Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

LOTTERY WINNING NOTIFICATION Is It Genuine?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Lwikunulo, Jan 23, 2009.

  1. L

    Lwikunulo Senior Member

    #1
    Jan 23, 2009
    Joined: Jun 1, 2007
    Messages: 114
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Wadau wa JF naomba msaada wenu. Nimekuwa napata Lottery Winning Notification kutoka UK kuwa nimeshinda lottery na hivyo nastahili ku-claim fedha kibao.Always nimekuwa napuuzia kwa kufikiri ni spams. Hata hivyo baada ya kufikiria zaidi nikaona nipate ufahamu toka kwenu, are these Lottery Winning Notifications Genuine?. Mfano wa moja niliyoipata ni hii hapa chini:

    FROM:UK NATIONAL LOTTERY
    TICKET NUMBER: 74454774
    SERIAL NUMBER: 144-66584
    BATCH NUMBER : BT-4478474121P

    WINNING NOTIFICATION

    We happily announce to you the draw (#1130) of the UK NATIONAL LOTTERY, online Sweepstakes International program held on 15th of August,2008 as part of Our Bonus to all internet users. Your e-mail address attached to ticket number: 74454774, with Serial number 144-66584, drew the lucky numbers: 5-21-23-34-61-72 (Bonus ball) which subsequently won you the lottery in the 2nd category i.e Match 5 plus bonus You have therefore been approved to claim a total sum of £516,778.00 (pounds Sterling's) in cash credited to file UKL/K5998/U4.

    The Equivalent of your winnings is $921,201:00 USD

    Please contact your fiduciary agent below for more details with the
    following details

    (FIDUCIARY OFFICER)
    Name: MR.Craig Darwing
    Email: ukclaimsdept@live.co.uk

    1. Full Names:
    2. Address:
    3. Age:
    4. Sex:
    5. Marital Status:
    6. Occupation:
    7. Phone numbers:
    8. Nationality:
    9. Country of Residence:


    (FIDUCIARY OFFICER)
    Name: MR.Craig Darwing
    Email: ukclaimsdept@live.co.uk

    YOUR SECURITY FILE REFERENCE NUMBER IS UKL/K5998/U4. (keep personal).

    Yours Sincerely,
    Mrs.Lucy Baines
    Online Co-ordinator.
     
    Last edited: Jan 23, 2009
  2. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #2
    Jan 23, 2009
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Changa la macho hilo mzee!!
     
  3. Capitol Hill

    Capitol Hill JF-Expert Member

    #3
    Jan 23, 2009
    Joined: Oct 19, 2007
    Messages: 733
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 35
    Kimbia hiyo Scam..Those are Nigerians
     
  4. Nemesis

    Nemesis JF-Expert Member

    #4
    Jan 23, 2009
    Joined: Feb 13, 2008
    Messages: 3,266
    Likes Received: 214
    Trophy Points: 160
    wewe unabahati kweli yaani unapata leo tena moja tu! hawa jamaa wanatuma kila siku msg 10 au zaidi, mi nshindwa kuelewa wanapata wapi address zetu.
     
  5. B

    Baba Mkubwa JF-Expert Member

    #5
    Jan 23, 2009
    Joined: Oct 18, 2008
    Messages: 770
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    usithubutu, spam them as you see them.
    Saizi watakuja na style ya kukwambia kuwa email yako ni moja ya emails ambazo zipo kwenye lottery. then watakutumia email baada ya siku 5 au 7 kuwa umeshinda. Usithubutu. mijizi tu hiyo
     
  6. Nyaralego

    Nyaralego JF-Expert Member

    #6
    Jan 23, 2009
    Joined: Nov 13, 2007
    Messages: 732
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    Big Scam!!! How can you win a lottery that you have not bought a ticket for?!

    Hapo juu wana kuomba all your personal details? halafu iweje...you reply and "your goose is cooked
    " I too recieve alot of these spam scam emails the best thing to do is delete, don't even open them.
     
    Last edited: Jan 23, 2009
  7. Invisible

    Invisible Admin Staff Member

    #7
    Jan 23, 2009
    Joined: Feb 11, 2006
    Messages: 9,095
    Likes Received: 140
    Trophy Points: 160
    Lwikunulo

    That's a scam mkuu. Kama vipi kacheze "vunavuna" unaweza kupata cha maana kuliko hizi scams :)
     
  8. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #8
    Jan 23, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Sikujua kuwa watu bado wanababaika na scums za aina hii bado.. ha ha ha..

    Jambo la msingi na la kuzingatia ni kuwa hakuna pahala duniani ambapo unaweza kushinda bahati nasibu bila ya wewe kuichangia hiyo zawadi ya ushindi..Hiyo ndo rule of thumb.
     
  9. L

    Lwikunulo Senior Member

    #9
    Jan 24, 2009
    Joined: Jun 1, 2007
    Messages: 114
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    ...Ahsante wakuu kwa kunifumbua macho zaidi!

    Invisible, 'vunavuna' ndio mchezo gani huo? sijakufahamu hapo...
     
  10. Mwiba

    Mwiba JF-Expert Member

    #10
    Jan 24, 2009
    Joined: Oct 23, 2007
    Messages: 7,604
    Likes Received: 189
    Trophy Points: 160
    Hapana unaweza kuwajibu na hujui ,si unasikia unalala masikini unaamka tajiri ,ila wambie wakuletee feza yako kwa Western Union maana huna akiba ya benki.Na huku umewajazia baadhi ya haya mambo yote waliyoyahitaji,maana hapa sijui kama wanataka kukuibia watakuibiaje kama walivyosema wengine.Ila bahati hiyo mala ya pili usiiwache si unajua jamaa majuu wanamapesa kibao hawajui wayafanyie nini maana biashala zote weshamaliza sasa ndio huzigawa kwa mtindo huo wa atakae bahatika na inaonyesha wewe ni mmojawapo wa hao waliobahatika.
    1. Full Names:
    2. Address:
    3. Age:
    4. Sex:
    5. Marital Status:
    6. Occupation:
    7. Phone numbers:
    8. Nationality:
    9. Country of Residence:
     
  11. L

    Lwikunulo Senior Member

    #11
    Jan 26, 2009
    Joined: Jun 1, 2007
    Messages: 114
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35


    Mwiba, kuna mtu umewahi kuona au hata kusikia kajipatia fedha kibao kama hizo kwa mtindo huo? Kama ndivyo itanipa matumaini kufuatilia issue hii. Otherwise nitafuata ushauri wa wakuu wengine walioutoa hapao juu.

    In the light touch..., 'nimefurahishwa' na jinsi unavyoandika baadhi ya maneno ya kiswahili kwa jinsi yanavyotamkwa kwa rafudhi ya kinyumbani (very likely Unguja au Pemba). Biashala=Biashara, Mala=Mara, etc. Imenikumbusha matamshi ya JOTI wa Ze Comedy aki-act Kizenji!
     
  12. TIMING

    TIMING JF-Expert Member

    #12
    Jan 26, 2009
    Joined: Apr 12, 2008
    Messages: 21,797
    Likes Received: 53
    Trophy Points: 145
    Rafundi = Lafudhi, au nimekosea?
     
  13. Dark City

    Dark City JF-Expert Member

    #13
    Jan 26, 2009
    Joined: Oct 18, 2008
    Messages: 16,275
    Likes Received: 115
    Trophy Points: 160
    Lwikunulo,

    Hizo mails ziko za aina nyingi tu. Jamaa yangu aliamua kufuatilia deal moja kama hilo na mipango ya kuhamisha pesa (kama $100m) kwenda kwenye account yake ilienda vizuri kwa makubaliono ya kugawana 50%. Lakini katika hatua za mwisho walimwomba atume dola 5000 ili wakawahonge baadhi ya wahusika waliosaidia kukamilisha hilo deal. Aliwashauri walipe wao na kwamba watakatiana deal likihitimishwa. Huo ndio ulikuwa mwisho wa mawasiliano na washirika hao.

    Nyingine ni hiyo hapo chini. Mimi napata zaidi ya 10 kwa siku. Kama ingekuwa kweli sasa hivi ningekuwa zaidi ya RA wa Bongo!!

    *****
    From David And Gloria Philip.
    Avenu 12 Reu 47 ABIDJAN
    DANANI REFUGEE CAMP, ABIDJAN
    REPUBLIC OF COTE-D'IVOIRE

    Dearest One,
    My name is David Philip and my Sister's name Gloria we are the children of Late General Philip Taboh the former Director of military inteligence and special acting General Manager of Sieria Leone Diamond mining coperation( SLDMC ). I am contacting you to seek your good assistance to transfer and invest USD 16 million belonging to my late father which is deposited in a bank in Abidjan. This money is revenues from solid minirals and dimonds sale which were under my fathers possession before the civil war broke out. Following the break out of the war, almost all government offices,coperations and parastatals were attacked and vandalized.

    The SLDMC was loothed and burnt down to ashes, and diamonds worth millions of dollars was stolen by the rebel military forces who attacked my fathers office. Many top government officials and senior army officers

    were assasinated and my father was a key target because of his very sensitive military possition and appointment in the SLDMC.Regreatably, my father was captured and murdered along with half brother in cool blood during a mid-night rebel shoot-out when our official residence in freetown was armbushed by Fordey Sanko the notorious rebel leader. My mother sustainded very sever bullet injuries which resulted to her untimely and painful death in a private hospital here in Ivory Coast.

    Now we are alone in a totally strange country without parents, relatives or any body to care for us at our tender ages. Before our mother died, she told us that our father deposited some money which he made from diamond sales and deposited it in a bank here in Ivory Coast and that we should pray and find a trust worthy foreign business partner who will help us to transfer and invest this money in profitable business venture overseas.

    She told us to do this quickly so that we can leave Ivory Coast with our cousin brother-Arthur who is here in the camp with us and, then settle down abroad. She gave us the bank document to prove the deposit and then told us that my father used my name as the only son to deposit the money in the bank. She told us that this is the reason why we came to Ivory Coast. My mother died after wards. May her spirit rest in perfect peace.

    I have gone to the bank to make inquires about this money and I spoke with the Manager of International remittance who assured me that everything is intact and promised to help me transfer this money to my foreign partners bank account as soon as I provide my partners foreign bank account for them. However, the manager is very concerned because of my age. I am 19years old and as such advised that I should look for a matured person that will represent me at the bank.

    If you are willing to assist us, please let us know immediately so that you will arrange the transfer of the money to your account with the bank.Please note that we will offer you 20% of the total money as compensation for your noble assistance in accodiance with my mothers advise. We are interested in any profitable commercial venture which you consider very good in your country and you would also get a school for me and my little sister and cousin so that we can finish our college education in your country.

    Please there is urgent need for the money to be transferred to your account because of the political crises they are having in Ivory Coast now. I am hoping to hear your urgent response so that I can not look for another foreign partner.

    Thank you and may God bless you and your dear family.
    Yours sincerely

    David /Philip.
     
  14. Ibrah

    Ibrah JF-Expert Member

    #14
    Jan 26, 2009
    Joined: Mar 22, 2007
    Messages: 2,709
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Wizi mtupu! How can you win a game that you did not play? Wizi mtup, utaingizwa mjini.
     
  15. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #15
    Jan 26, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Nyingine hii hapa:




    To <abdulahaleemalmasih@yahoo.com>

    FROM: MR. IBRAHIM TANKO
    FOREIGN REMITTANCE MANAGER.
    BANK OF AFRICA (B.O.A)
    OUAGADOUGOU BURKINA FASO.

    Dear Friend,

    I know that this mail will come to you as a surprise as we never meet before. I am the FOREIGN REMITTANCE MANAGER of B.O.A Bank of Africa, I Hoped that you will not expose or betray this trust and confident that I am about to repose on you for the mutual benefit of our both families.

    I need your urgent assistance in transferring the sum of ($10.M) TEN Million United States Dollars immediately to your account. The money has been dormant (in-active) for eight years in our Bank here without any body coming for it.

    I want to release the money to you as the nearest person to our deceased customer MR. HUS BEN FROM USA the owner of the account who died a long with his supposed next of kin in plane crash since 2000. I don't want the money to go into our Bank treasury as an abandoned fund, so this is the reason why I contacted you, so that my Bank will release the money to you as the nearest person to the deceased customer.

    Please I would like you to keep this proposal as a top secret and delete it if you are not interested.

    Upon receipt of your reply, I will send you full details on how the business will be executed and also note that you will have 40% of the above mentioned amount if you agree to help me execute this business.

    Thanks and waiting for your urgent response,

    Best Regards
    Mr. Ibrahim Tanko
    Private email address:ibratanko000@hotmail.fr
     
  16. n00b

    n00b JF-Expert Member

    #16
    Feb 2, 2009
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 947
    Likes Received: 90
    Trophy Points: 45
    Nyingine iliyotinga maeneo yangu hii hapa (nshakuwa bilionea mieeeee!):

     
  17. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #17
    Feb 3, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Mwingine huyu kaja na gia nyingine

    Hello my love
    How are you today
    I am more than happy in your reply to my mail.How was your day?,Mine is a little bit cold over here in Dakar senegal
    My name is rose from Liberia in West Africa 23yrs 5.3ft tall, fair in complexion,(never married before )and presently i am residing in the refugee camp here in dakar as a result of the civil war that was fought in my country.My late father Dr Wilson Khalifa was the personal advicer to the former head of state before the rebels attacked our house one early morning and killed my mother and my father in cold ..it was only me that is alive now and I managed to make my way to a near by country senegal where i am leaving now.

    I would like to know more about you.Your likes and dislikes,your hobbies and what you are doing presently.I will tell you more about myself in my next mail.Attached here is my picture and I will send another picture in my next mail.I will also like to see your picture.

    Hoping to hear from you soonest
    yours in love,

    rose

    rosekhalifa2009@yahoo.com


    [​IMG]


    [​IMG]

    Mzee Yo Yo changamkia hili toto.....
     
  18. n00b

    n00b JF-Expert Member

    #18
    Feb 3, 2009
    Joined: Apr 10, 2008
    Messages: 947
    Likes Received: 90
    Trophy Points: 45
    Leo mi nimeipata hii, lazima niwe bilionea mwaka huu.

     
  19. Masanilo

    Masanilo JF-Expert Member

    #19
    Feb 4, 2009
    Joined: Oct 2, 2007
    Messages: 22,323
    Likes Received: 110
    Trophy Points: 160
    Hajakata tamaaa
     
  20. Abdulhalim

    Abdulhalim JF-Expert Member

    #20
    Feb 4, 2009
    Joined: Jul 20, 2007
    Messages: 16,463
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135


    Ina maana ustaadh Yo Yo ndio zake hizi za kula ugali kwa picha ya samaki? :D :D ...
     
Loading...