    Mar 28, 2012
    Joined: May 15, 2006
    Messages: 65,030
    Likes Received: 15,943
    Trophy Points: 280
    Haya ndiyo madhara ya taswira zinazojengwa na media. Kwa kipindi kirefu media outlets zilikuwa zinaonyesha picha ambazo zinamfanya Trayvone aonekane 'innocent' halafu picha ya Zimmerman ilikuwa ile ya mugshot ambayo haimfanyi aonekane ni mtu mzuri.

    Sasa kuna picha zingine ambazo zimetoka na zinamuonyesha Trayvone kama ki-thug flani hivi...na pia kuna picha za Zimmerman (akiwa amevaa suti) ambazo zinamuonyesha kama mtu wa kawaida kabisa.
     
  16. chitambikwa

    chitambikwa JF-Expert Member

    #16
    Mar 28, 2012
    Joined: Nov 8, 2010
    Messages: 3,932
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Mie ni mvivu wa kusoma kwa leo
     
  17. Anheuser

    Anheuser JF-Expert Member

    #17
    Mar 28, 2012
    Joined: Mar 23, 2011
    Messages: 1,963
    Likes Received: 31
    Trophy Points: 145
    Ni "black on black crime" sio "blacks on blacks crimes" na wewe!
     
  18. Gaijin

    Gaijin JF-Expert Member

    #18
    Mar 28, 2012
    Joined: Aug 21, 2007
    Messages: 11,849
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Yessir!
     
  19. m_kishuri

    m_kishuri JF-Expert Member

    #19
    Mar 28, 2012
    Joined: Jan 27, 2010
    Messages: 1,470
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135

    Its true NN! Black Ammerricans should value themselves first in order to demand respect. Lakini ukweli unabaki palepale kwamba, the 17yrs old young blackman is dead, and Mr. Zimmerman was not arrested. The kid didn't deserve to die like that, black or white.
     
  20. N

    Namtih58 JF-Expert Member

    #20
    Mar 28, 2012
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 235
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    A humble request, tafadhali, tunapo nukuu jamani tusinukuu post yote, It makes the conversation hard to follow not to mention the wasted space. Naomba chagua visehemu ambavo vina husika na unachokisema.

    Ahsanteni.
     
Loading...