Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Marais wastaafu wa Africa watua Kenya - Mkapa yumo

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by Nshomile, Jan 9, 2008.

  1. N

    Nshomile Member

    #1
    Jan 9, 2008
    Joined: Nov 21, 2007
    Messages: 48
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ex-presidents visit victims

    Published on January 9, 2008, 12:00 am

    By Stephen Makabila

    Four former African Presidents visited displaced victims of post-election violence in Eldoret, on Tuesday, and appealed to Kenyans to stop fighting and unite to save the country from collapse.

    The four retired Presidents also said they were ready and willing to offer some counsel on how to enable the country come out of its current political crisis, if leaders from the two political divides asked them to do so.

    The four, who were accorded heavy security during their tour, were Mr Joaquim Chisano (Mozambique), Mr Kenneth Kaunda (Zambia), Mr Benjamin Mkapa (Tanzania) and Mr Festus Mogae, (Botswana).

    "We were shocked to hear what was happening and we have come to witness and console you. We will meet the leadership from the two opposing sides to reflect on our findings," said Chisano, who was the chairman of the team.

    A series of violence, deaths, displacements and destruction of property occurred in most parts of the country last week, after President Kibaki was declared the winner of the Presidential election, which has been disputed by the ODM.

    The former Presidents who were accompanied by Rift Valley PC, Mr Hassan Noor Hassan and Eldoret Catholic Bishop Cornelius Korir, toured the Kenya Assemblies of God church in Kiambaa village near Eldoret town, where over 30 displaced victims died after it was petrol-bombed last week.

    They also toured thousands of displaced victims camping at the Eldoret Showground and the Sacred Heart of Jesus Cathedral in Eldoret town.

    At the Cathedral, Ms Jane Mweru and Mr Kamatu Wandong gave a brief account of what transpired during the violence.

    "We are suffering because we lost members of our families and our hard earned properties destroyed. We thank you for coming to console us and for your love," said Jane.

    Kamatu told the former Presidents that police did little to assist them during the attacks. He said: "Some of the police watched as a man was killed near my home where raiders also slaughtered nine goats and roasted meat to feast without any hurry."

    Chisano and Mkapa asked Kenyans to stop attacks against each other but cultivate peace and strengthen roots of their nationhood.
     
  2. N

    Nshomile Member

    #2
    Jan 9, 2008
    Joined: Nov 21, 2007
    Messages: 48
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Je hii itasaidia kuleta amani na kuwakutanisha hawa madumu wawili? Naona Kibaki anakuja kasi na anakwenda kinyume na ushauri unaotolewa na wanadiplomasia....sasa ebu tuone hawa maex-pres kama watasaidia kumshsuri mzee wa kikuyu kutuliza ball.

     
  3. Mtu wa Pwani

    Mtu wa Pwani JF-Expert Member

    #3
    Jan 9, 2008
    Joined: Dec 26, 2006
    Messages: 4,085
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    wamwambie tu kuwa ss tumestaafu na ziko kazi nyingi tunafanya na muhimu zaidi kama hizi tafadhali njoo kwenye kambi yetu hatutokuangusha.

    halafu speech ya Ben ilikuwa kali kinoma, mzee bado yumo, na mvuto wa speech wake unatisha utazani bado yupo mgogoni
     
  4. N

    Nshomile Member

    #4
    Jan 9, 2008
    Joined: Nov 21, 2007
    Messages: 48
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hiyo speech ya Mzee Bn Mkapa sijaiona,......Mmtu wa pwani kama unaweza ukaipost hapa nitafurahi sana.
     
  5. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #5
    Jan 9, 2008
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,161
    Likes Received: 9,852
    Trophy Points: 280
    Mie nikimuona huyu fisadi Mkapa akijitia naye yumo katika kutaka kuleta amani Kenya, wakati amefanya mambo mabaya sana Tanzania katika awamu yake ambayo yanastahili kabisa kumtia hatiani huwa nasikia kichefu chefu kabisa.
     
  6. N

    Nshomile Member

    #6
    Jan 9, 2008
    Joined: Nov 21, 2007
    Messages: 48
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Lakini hata kama Mkapa amelitia taifa hasara lakini bado alimaintain status ya amani. Kwa hilo ni bora tumuache na tumheshimu aliendeleze Kenya. Ufisadi kwa vurugu za kenya unasamehewa kidogo. Jamaa BM alikabishi nchi ikiwa na amani na wacha atoe some kwa majirani as long as asitoe some la ufisadi;
     
  7. Mtaalam

    Mtaalam JF-Expert Member

    #7
    Jan 9, 2008
    Joined: Oct 1, 2007
    Messages: 1,260
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 135
    i support u muzeee atleast alitia hasara lakini hakutuletea mambo ya kenya na museveni ya kutaka tuu kubakia madarakani....tumheshimu kwa hilo na anajitahidi kushow how tuna status nzuri ya amani kwetu
     
  8. F

    FDR Jr JF-Expert Member

    #8
    Jan 9, 2008
    Joined: Aug 9, 2007
    Messages: 249
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Bubu tuonyeshe kuwa wewe ni binadamu muongofu lakini stahili hii ya kujifanya una ushirika na mungu asiye msamehevu kwa watu wake inatukera hapa ndani tulio wengi. Tulishauliza mara kadhaa kuwa ndg yetu una chuki binafsi na huyu Xpresident wetu hukutaka kutujibu kabisa umeng'ang'ania Fisadi na blabla kibao.

    Watu wanakufa Kenya wewe unaleta ufisadi,huna haya kiumbe dhaifu wa mungu msamehevu.

    Mkapa alipata fursa ya kuwaonya Wakenya wote dhidi ya hulka potofu ya kung'ang'ana ktk ushabiki wa kikabila na kupuuza mantiki halisi ya muumba ya kutupatia makabila duniani; amewaomba wamtendee mungu haki kwa kuwaumba hivyo kwa wao kumtukuza mungu kwa kuheshimiana kwa upendo kwani wote ni matunda ya uumbaji wake.

    Ameongea mengi sana yenye kufundisha,anaonekana ni makinina kuamini ktk kila aloliongea jana kule Eldoret.

    Tunamshukuru mungu pia kwa wito wake kwa Kibaki na Raila.
     
Loading...