Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Manispaa za Dar zafanya kufuru kwenye matumizi ya pesa

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Andindile, May 8, 2009.

  1. Andindile

    Andindile JF-Expert Member

    #1
    May 8, 2009
    Joined: Mar 18, 2009
    Messages: 303
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 33
    DailyNews Online, Thursday May 07, 2009 By AUSTIN BEYADI
    TAMESA accused of hiking vehicle prices

    Ilala, Kinondoni, and Temeke Municipal Councils have accused the Tanzania Electrical, Mechanical & Electronics Services Agency (TAMESA) for hiking prices of vehicles and maintenance. The three authorities came out with the allegations before the Dar es Salaam Regional Commissioner Mr William Lukuvi during the Road Board deliberations meeting held in Dar es Salaam yesterday.

    Dar es Salaam City Council Director Bakari Kingobi alleged that his Council had issued 200m/- to TAMESA for the purchase of a Mercedez Benz vehicle to be used by the mayor.
    However he said that when the council investigated the issue, it was discovered that the vehicle had a market value of 127m/- and not 200m/- as indicated by TAMESA.

    "We wrote them a letter demanding a refund but TAMESA did not reply us," he said.
    Mr Kingobi added that since they wrote to the agency they expected to get an answer on what had happened, or receive an explanation on what had transpired. He added that when they ordered the mayor's car, they also ordered a new Suzuki vehicle which has not been delivered to date after six months.

    An official from the Temeke Municipal Council Mr Stephen Kongwa said he had previously experienced some problems with the Agency when they ordered two Isuzu lorries.
    He said that they had paid 150m/- to the Agency to coordinate the purchase of the vehicles, but the agency wrote back, saying the council informing them that the vehicles could each cost 126m/-.

    "After receiving the letter we were not satisfied and we decided to conduct a research, and discovered that the vehicles only cost 60m/- each," he said. Another official from the Ilala Municipal council Mafuku Rajab said that they had also experienced the same problem with the Agency when they sent vehicles for mechanical repairs.

    He said that when they sent the municipal Directors vehicle for repairs, they were told that the costs would cost 2m/- but after the repair, they received a 500,000/- receipt as actual costs for the same work. Mr Lukuvi directed the municipal councils to submit to him all the written documents of their allegations. "We shall try to solve such problems which hinder our urge for community development," he said.

    Hivi matatizo ya kijamii yaliyojaa kwenye maeneo yao hayaitaji hizo pesa? Huyo meya lazima atembelee Mezediz benzi? Toyota starlet si ingemfaa ili angalau wanunue hata vitanda vya wagonjwa au kuongeza wodi.

    "Kweli Tanzania ni nchi maskini"
     
  2. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    #2
    May 8, 2009
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,890
    Likes Received: 58
    Trophy Points: 145

    Mzee Adindile, si unajua samaki anaoza kuanzia kichwani. We have a long way to go na hasa kubadilisha utamaduni kwamba mali za serikali ni kama shamba la bibi!
     
  3. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #3
    May 8, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Je Meya Dar anahitaji Benzi la 200m?

    Why not a modest car of say 40m?

    Ama kweli shamba la bibi!
     
  4. rmashauri

    rmashauri JF-Expert Member

    #4
    May 8, 2009
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 3,008
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Yaani Africa sijui tuna laana gani sisi. Eeee MUNGU wa mbinguni iponye Africa. Ukiangalia jiji lilivyo bado na miundo mbinu mibovu mfano barabara tena sehemu zingine ni "prime areas" kama Masaki na Msasani wakati mijitu inaendekeza kununua magari ya kifahari tena kifisadi inauma sana. Hawana hata mipango ya kuboresha beaches za Dar, kujenga "flying overs" kutatua adha ya foleni ya magari n.k. Pengine labda tujiulize na elimu za hawa watendaji e.g madiwani ambao huzaa meya n.k. wana uelewa wa mambo wa kutosha kweli? Kiasi kwamba wanaweza kutaka kujua majiji yaliyoendelea wamefanikiwaje? Au kutaka kujifunza na ku-implement mambo ya maendeleo zaidi kwa faida ya wananchi wao?
     
  5. K

    Kwame Nkrumah JF-Expert Member

    #5
    May 9, 2009
    Joined: Dec 2, 2008
    Messages: 884
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Seriously, when you read something like this, don't you feel like punching someone ?? Come on, admit it....
     
  6. H

    Hondo Member

    #6
    May 9, 2009
    Joined: May 6, 2009
    Messages: 49
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Please this is worse
     
  7. M

    Mike 1234 JF-Expert Member

    #7
    May 9, 2009
    Joined: Feb 23, 2009
    Messages: 1,636
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Hawa jamaa wanamatatizo ya kufikiri, kweli meya anahitaji gari la 200ml?kinaniuuma sana!kwanza gari lenyewe ni lakudhulumu watu viwanja na kuuza maeneo ya wazi hawana lingine,lakini na sisi wakija kuomba kura mara moja tunawapa kwahiyo wajiona wanajua na kufanya watakavyo!sijui elimu ya urai itaenea lini inchi hii!
     
Loading...