Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mark Zuckerberg sued by Facebook investors

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by BabuK, Jun 4, 2012.

  1. BabuK

    BabuK JF-Expert Member

    #1
    Jun 4, 2012
    Joined: Jul 30, 2008
    Messages: 1,841
    Likes Received: 66
    Trophy Points: 145
    Furious Facebook.com investors have filed a lawsuit against founder Mark Zuckerberg, alleging he knew the business had been overvalued ahead of its flotation last month (May12).

    Zuckerberg floated his social networking site on the U.S. stock market for $100 billion (£63 billion) but shares soon dropped in price, prompting complaints from many investors.
    Critics allege the CEO knew the stock was overpriced and protected his own finances by selling off the organisation, according to TMZ.com.

    Editors at the website report a lawsuit has now been filed against Zuckerberg, in which it's alleged the site did not generate enough revenue from advertising to warrant selling shares at $38 (£25), and that this information was passed on by Morgan Stanley, JPMorgan, and Goldman Sachs prior to the flotation.

     
  2. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #2
    Jun 5, 2012
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,561
    Likes Received: 142
    Trophy Points: 160
    Dunia hii imejaa conmen from all angles
     
  3. Mchaga

    Mchaga JF-Expert Member

    #3
    Jun 5, 2012
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 1,372
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    Utapeli wa hali ya Juu
     
  4. Ndachuwa

    Ndachuwa JF-Expert Member

    #4
    Jun 5, 2012
    Joined: Mar 8, 2006
    Messages: 4,137
    Likes Received: 286
    Trophy Points: 180
    Tutatumia hii kesi kuishtaki Serikali ya Tanzania sisi tulionunua hisa za TOL mwaka 1998. Leo hii hisa za TOL hazina thamani hata ya ile pesa tuliyolipa 1998 na si Wakaguzi wala Menejiment walioshitakiwa kwa kupotosha ukweli kuhusu thamani ya kampuni kwa wakati ule.
     
  5. c

    chilubi JF-Expert Member

    #5
    Jun 5, 2012
    Joined: Sep 21, 2011
    Messages: 1,752
    Likes Received: 65
    Trophy Points: 145
    This was supposed to be posted weeks ago not yesterday! Ina muda mrefu tangu ishu itokee, na sio Mark tu bali hata banks zilizokuwa zimeshiriki katika selling of shares, they are sued kwa kuwa not fully open na kuhide some important infos!
     
  6. MD25

    MD25 JF-Expert Member

    #6
    Jun 5, 2012
    Joined: Jan 28, 2012
    Messages: 3,078
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    Haya mambo ya kununua hisa inabidi mtu/kampuni iwe makini sana. Kwa hapa TZ, tunasubili kesi ya Precision Air, kwani walijifanya wanauza hisa huku wakijua kampuni inaenda kufa..
     
  7. Mwana va Mutwa

    Mwana va Mutwa JF-Expert Member

    #7
    Jun 5, 2012
    Joined: Jun 9, 2009
    Messages: 428
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    precision air inakufa?MD25 fafanua mkuu
     
Loading...