Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Maajabu ya dunia: Hazina isiyo kifani ndani ya hekalu la mabaniani india!

Discussion in 'International Forum' started by Sijali, Jul 7, 2011.

  1. Sijali

    Sijali JF-Expert Member

    #1
    Jul 7, 2011
    Joined: Sep 30, 2010
    Messages: 1,963
    Likes Received: 325
    Trophy Points: 180
    Mkufu wa dhahabu wa urefu wa mita nne, tani kadhaa za dhabu halisi, masanamu yaliyotengenezwa kwa dhahabu na almasi, magunia kadhaa yaliyojaa vito vya zamani vyenye thamani kubwa vilivyotengenezwa kwa dhahabu na kunakshiwa kwa almasi, zumurudi, na vito vingine, ni baadhi tu ya hazina iliyokutwa katika makasha matano kati ya manane ndani ya hekalu la MABANIANI (Hindu) liitwalo Sree Padmanabhaswamy, huko Kerala, Kusini mwa India, wiki iliyopita.
    Hazina hiyo iliyokuwa imefichwa ndani ya makasha hayo makubwa inasemekana ina umri wa zaidi ya miaka 130. Thamani ya mali hiyo iliyokwishafunguliwa hadi sasa inakadiriwa kuwa dola BILIONI 22, lakini wafanyibiashara wa Kimataifa wanasema hazina hiyo ina thamani ya dola BILIONI 100. Hii inalifanya hekalu hilo kuwa tajiri zaidi kuliko VATICAN ambayo utajiri wake unakadiriwa kuwa (vijisenti vya ) dola bilioni 15.
    Na stori haishii hapo: bado kuna makasha matatu hayajafunguliwa. Kasha la sita litafunguliwa kesho Ijumaa!
    Tayari Wahindi kadhaa wameingiwa na kiherehere cha kutaka kujaza viganja vyao (fistful) fungu la mali hiyo. Usithubutu! Kwani serikali ya Kerala, ishatuma vikosi vya polisi kulizunguka hekalu hilo. Malumbano makali yanaendelea sehemu nyingi za India kujadili ugavi wa mali hiyo nchini kote. Wakuu wa Kerala wanasema mali hiyo ibakie kwenye jimbo hilo, lakini wakuu wa Kitaifa wansema hazina hiyo inayotosha kuendesha Wizara ya Elimu ya India nzima kwa muda wa miaka miwili na nusu, iwanufaishe Wahindi wote!
    Huu ni uvumbuzi wa hazina kubwa zaidi mahali pamoja katika historia ya mwanadamu!
     
  2. Kamaka

    Kamaka JF-Expert Member

    #2
    Jul 7, 2011
    Joined: Jun 7, 2010
    Messages: 561
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    thanx for the info..
     
  3. Averos

    Averos JF-Expert Member

    #3
    Jul 7, 2011
    Joined: Aug 6, 2010
    Messages: 607
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 45
    Waoh!, sipati picha iwapo ingugunduliwa Tz!
     
  4. i411

    i411 JF-Expert Member

    #4
    Jul 7, 2011
    Joined: Mar 23, 2011
    Messages: 751
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35
    hapo kwenye rangi nyekundu nilitaka kukupa kachangamoto kwa vile mara ya mwisho nilikuwa nafanya my homeWork juu ya Vatikan city niligundua kwamba ontop of vatican city yani kuwa ni kama nchi huru na makoloni kama kanisa karibia kila kona ya dunia hii. Piga ua vatican ipo kwa biashara ya realestate hebu angalia hapo bongo tuu. St Joseph ilipo alafu piga mahesabu samani ya hilo enero alafu imagine tuu dunia nzima makanisa yanayoongozwa na vatican na sehemu ambazo yapo. kama sijakosea America tuu vatican in hospitali 625 na mapato ya bilioni 30 alafu ni not for profit organisation. Siku wakitaka profits tutakoma. bado ujaweka mashule na mauniversities. Alafu hawa maaluwatani awalipi kodi kwahiyo profit ni 100% on the money.
     
  5. Idimi

    Idimi JF-Expert Member

    #5
    Jul 7, 2011
    Joined: Mar 18, 2007
    Messages: 8,611
    Likes Received: 814
    Trophy Points: 280

    Tungekuwa vitani muda, kwa sababu manyang'au wa ufisadi wangekodoa macho ilhali na raia nao wanakodolea macho hapo hapo!
     
  6. Inanambo

    Inanambo JF-Expert Member

    #6
    Jul 7, 2011
    Joined: Jun 26, 2011
    Messages: 2,008
    Likes Received: 398
    Trophy Points: 180
    vatican inahusianishwa je na utajiri wa MABANIANI? kama mna eleza mada acheni kutoa komprison ambazo hazina msingi. vito hivyo walimpa mungu wao labda. akakosa pa kuzipeleka akaziacha huko huko hekaluni.
     
  7. YoungCorporate

    YoungCorporate JF-Expert Member

    #7
    Jul 7, 2011
    Joined: Apr 30, 2010
    Messages: 386
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    inafanana na ile movie ya national treasure ya Nicholas Cage! Jamaa walikuta bonge la hazina kwenye mhekalu.
     
  8. FaizaFoxy

    FaizaFoxy JF-Expert Member

    #8
    Jul 7, 2011
    Joined: Apr 13, 2011
    Messages: 50,463
    Likes Received: 9,202
    Trophy Points: 280
    Maandamamno tu.
     
  9. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #9
    Jul 7, 2011
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,210
    Likes Received: 5,774
    Trophy Points: 280
    mbona tunayo zaidi a hiyo? Tanzanite . mwadui .etc//hatuwazidi tu??
    sema viongozi wetu ni wapumbavu wamefuta kodi
     
  10. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #10
    Jul 7, 2011
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    Bibie,
    Una ugomvi gani na maandamano? Ni haki ya kimsingi hiyo.
     
  11. Mwendabure

    Mwendabure JF-Expert Member

    #11
    Jul 7, 2011
    Joined: Mar 10, 2011
    Messages: 1,892
    Likes Received: 59
    Trophy Points: 145
    Mkuu! Kama ni Tz ungesikia tu kuwa ilikuwepo...!! Yani baada ya Magambaz kugawana na waliokosa ndo wangechoma utambi. Kumbuka ze EPA chezo lilivyopigwa. Magambaz ni vifaa bana.
     
  12. Gama

    Gama JF-Expert Member

    #12
    Jul 12, 2011
    Joined: Jan 9, 2010
    Messages: 6,913
    Likes Received: 270
    Trophy Points: 180
    kwani haya mahekalu ya bongo hayana hazina?!, tia mguu uone.
     
  13. THINKINGBEING

    THINKINGBEING JF-Expert Member

    #13
    Jul 14, 2011
    Joined: Aug 9, 2010
    Messages: 2,348
    Likes Received: 587
    Trophy Points: 280
    Ningewaomba SFO waje watusimamie kwenye kugawana.
     
  14. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #14
    Jul 15, 2011
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    ingegunduliwa hapa tz wala public isingejua-ingefaidisha viongozi wachache tu
     
  15. Eiyer

    Eiyer JF-Expert Member

    #15
    Jul 15, 2011
    Joined: Apr 17, 2011
    Messages: 27,212
    Likes Received: 709
    Trophy Points: 280
    Vita inanukia huko!!!
     
  16. m

    mageuzi1992 JF-Expert Member

    #16
    Jul 15, 2011
    Joined: Apr 9, 2010
    Messages: 2,513
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Good info
     
  17. g

    guta Senior Member

    #17
    Jul 15, 2011
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 179
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    Dhahabu iliyoko kahama na Geita na almasi mwadui ni tani ngapi vile?
     
  18. themagainst

    themagainst Member

    #18
    Jul 15, 2011
    Joined: Feb 28, 2011
    Messages: 49
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 15
    injekuwa tz tusingeshtukia mpaka wanaharakati wa chadema watupe info
     
  19. Katavi

    Katavi Platinum Member

    #19
    Jul 15, 2011
    Joined: Aug 31, 2009
    Messages: 37,631
    Likes Received: 2,814
    Trophy Points: 280
    Mbona huku tuna hazina kubwa kuliko hiyo?
     
  20. ngoshwe

    ngoshwe JF-Expert Member

    #20
    Jul 15, 2011
    Joined: Mar 31, 2009
    Messages: 4,067
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    [TABLE="align: center"]
    [TR]
    [TD="width: 100%"][TABLE]
    [TR]
    [TD]unday, July 03, 2011 12:57:43 PM (IST)[/TD]
    [TD="align: right"] Share
    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]


    [h=1]Kerala Temple's Second Chamber of Secrets - More Wealth in Store[/h] [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: wysiwyg_cms_table, width: 100%, bgcolor: #006699"][/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: wysiwyg_cms_table, width: 100%"][/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="class: news, width: 100%"] Daijiworld Media Network
    [​IMG]Thiruvananthapuram, Jul 3: After opening six cellers of one chamber at Lord Padmanabha Swamy Temple here, sources close to the temple disclosed that there was another chamber yet to be opened, which meant more wealth in store.
    In the first chamber, gold ornaments and other jewelleries worth over Rs 1,00,000 crore were discovered.
    On Sunday, the state government deployed tight security at the premises.
    Speaking to reporters, police commissioner Manoj Abraham said that he has deployed special armed police force at the location. It is a temporary security arrangement, and there are plans to install a permanent security system at the temple.
    Police fear that the huge quantity of jewellery and other articles found in the secret chamber may be misused. The audit was conducted in the presence of Supreme Court-appointed observers.
    Police are planning to close multiple entry and exit points to the temple and install metal detectors. Even temple priests are under surveillance.
    Devotees at the temple expressed anxiety over the possibility of someone misusing the huge wealth. Some of the devotees have already written to the government to preserve the articles found during auditing.\\\
    [/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]



    [h=2] India: Treasure unearthed in Kerala temple [/h] 1,834 Views / EMail This Post / Print This Post / Home » India: Treasure unearthed in Kerala temple

    By Ashraf Padanna
    Kochi
    [​IMG] The temple was built in the 16th Century by the kings of Travancore

    Treasure, thought to be worth billions of rupees, has been unearthed from secret underground chambers in a temple in the southern Indian state of Kerala.
    Precious stones, gold and silver are among valuables found at Sree Padmanabhaswamy temple.
    The riches are thought to have been languishing in the temple vaults for more than a century, interred by the Maharajahs of Travancore over time.
    They have not been officially valued and inspectors are taking an inventory.
    Inspectors say they will continue cataloguing the treasure for at least one more week.
    Unofficial estimates say that the treasure discovered so far over four days of inspections may be valued at more than 25 billion rupees ($500m). But historians say that assessing the true value of these objects is likely to be extremely difficult.
    Security has been stepped up at the temple: “I have instructed the police chief to reinforce security further following the
    findings and it would be there permanently,” Oomen Chandy, the state’s chief minister, said.
    Concealed riches
    The Sree Padmanabhaswamy temple was built in the 16th Century
    by the kings who ruled over the then kingdom of Travancore. Local
    legends say the Travancore kings sealed immense riches within the thick
    stone walls and vaults of the temple.
    [​IMG] The current Maharajah of Travancore has been the managing trustee of the temple

    Since Independence, the temple has been controlled by a trust
    run by the descendants of the Travancore royal family. After 1947 the
    kingdom of Travancore merged with the princely state of Cochin, which
    eventually became the present-day state of Kerala.
    The inspections at the temple began after India’s Supreme
    Court appointed a seven-member panel to enter and assess the value of
    the objects stored in its cellars, including two chambers last thought
    to have been opened about 130 years ago.
    The Supreme Court also endorsed a ruling by the high court in
    Kerala, which ordered the state government to take over the temple and
    its assets from the royal trust. It also ordered the trust to hand over
    responsibility for the temple’s security to the police.
    The initial court petition was brought by a local lawyer,
    Sundar Rajan, who filed a case in the Kerala High Court demanding the
    takeover of the temple, saying that the current controllers were
    incapable of protecting the wealth of the temple because it did not have
    its own security force.
    Anand Padmanaban, counsel for Sundar Rajan, was present when
    observers appointed by the Supreme Court opened the treasure chambers.
    “Treasures included very old gold chains, diamonds and
    precious stones which cannot be valued in terms of money,” he told the
    BBC Tamil service.
    “Many of those things were pretty old, going back to the 18th Century. They could not count it, so they are weighing it.”
    Only two of four chambers had been opened so far, he said.
    Royal wealth?
    The current Maharajah of Travancore, Uthradan Thirunaal
    Marthanda Varma, who is also the managing trustee of the temple,
    appealed to the Supreme Court against Sundar Rajan’s petition.
    He said that as Maharajah he had every right to control the
    temple because of a special law enacted after Independence, which vested
    the management of the temple with the erstwhile ruler of Travancore.
    But his appeal was rejected - Maharajahs have no special status in India and they are treated like ordinary citizens.
    The members of the Travancore royal family consider
    themselves to be servants of the presiding deity at the temple,
    Padmanabhaswamy, which is an aspect of the Hindu God Vishnu in eternal
    sleep. This is why they historically entrusted their wealth to the
    temple.
    But there was a public outcry when the Maharajah attempted
    to retain control of the temple by citing the special law, with many
    arguing that the wealth belonged to the people now.
    The vaults were opened in the presence of the panel, and
    observers, which include high court judges, temple officials,
    archaeology authorities, Sundar Rajan and a representative of the
    current Maharajah.
    Dandavats » Blog Archive » India: Treasure unearthed in Kerala temple
     
Loading...