Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Mandela is Seriosly Sick!

Discussion in 'International Forum' started by Ehud, Jan 27, 2011.

  1. Ehud

    Ehud JF-Expert Member

    #1
    Jan 27, 2011
    Joined: Feb 12, 2008
    Messages: 2,697
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    January 26 2011
    JOHANNESBURG, Wednesday


    [​IMG] AFP | NATION. Zindzi Mandela (left), the youngest daughter of former South African President Nelson Mandela shows him a letter at his home in Johannesburg on July 17, 2010 during celebrations of his 92nd birthday.



    Nelson Mandela is in hospital for "routine" tests on Wednesday but his health is not in jeopardy, said the former South African president's foundation in a statement.

    "He is in no danger and is in good spirits," the foundation said, confirming that he attended Milpark hospital in Johannesburg.


    An AFP photographer saw Mandela's wife, Graca Machel, leaving the hospital at around 5:30 pm (1530 GMT), with four other family members departing shortly after. His personal assistant Zelda la Grange arrived at 6:00 pm.


    The hospital declined to comment on whether the anti-apartheid hero would be staying in hospital overnight, saying it does not give information on patients as a matter of policy.


    Mandela, South Africa's first black president, is increasingly frail and has not appeared publicly since the closing ceremony of the 2010 FIFA World Cup in Johannesburg.


    After his withdrawal from public life in 2004, he created the Nelson Mandela Foundation, the Nelson Mandela Children's Fund and the Mandela Rhodes Foundation to continue humanitarian work on his behalf.



    Daily Nation:*- Africa*|Mandela in hospital for 'routine' tests
     
  2. Inkoskaz

    Inkoskaz JF-Expert Member

    #2
    Jan 27, 2011
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 6,221
    Likes Received: 257
    Trophy Points: 180
    Wana JF na wapenda harakati
    habari za hivi karibuni kwa mujibu wa bbc ni kuwa mzee Mandela yupo hospitali na hali yake si nzuri
    Ulinzi mkubwa umeimarishwa na watu hawaruhusiwi kumuona
    Tamko la serikali na chama cha ANC ni kuwa anafanyiwa checkup lakini watu wanashangaa kwa nini ulinzi mkali na siku za nyuma akifanyiwa medical checkup mara nyingi hakukuwa na ulinzi hivyo.
    Siku za karibuni Mzee mandela alikuwa anapoteza kumbukumbu akisahau watu na jambo aliloongea punde.
    Tumuombee afya yake ipate afueni
     
  3. N-handsome

    N-handsome JF-Expert Member

    #3
    Jan 27, 2011
    Joined: Jan 23, 2008
    Messages: 2,288
    Likes Received: 90
    Trophy Points: 145
    God has plans for him, He is a great man :clap2:
     
  4. Babu Lao

    Babu Lao JF-Expert Member

    #4
    Jan 27, 2011
    Joined: Nov 2, 2010
    Messages: 2,056
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Maskini mzee wetu, get well soon!! :sick:
     
  5. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #5
    Jan 27, 2011
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Mzee aliyeshiba busara huyu!
    Mungu wa mbinguni wajua yote juu yake...Nawe utatenda kwa jinsi ikupendezavyo.
    Aamen.
     
  6. Gbollin

    Gbollin JF-Expert Member

    #6
    Jan 27, 2011
    Joined: Oct 20, 2009
    Messages: 572
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    mandela.jpg

    Hali ya usalama imeimarishwa nchini Afrika Kusini huku kukiwa na wasiwasi mkubwa kuhusiana na afya ya aliyekwua Rais wa nchi hiyo Nelson Mandela.
    Mandela alilazwa hospitalini siku ya Jumatano.
    Polisi walishika doria wakati msongamano wa magari ukiongezeka kwenye jengo lililoko mjini Johannesburg na huku waandishi wa habari wakiendelea kumiminika nje.
    Hata hivyo chama kinachotawala cha ANC kimetoa wito kwa raia wa Afrika Kusini kuwa watulivu.
    Watoto wa shule wamepeleka ujumbe nje ya hospitali ya Milpark wakimtakia kila la heri.
    Kiongozi huyo mashuhuri anayejulikana na raia wengi wa Afrika Kusini kwa jina jingine la Madiba, ameonekana akidhoofika kiafya anapojitokeza kwa umma.
    Hata hivyo kiongozi huyo tangu ajiuzulu kutoka siasa mwaka wa 2004, hajakuwa akitokea hadharani sana.
    Mara ya mwisho kuonekana hadharani ilikuwa kwenye hafla ya kufunga mashindano ya Kombe la Dunia, mwezi Julai mwaka jana.
    Marafiki wake wa karibu wanaonya kuwa afya ya Mandela imekuwa ikizorota kwa kasi katika kipindi cha miezi michache iliyopita.
    Hali yake ya afya imekuwa kivutio kikubwa kwa wanahabari na sasa polisi wanachunguza magari yanayoingia kwenye hospitali hiyo kuhakikisha kwamba hakuna waandishi.
    Mkewe, Graca Machel pamoja na watu wengine wa familia yake walionekana wakiingia kwenye hospitali hiyo Jumatano usiku.
    Msemaji wa chama cha ANC amesisitiza kuwa Mandela, mwenye umri wa miaka 92 si kijana tena na hivyo atapatwa na maradhi yanayoambatana na umri wake lakini akaomba watu kutokuwa na hofu yoyote.
    :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

    source: http://www.bbc.co.uk/swahili/habari/2011/01/110127_mandela_afrika_kusini.shtml


     
  7. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    #7
    Jan 27, 2011
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 339
    Trophy Points: 180
    Tunakuombea Madiba!
     
  8. Inkoskaz

    Inkoskaz JF-Expert Member

    #8
    Jan 27, 2011
    Joined: Nov 6, 2010
    Messages: 6,221
    Likes Received: 257
    Trophy Points: 180
    [​IMG]



    how he looks nowadays at 92 yrs
     
  9. Reserved

    Reserved Content Manager Staff Member

    #9
    Jan 27, 2011
    Joined: Sep 16, 2008
    Messages: 746
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Nime connect thread zote za hali ya afya ya Mandela wakuu. Mtu yoyote akiwa na any updates naomba atundike humu badala ya kuianzishia thread mpya. Thanks wakuu. Mungu akujalie mzee wetu Mandela.
     
  10. pmwasyoke

    pmwasyoke JF-Expert Member

    #10
    Jan 27, 2011
    Joined: May 27, 2010
    Messages: 3,505
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 160
    Kila la heri mzee wetu - Mungu akujalie upone haraka.
     
  11. Tanzanites

    Tanzanites Member

    #11
    Jan 27, 2011
    Joined: Jan 17, 2011
    Messages: 67
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Lets all prey for Mandela. He is not only one of the few really unselfish statemen of the world but he is also a stabilising factor for South Africa and the rest of the continent
     
  12. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #12
    Jan 27, 2011
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,413
    Likes Received: 492
    Trophy Points: 180
    Ninachowasifu wenzetu wa sauzi ni kuwa viongozi wao hutibiwa makwao...........................siyo kama hawa wa kwetu hukimbilia matibabu nje kukithibitisha hawana imani na hospitali zetu hapa nchini............................na kwa kufanya hivyo walitusababishia huduma za mahospitali kuwa hafifu......................kwa sababu wa osiyo waathirika na huduma mbovu......................
     
  13. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #13
    Jan 27, 2011
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,071
    Likes Received: 9,778
    Trophy Points: 280
    Mandela hospitalized in Johannesburg

    Last Updated: Thursday, January 27, 2011 | 2:17 PM ET


    The Associated Press


    [​IMG]
    Former South African president Nelson Mandela, shown at Soccer City stadium during the 2010 World Cup in Johannesburg in July, was in hospital Thursday for medical tests.

    (Michael Kooren/Reuters)

    Former South African president Nelson Mandela was in the hospital in Johannesburg on Thursday for what his office said were routine tests.
    The 92-year-old anti-apartheid icon undergoes regular hospital checkups. But his latest visit starting Wednesday stretched into an unusually long overnight stay, drawing extraordinary media attention.

    Journalists were standing outside Milpark Hospital Thursday, watching relatives and friends enter for visits and awaiting more details on Mandela's condition, but no further information was released.

    On Thursday, the Nelson Mandela Foundation had not changed its Wednesday statement that he had been admitted for routine tests and was in good spirits, drawing criticism from some quarters that the silence was fuelling speculation.

    Earlier on Thursday a convoy of at least 20 vehicles had arrived at Mandela's house in a Johannesburg suburb. A military vehicle with military officials was also seen driving away from the house.

    The Department of Defence and Military Veterans is responsible for the health requirements of former presidents.



     
  14. M

    Mwan mpambanaji JF-Expert Member

    #14
    Jan 27, 2011
    Joined: Apr 3, 2008
    Messages: 467
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 35
    Aliyekuwa rais wa africa kusini huru,na mmoja wa mashujaa wa africa NElSON MANDELA,amelazwa katika hospital ya Milpark huko africa kusini,
    source bbc
     
  15. AcinonyxJubatus

    AcinonyxJubatus Senior Member

    #15
    Jan 27, 2011
    Joined: Nov 3, 2010
    Messages: 126
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    God help our hero.
     
  16. Limbani

    Limbani JF-Expert Member

    #16
    Jan 27, 2011
    Joined: Apr 24, 2008
    Messages: 1,395
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    Mkuu hii pacha mzee wetu kachoka sana!!! he looks seriously ill...
     
  17. S

    Short white Senior Member

    #17
    Jan 27, 2011
    Joined: Jan 6, 2011
    Messages: 125
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Ni kweli Nelson Mandela amelazwa hospital for 'Routine' checkup! Not in danger , . May the Lord God bless him. Amen
     
  18. M

    Mapinduzi JF-Expert Member

    #18
    Jan 27, 2011
    Joined: Aug 23, 2008
    Messages: 2,427
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    Get well soon Comred Nelson
     
  19. B

    Bi. Mkora JF-Expert Member

    #19
    Jan 27, 2011
    Joined: Oct 29, 2010
    Messages: 375
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 33
    Bwana akamshushie uponyaji wa haraka. Get well soon Madiba.
     
  20. tzjamani

    tzjamani JF-Expert Member

    #20
    Jan 27, 2011
    Joined: Oct 9, 2010
    Messages: 997
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Ee Mungu tunakushukuru kwa Mzee wetu Mandela, tunamuombea afya uponyaji. Mapenzi yako ee Mungu atimie.
     
Loading...