Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Makamba ataka mikataba ya wachimba Uranium

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by BAK, Jan 28, 2012.

  1. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #1
    Jan 28, 2012
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,849
    Likes Received: 9,405
    Trophy Points: 280
    [TABLE="class: contentpaneopen"]
    [TR]
    [TD="class: contentheading, width: 100%"]Makamba ataka mikataba ya wachimba Uranium [/TD]
    [TD="class: buttonheading, width: 100%, align: right"] [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    [TABLE="class: contentpaneopen"]
    [TR]
    [TD="class: createdate"] Thursday, 26 January 2012 21:04 [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD]

    Patricia Kimelemeta
    Mwananchi

    KAMATI ya Bunge ya Nishati na Madini, imeitaka Wizara ya Nishati na Madini, kuwasilisha mikataba ya kampuni za Mantra na Urinex, zinazojihusisha na uchimbaji wa madini ya Uraniam, ili kuliwezesha Bunge kujiridhisha juu uhalali wao katika kufanya shughuli hizo.

    Hayo yalisemwa jana na Mwenyekiti wa kamati hiyo, January Makamba, ambaye alisema hatua hiyo inatokana na umuhimu wa madini yenyewe katika dunia ya sasa.

    Alisema kukaguliwa kwa mikabata hiyo, kutasaidia kubaini uhalali na uwezo wa kampuni hizo katika kufanya shughuli hizo.


    “Kuna kampuni mbili za uchimbaji wa madini ya Uranium hapa nchini, lakini hadi sasa mikabata yake hatujaiona, kwa hiyo tumeitaka wizara kuwasilisha mikataba hiyo kwenye kikao kijacho cha Bunge ili tuweze kuikagua,”alisema Makamba.

    Alisema Kampuni ya Urinex inachimba madini hayo katika maeneo ya Manyoni, mkoani Singida na Bahi huko Dodoma wakati Kampuni ya Mantra, inachimba Uranium katika mikoa ya Kusini mwa Tanzania.

    Alisema Serikali kupitia kamati hiyo inapaswa kuhakikisha kuwa madini yanawanufaisha wananchi kuiwezesha nchi kujiingizia mapato.

    Alisema madini hayo yanahitajika sana duniani katika shughuli mbalimbali na kwamba kwa msingi huo kama lazima ijue mikabata yote inayohusu uchimbaji wa Uranium.

    Alisema kutowasilishwa kwa mikataba ya kampuni hizo, kumeifanya kama yake, kushindwa kujadili suala lolote kuhusu kampuni hizo.


    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
     
  2. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #2
    Jan 28, 2012
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 49,849
    Likes Received: 9,405
    Trophy Points: 280
    Mantra's Tanzania project could produce 4,2Mlb of U3O8


    By: Esmarie Swanepoel
    6th May 2011


    TEXT SIZE
    [​IMG] [​IMG]



    PERTH (miningweekly.com) − Dual-listed uranium hopeful Mantra Resources on Friday said that a definitive feasibility study (DFS) for the first phase of its Nyota prospect, in Tanzania, supported yearly production of 4,2-million pounds of uranium oxide (U[SUB]3[/SUB]O[SUB]8[/SUB]).

    The phase-one study indicated that the mine could operate for ten years, based on yearly throughput of 5,2-million tons of ore, the ASX- and TSX-listed company reported.
    "The positive results clearly demonstrate that the current resource base at Nyota can support a large-scale, low-cost, long-life uranium mining operation," said CEO Peter Breese.
    He noted that Mantra also believed that there was a potential to increase the production rate and mine life by upgrading the resource base, as well as treating lower-grade mine ore through the second phase expansion, and continuing exploration to unlock the prospectivity of the broader Mkuju River project.

    The phase-one DFS was based on a measured and indicated resource of 67,7-million tons, averaging 439 ppm, for 65,6-million pounds of contained U[SUB]3[/SUB]O[SUB]8[/SUB].
    The additional 41,2-million tons, averaging 395 ppm for 35,9-million pounds of U[SUB]3[/SUB]O[SUB]8[/SUB] in the inferred resources category was excluded from the DFS.

    Breese said that the DFS was based on an owner-operated mining scenario, with the processing plant based on a simple acid leach and conventional resin-in-pulp technology.
    The development costs for the phase-one project was estimated at around $390,5-million, of which $163,1-million would go to the processing plant and $227,4-million for the project infrastructure and management.

    Based on the detailed implementation plan, Breese said that the project could be ready for hot commissioning with 21 months from the start of detailed engineering.
    He noted that Mantra would now undertake a prefeasibility study on heap leaching the lower-grade mined ore for the project's second phase of growth.

    It was envisaged that this phase would start after the resin-in-pulp circuit has reached steady state operation, and would provide the project with an incremental increase in production over and above the planned 4,2-million pounds of U[SUB]3[/SUB]O[SUB]8[/SUB] provided by the phase-one development.
     
  3. I

    IPECACUANHA JF-Expert Member

    #3
    Jan 28, 2012
    Joined: Feb 19, 2011
    Messages: 1,609
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Learning from past experience with contracts signed for exploration of natural resources in Tanzania I would say to see a contract after it has been signed is not the issue. The issue would be first name those who have made the existing bogus contracts and if possible prosecute or at least shame them, second put a mechanism which would ensure all contracts signed will up held country's interest rather than interest of a group of swindlers.
     
  4. T

    TYRION LANNISTER Senior Member

    #4
    May 15, 2014
    Joined: May 12, 2014
    Messages: 168
    Likes Received: 130
    Trophy Points: 60
    wow..

    sasa whats next?
     
  5. Informer

    Informer JF-Expert Member

    #5
    Mar 30, 2016
    Joined: Jul 29, 2006
    Messages: 1,002
    Likes Received: 725
    Trophy Points: 280
    Publicity stunt!
     
  6. s

    singidadodoma JF-Expert Member

    #6
    Mar 31, 2016
    Joined: Nov 11, 2013
    Messages: 4,403
    Likes Received: 523
    Trophy Points: 280
    Tuwanyang'anye hawa leseni ya kuchimba haya madini hayo makampuni ya wamarekani tuwape wachina tu.
     
  7. mshana jr

    mshana jr JF-Expert Member

    #7
    Mar 31, 2016
    Joined: Aug 19, 2012
    Messages: 54,793
    Likes Received: 34,580
    Trophy Points: 280
    BAK furaha yangu kukuona tena jukwaani uliondoka kimya na bila kuaga wala taarifa
     
Loading...