Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Maisha Mema kwa kila Mtanzania Dar es Salaam

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Rugemeleza, Oct 5, 2010.

  1. R

    Rugemeleza JF-Expert Member

    #1
    Oct 5, 2010
    Joined: Oct 26, 2009
    Messages: 666
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    [​IMG]
    In some of the sections of Dar es Salaam city, particularly those bordering the bush, fuel wood is depended upon as a source of energy in cooking. Above, these women were caught carrying wood at Segerea in the city as they were proceeding to an unknown destination. (Photo: Omar Fungo)
    Chanzo: The Guardian
    Hii ni baada ya Miaka 49 wa CCM bado hata katikati ya Jiji kama Dar es Salaam watu wanatumia kuni kama ambavyo watu wa enzi ya kale walivyofanya. Je watu hawa wanahitaji bajaji 400 kujikomboa?
     
  2. Henge

    Henge JF-Expert Member

    #2
    Oct 6, 2010
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 6,687
    Likes Received: 22
    Trophy Points: 135
    ndo saizi yao unataka wapewe ndege ndugu yangu????
     
Loading...