Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Lutheran Tanzania becomes second largest in world

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mokoyo, Mar 13, 2010.

  1. M

    Mokoyo JF-Expert Member

    #1
    Mar 13, 2010
    Joined: Mar 2, 2010
    Messages: 13,440
    Likes Received: 823
    Trophy Points: 280
    With an increase of 670,242 new members last year, Tanzania now has the second largest Lutheran Church congregation in the world. The Evangelical Lutheran Church of Tanzania (ELCT), which is affiliated to the largest Lutheran World Federation (LWF), recorded a growth of 14.5 percent last year. This phenomenal growth has seen Tanzania claim the top position in Africa, for having the highest number of followers of the Lutheran Church, and the second place in the world after Sweden ……………….read more through (www.thecitizen.co.tz)
     
  2. Injinia

    Injinia JF-Expert Member

    #2
    Mar 13, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 850
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Is that so? I am a Lutheran myself, but I get the impression every time I go to church back home our numbers are dwindling!!

    The growth of the Pentecostal churches in Tanzania surely has to be explained by a great exodus of believers fromo somewhere?
     
  3. M

    Mokoyo JF-Expert Member

    #3
    Mar 13, 2010
    Joined: Mar 2, 2010
    Messages: 13,440
    Likes Received: 823
    Trophy Points: 280
    Injinia, kuna ukweli kwa hapo nilipohighlight kwani nami ni muumini wa dhehebu hili na kuna wakati unaona upungufu wa watu ingawa kuna ukweli pia kuwa kuna ongezeko la waumini kwa kiasi kikubwa hasa wale waliowahi kuhamia kwingine na kuamua kurudi tena.
     
  4. Kiby

    Kiby JF-Expert Member

    #4
    Mar 13, 2010
    Joined: Nov 16, 2009
    Messages: 4,521
    Likes Received: 302
    Trophy Points: 180
    Nina wasi wasi na hii statistic kwani wapentekoste ambao idadi yao imeongezeka sana nchini wengi wao wametoka lutherun na RC. Pia kuna watu ambao washaondoka lutheran kwa zaidi ya miaka mitatu lakini majina yao bado yapo kwenye vitabu vyao. Labda tungejulishwa ni mfumo gani waliotumia kupata hizi takwimu.
     
  5. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #5
    Mar 13, 2010
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,623
    Trophy Points: 280
    Ina mana bongo kuna walutheri wengi kuliko ujerumani? Au wanaongelea growth rate?
     
  6. T

    Tall JF-Expert Member

    #6
    Mar 13, 2010
    Joined: Feb 27, 2010
    Messages: 1,433
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 0
    Hiyo itkuwa ni kwa mujibu wa waliopata kipaimara last year si unajua wabongo tunavyozaa, wengi sana last year walikuwa new church members
     
  7. Kiranga

    Kiranga JF-Expert Member

    #7
    Mar 13, 2010
    Joined: Jan 29, 2009
    Messages: 34,583
    Likes Received: 5,623
    Trophy Points: 280
    Evangelische Kirche in Deutschland (EKD)* 27,400,000
    Evangelical Lutheran Church in America 5,500,000
    Evangelical Lutheran Church of Finland 4,400,000
    Evangelical Lutheran Church in Denmark 4,350,000
    Lutheran Church - Missouri Synod 2,582,440
    Evangelical Lutheran Church in Tanzania 2,200,000

    Granted, the data may be outdated

    Source http://www.adherents.com/adh_rb.html

    *"The Evangelical Church in Germany (EKD) is the institutional form chosen by a community of 24 Lutheran, Reformed and United regional churches. German Protestant church structures are based on federal principles at all levels. The EKU (Evangelical Church of the Union) belongs as the 25th Member Church to the EKD. Each local congregation is responsible for Christian life in its own area, while each regional church has its own special characteristics and retains its independence. Without in any way diminishing this autonomy, the EKD carries out joint tasks with which its members have entrusted it."
     
  8. K

    Kituko JF-Expert Member

    #8
    Mar 13, 2010
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,924
    Likes Received: 1,073
    Trophy Points: 280
    hivi ni dhehebu gani lenye waumini wengi hapa Tanzania?
     
  9. Mpita Njia

    Mpita Njia JF-Expert Member

    #9
    Mar 13, 2010
    Joined: Mar 3, 2008
    Messages: 7,014
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Nadhani ni Roman Catholic
     
  10. Injinia

    Injinia JF-Expert Member

    #10
    Mar 13, 2010
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 850
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0

    Ngoja Tumain akusikie!
     
  11. K

    Kituko JF-Expert Member

    #11
    Mar 13, 2010
    Joined: Jan 12, 2009
    Messages: 5,924
    Likes Received: 1,073
    Trophy Points: 280
    Tumaini hawezi ingia humu kwa wakristo,
    mimi nimeulidha ni dhehebu gani la kikristo lenye waumini wengi SI DINI GANI YENYE WAUMINI WENGI
     
  12. M

    Mokoyo JF-Expert Member

    #12
    Mar 14, 2010
    Joined: Mar 2, 2010
    Messages: 13,440
    Likes Received: 823
    Trophy Points: 280
    Leo nimeingia misa ya kwanza asubuhi pamoja na mambo mengine nimefanya tathmini ya washirika waliopo kwenye ibada kwa maana ya wale wenye bahasha na wale wasiokuwa na bahasha. Almost kulikuwa na waumini kama 2000 sasa huu ni usharika mmoja. Kwahiyo hii takwimu kwa kiasi kikubwa inaweza kuwa na ukweli ndani yake
     
  13. M

    Mokoyo JF-Expert Member

    #13
    Mar 14, 2010
    Joined: Mar 2, 2010
    Messages: 13,440
    Likes Received: 823
    Trophy Points: 280
    Kunakuwepo na mfumo wa kuwaondoa wale wote waliohama kwa kutumia bahasha. Kwahiyo kama mtu kama mwaka jana mwaka huu toka Januari kuna mechanisms nzuri za kumtambua kuwa hayupo
     
Loading...