Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Marende seeks pay rise for MPs

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by Kabaridi, Aug 24, 2012.

  1. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #1
    Aug 24, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Marende seeks pay rise for MPs


    [​IMG]

    Speaker of the National Assembly Kenneth Marende

    By PETER LEFTIE pmutibo@ke.nationmedia.com
    Posted Thursday, August 23 2012 at 23:00

    National Assembly Speaker Kenneth Marende on Thursday called for an increase in MPs' salaries.

    Mr Marende noted that the Sh851,000 monthly salary of an MP was "too little" compared to what other State officers earn.


    The MPs, according to the Speaker, were paid peanuts. He was addressing the launch of State officers' job evaluation by the Salaries and Remuneration Commission.

    He gave the examples of the Treasury permanent secretary, the Kenya Revenue Authority commissioners, members of the Judicial Service Commission and Commission for the Implementation of the Constitution officials who, despite reporting to Parliament, earned much more.

    "The last significant review of the remuneration of MPs was in 2003 when the monthly salary of a member of Parliament rose to Sh200,000 with allowances of Sh651,000 per month.

    "If you take this brief history, it quickly tells you that the average period between one increase and another has been seven and a half years and that from the last in 2003 it has been nine years," he stated.

    In what is likely to attract heated public debate, Mr Marende argued that the workload of MPs had increased significantly over the years.

    "The 10th Parliament, for instance, has passed an unprecedented 96 Bills, 82 being government Bills and 12 private member Bills. This in addition to the passage of the new Constitution in 2010," he explained.

    He stated that since 2003, Parliament had attracted professionals from the private sector and the academia, bringing with them a wealth of experience which had resulted in constructive debates.



    He noted that 51 per cent of the current MPs had a first degree, 29 per cent possess master's degrees and six per cent had doctorates.

    "It is therefore important to consider adequately remunerating members of Parliament towards a reasonable standard of living commensurate with their role and the weight of their responsibilities."

    Law implementation

    Mr Marende argued that KRA commissioners earned Sh1 million a month, the Treasury PS Sh1,130,000 while the chairman of the Commission for the Implementation of the Constitution took home Sh1.2 million.

    Public Service head Francis Kimemia told civil servants to brace for salary cuts as the salaries commission started reviewing the pay of state officers.

    Salaries and Remuneration Commission chairperson Sarah Serem warned that no State officer would be exempted from job evaluation to be undertaken by PricewaterhouseCoopers.

    She said the objective was to determine the officers' worth to produce a rationalised, harmonised, defensible and equitable grading structure for State offices.

    source: Marende seeks pay rise for MPs - Politics|nation.co.ke
     
  2. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #2
    Aug 24, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Wenzetu Mishahara inalipwa kulingana na madigrii mtu binafsi anazo.
     
  3. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #3
    Aug 24, 2012
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    This is really distasteful!!!...Shame on Marende and that House!
     
  4. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #4
    Aug 24, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Kuna wakati PM alisema mishahara ipunguzwe, naye marende anasema iongezwe, hapo imetokea kizungumkuti
     
  5. Kijakazi

    Kijakazi JF-Expert Member

    #5
    Aug 24, 2012
    Joined: Jun 26, 2007
    Messages: 3,546
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Mimi nafikiri sasa tukamilishe haraka zoezi la vitambulisho kwa watz wote na kuanza kujiandaa kuimarisha na kuziba mipaka yetu maanake hawa jamaa ndani ya miaka 5 mpaka 10 ijayo hakutakalika huko kwao, mwananchi wa kawaida ni kama takataka tu huko!

    Nilitembelea huko miezi kadhaa iliyopita, unapanda daladala kwa umbali wa kama km 5 wanakuchaji karibu sh 1000 za Tz, hapa kwetu nakwenda km 20 nalipa sh 350, na mwenye basi ndio anaamua akuchaji sh ngapi, na sio kwamba serikali ndio imepanga fixed nauli kama kwetu, nilichokiona huko ni kwamba Serikali yao haijali mwananchi wa kawaida hata kidogo, mwananchi wa kawaida ni kama takataka tu angalau hapa nyumbani kuna baadhi ya vitu bado serikali inamtetea mwananchi mdogo!

    Hivi mtu hata anapata wapi ujasiri wa hata kuongea kitu kama hicho na nafikiri ni Spika wa Bunge, au labda kuna vitu vimejificha sio mambo ya mshahara tu manake sielewi!
     
  6. M

    Mzee wa Usafi JF-Expert Member

    #6
    Sep 3, 2012
    Joined: Apr 16, 2008
    Messages: 588
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 45
    kaka pato lao ni kubwa acha walipane kwani hawa kopi kama sisi....sie tuna jitosheleza kwa asilimia 60 wenzetu 96 tofauti ni kubwa.....angalia misharahara ya wabunge wao na GDP ni asilimia ngapi utaona wetu wanakula asilimia kubwa ya GDP kuliko mazeee
     
  7. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #7
    Sep 4, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    hiyo ndio wanaita reform credentials, wao wasema inflation yawauma sana, kuliko sisi, lakini sisi watu wa kawaida hatuna usemi
     
Loading...