Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Makamba na Chiligati Hayakuhusuni, Fumbeni Midomo Yenu: Wazanzibar

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Junius, Nov 11, 2009.

  1. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #1
    Nov 11, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    [​IMG]
    By The Citizen Reporter

    Chama Cha Mapinduzi (CCM) leaders, especially those from the Mainland, have been asked to keep off the reconciliation process initiated by Zanzibaris.

    Civic United Front (CUF) director of foreign affairs Ismail Jussa told The Citizen yesterday that CCM leaders should remain on the sidelines "because they don�t know what is going

    He said the likes of CCM secretary general Yusuf Makamba, publicity secretary John Chiligati and propagandist Kingunge Ngombale-Mwiru should let Zanzibari leaders conclude the reconciliation process "without interference".

    "These people should not and cannot comment because they have neither the mandate nor understanding of the matter," Mr Jussa said,

    The message came amid intense speculation on what Zanzibar President Amani Abeid Karume and CUF secretary-general Seif Shariff Hamad agreed during their closed-door meeting in Zanzibar last Thursday.

    Sources at Zanzibar State House and CUF yesterday refused to reveal what the two leaders discussed, only saying that whatever was agreed was in the best interests of Zanzibar and Zanzibaris.

    Mr Jussa, who accompanied Mr Hamad to State House for the talks, told The Citizen that CCM did not initiate the reconciliation, and the party�s officials should not interfere.

    "What is going on has been initiated by Zanzibaris themselves and is in the best interests of their country. We have decided to try a different approach this time around in the hope of fostering cohesion among Zanzibaris," he said.

    Mr Jussa said whatever had been agreed had nothing to do with earlier initiatives that culminated in the Mwafaka accord between CCM and CUF.

    "What is happening has nothing to do with Mwafaka. In fact, Mwafaka has negative connotations as far as we are concerned."

    Mr Jussa said the idea was mooted by people who thought beyond party politics, and who advised both parties on the most effective way to end the longstanding political stalemate in Zanzibar.

    He said during the consultations, experiences from other countries that had similar problems were considered "and we opted for a paradigm shift as embraced in South Africa".

    "We have decided to do away with 'give and take' approach because it has proved to be a failure and examples can be drawn from Kenya and Zimbabwe," Mr Jussa said.

    Speaking cautiously, he said CUF had no doubt that President Karume was committed to go all the way to achieve what had been agreed.

    "I want to tell those who have been pressing for President Karume to come out and speak to take note that the first statement regarding
    this new development was issued by the State House, which represents President Karume," he said

    SOURCE:THE CITIZEN NEWSPAPER
    Msisitizo ni wangu
     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Nov 11, 2009
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    Bravo...Hao Wambea wasipochezwa ni lazima wangeleta taarabu zao za kishogashoga!...
     
  3. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #3
    Nov 11, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Ahsanteni sana waungwana tumewakaribisha na tumeona kazi yenu, kweli "mgeni njoo mwenyeji apone",tumewakubali na tukikwama msiache kutushitua,du ni kweli tulikuwa tunapoteza muda na hizi kelele za hawa waliobakisha miaka minne ya kuishi zinataka kutupotezea muda...lakini hatuna muda nazo...tunasonga mbele.
     
  4. M

    Mchili JF-Expert Member

    #4
    Nov 11, 2009
    Joined: Aug 19, 2009
    Messages: 728
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Wape vidonge vyao yaheee. Wao wamezoea kuweka mbele maslahi ya ccm and kutafuta nafasi za ulaji bila kujali maslahi ya nchi na watu wake. Sasa angalau mmeamka usingizini.

     
  5. Nemesis

    Nemesis JF-Expert Member

    #5
    Nov 11, 2009
    Joined: Feb 13, 2008
    Messages: 3,268
    Likes Received: 215
    Trophy Points: 160
    Makubaliano ya Seif na Karume huenda yakaleta manufaa au la. Hii itategemea sana utashi wa CCM. Maalim Seif aliingia kwenye kikao kama Katibu Mkuu wa CUF, Kiongozi Mkuu wa CUF-Zanzibar (informal), Mgombea wa Urais wa Zanzibar kupitia CUF.

    Tofauti na Seif, Karume aliingia kama Rais wa Zanzibar (full stop). Karume hakuwakilisha nafasi yeyote ya chama (CCM) licha ya kuwa ni Makamu Mwenyekiti (Zanzibar). Hii inatokana na ukweli kuwa mfumo wa maamuzi wa CCM upo centralized. Kwakuwa Karume ndo anamaliza kipindi chake cha Urais, ni vigumu kujua kama Rais ajae ataheshimu hayo maamuzi au la.

    Kwakuwa CCM haijahusishwa, inaweza kuyakataa makubaliano yao, pia Rais ajaye habanwi kuyatekeleza kwa kuwa hayapo ktk chama. Ndo maana nasema utashi wa CCM na Rais ajae ndo utaamua mstakabali. Endapo CUF watashinda Urais sina shaka na utekelezwaji wake.
     
  6. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #6
    Nov 11, 2009
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    they all have one thing in common

    HAWAUTAKI MUUNGANO!!!

    wapemba wanajuana kwa....
     
  7. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #7
    Nov 11, 2009
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    Haya mambo hayatakuwa siri milele, mwakani wakati wa uchaguzi kitaeleweka kilichojadiliwa! Let's wait n see!
     
Loading...