Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Libya hali tete wanajeshi wanaomuunga mkono ghadafi waibuka

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by BINARY NO, Jan 23, 2012.

  1. B

    BINARY NO JF-Expert Member

    #1
    Jan 23, 2012
    Joined: Dec 29, 2011
    Messages: 1,458
    Likes Received: 114
    Trophy Points: 160
    Hali inaendelea kua ya wasiwasi ndani ya LIBYA mpya baada ya wanajesshi wanaomuunga mkono kiongozi alieuawa Ghadafi kupigana na wanajeshi wa baraza la mpito la NTC na kuwaua wanajeshi wanne wa NTC na kufanikiwa kuuteka mji wa BANIWALIDI..sambamba na hilo kiongozi wao mkuu Mustafa abdi jalili ameonya kua LIBYA huenda ikatumbukia ktk vita vya wenyewe kwa wenyewe baada ya juzi wanafunzi wa vyuo vikuu kuandamana kwa kupinga kiongozi wao naibu kiongozi wa NTC mpaka kujiuzulu na pia wapo wanao andamana wakitaka LIBYA iendeshwe kwa kufuata mfumo wa SHARIA..pia kuna taarifa kua MAREKANI imetuma kwa siri wanajeshi wake 12000 ili kujaribu kutuliza hali ya mambo na kulinda viwanda vya mafuta.....nini hatima ya LIBYA baada ya GHADAFI?
     
  2. Third Eye

    Third Eye JF-Expert Member

    #2
    Jan 23, 2012
    Joined: Jan 8, 2012
    Messages: 294
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 45
    hapo ndo ninapoipendea US, wanawagombanisha,then wananufaika,kama kweli wametuma askari,usishangae hapo special forces 300 wa kuwalinda wenzao, waliobaki wote mainjinia wa kujichimbia mafuta,
    hivi kwa nini na sie tusiwe tunachonganisha nchi ndogo ndogo then twajipatia tumadini? oh no no REWIND Kama hatuwezi kusimamia ya kwetu kwa uwazi,tutawezaje ya watu kwa siri?
     
  3. N

    NZURI PESA JF-Expert Member

    #3
    Jan 24, 2012
    Joined: Mar 25, 2011
    Messages: 1,436
    Likes Received: 194
    Trophy Points: 160
    Hakuna siri hapo,rejea watawala hawa walitokea wapi wakawa wapiganaji waasi wa serikali zao na leo ni watawala au wameshaacha madaraka kwa sababu mbalimbali
    1. Laurent kabila
    2.paul kgme
    3.y.kaguta M7
    4.Prof Wamba dia Wamba
    5.Pierre Buyoya
     
  4. Mshume Kiyate

    Mshume Kiyate JF-Expert Member

    #4
    Jan 24, 2012
    Joined: Feb 27, 2011
    Messages: 6,774
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    Libya lazima visasi vitakuwepo na vitaendelea kuwepo!
     
  5. Mphamvu

    Mphamvu JF-Expert Member

    #5
    Jan 24, 2012
    Joined: Jan 28, 2011
    Messages: 10,393
    Likes Received: 573
    Trophy Points: 280
    Nimemmis Muttasim...
     
  6. Mwanajamii

    Mwanajamii JF-Expert Member

    #6
    Jan 24, 2012
    Joined: Mar 5, 2008
    Messages: 7,082
    Likes Received: 6
    Trophy Points: 0
    wamemwaga mboga wenzao sasa wanamwaga ugali.hapakuwa na sababu ya kumwondoa gadafi,wakome sasa na wao,si walidhani ni raha.
     
  7. Erickb52

    Erickb52 JF-Expert Member

    #7
    Jan 24, 2012
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 18,533
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Hahahahaaaa kwa kweli nimeipenda hii coment yako,ni wazo zuri sana.
     
  8. Gama

    Gama JF-Expert Member

    #8
    Jan 24, 2012
    Joined: Jan 9, 2010
    Messages: 6,898
    Likes Received: 265
    Trophy Points: 180
    Acha mawazo finyu ya kiarabu, aliyemuondoa Kadafi siyo US, ni waarabu wenyewe. Hata Kadafi mwenyewe alisema kuwa wanaompiga ni Alqaeda na hata Albashir alijigamba kuwa ameshiriki kumuondoa -sasa hapo US wanakujaje?
     
  9. Third Eye

    Third Eye JF-Expert Member

    #9
    Jan 24, 2012
    Joined: Jan 8, 2012
    Messages: 294
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 45
    [HR][/HR]
    Hapo sijui mi na wewe nani ana mawazo finyu, okey nikikucheka sitakusaidia, so naomba walau nikuwekee article hapa usome walau utanue mawazo sawa ndugu?

    U.S.-led NATO war on Libya is futile Africa recolonization effort
    By Luwezi Kinshasa, Secretary-General, African Socialist International
    Published Oct 24, 2011
    The hand of white power imperialists cannot be hidden in the attacks on Libya that have removed its government to the advantage of the imperialist powers.
    NATO air power, together with its undeclared U.S., British and French ground forces, led the operation to overthrow Muammar Gaddafi from the beginning.
    The interim National Transition Council (NTC) is a ragtag army under the command of NATO, comprised of figures from exiled opposition groups who have long been supported by the CIA, Britain’s MI-6, the French Direction General de la Securite Exterieure (DGSE), recent defectors from Gaddafi’s government and extremist Wahhabi Salafist elements encouraged and supported by Saudi Arabia, Qatar and the United Arab Emirates.
    They all bombed their way to power in Libya over a period of six months. What we see in Libya is an example of terrorism as a general form of warfare.
    This is not a war between two equal forces, but between a coalition of industrial powers with the most sophisticated weapons in the world poised against a small, non-industrialized country of just six million people with no air or naval capacity to fight back.
    This war was not an improvisation but has instead been in the planning stages for years by white imperialist rulers.
    AllAfrica.com reported on September 5: “The invasion was planned. In the case of the U.S. involvement, as far back as George Bush Junior’s ‘war on the axis of evil.’
    “In the case of the French, active planning may have been since October 2010. The planning most likely included ensuring that weapons and forces were in the ready in Benghazi when the moment came.
    “This is why the civil protest in Benghazi, which started in a similar manner as the Tunisian and Egyptian uprisings of unarmed civilians turned into an armed rebellion in two days, and in less than a month, their NATO/French invasion had began.
    “This incredible speed of events is far from spontaneous.”
    NATO attack on Libya is recolonizing mission
    The rationale behind these types of white power NATO bombings is to cause a maximum amount of destruction and terror within populations, pressuring them to reject their regimes.
    Within the Libyan population, it was to reject Gaddafi.
    They bombed the electrical power generation facilities, fuel and water storage and distribution facilities, which caused shortages to supplies of each of these resources. They bombed schools, universities, hospitals, markets, mosques, radio and TV stations.
    Why is NATO aggressing on a country like Libya, which has the highest literacy rate in Africa (82 percent), no debt to the parasitic capitalist system, a free education system, free healthcare for all and no homelessness?
    Why attack a country with a life expectancy of about 75 years — the highest in Africa?
    The U.S., Europe and Canada — through NATO and AFRICOM — are engaged in a serious attempt to recolonize the continent by imposing U.S. military outposts throughout Africa.
    It has imposed its interests in Djibouti, which officially hosts AFRICOM; Ethiopia, which hosts U.S. drones; Uganda, where the U.S. has just sent troops, which they claim are there to battle the mercenary Lord’s Resistance Army; and Rwanda, which is a U.S. client state that carries out the U.S. war in the Congo that has already killed over five million people.
    The same countries that attacked Gaddafi are also the ones who sold him the most sophisticated weaponry available and received all kind of favors from his regime.
    It is well known that some universities in Europe received funding from Gaddafi.
    This is a warning to others that imperialist leaders are always informed first by their own interests.
    It does not matter how you please and collaborate with them; total domination remains their imperialist goal.
    Bandits meet over how to share stolen wealth from Libya
    On September 1, 2011, British prime minister David Cameron and French president Nicholas Sarkozy co-presided over the Paris meeting of the “Friends of Libya” on how to share the African riches taken from Libya.
    This was a conference for the bandits who joined forces to overthrow Gaddafi in order to share the spoils. The meeting was set up to orchestrate endorsement of the imperialist outcome of the war and secure diplomatic support for the Libyan sell-out National Transition Council.
    Now, with the fall of the Gaddafi regime, it is feasting time for the white imperialist hyenas.
    According to the LA Tribune, the NTC agreed in April to give French imperialists control of 35 percent of Libya’s oil.
    Under Gaddafi, the French extracted seven percent of their African oil from Libya.
    About 60 countries took part in this imperialist bandits’ meeting to discuss the fate of Libya, including the two-faced Russian leaders, who on one side say the overthrow of Gaddafi’s regime was a violation of international law, and on the other side intend to cash in alongside the other traditional white parasitic imperialist nations.
    China was also represented by its deputy prime minister.
    This conference was also attended by the sell-out Qatar and United Arab Emirates governments who funded the NTC forces; the German chancellor, Angela Merkel; the Canadian prime minister, Stephen Harper; and the treacherous UN secretary general, Ban Ki-Moon.
    In this meeting for parasites, the African Union was represented by Malian president, Amadou Toumani Touré, with his useless AU road map. He was accompanied by Mauritanian president, Mohamed Abdel Aziz, and the Gabonese AU chief commission, Jean Ping.
    They were there more for the pictures than to defend Africa against the imperialists, which is something they cannot do — nor do we expect them to, as they have no history of opposing imperialism.
     
  10. l

    luckman JF-Expert Member

    #10
    Jan 24, 2012
    Joined: Oct 11, 2010
    Messages: 1,136
    Likes Received: 106
    Trophy Points: 160
    Watu wangu wanaangamia kwa kukosa maarifa!
     
  11. Yo Yo

    Yo Yo JF-Expert Member

    #11
    Jan 24, 2012
    Joined: May 31, 2008
    Messages: 11,245
    Likes Received: 39
    Trophy Points: 0
    hii nchi haitatawalika kamwe......
     
  12. Tony Almeda

    Tony Almeda JF-Expert Member

    #12
    Jan 24, 2012
    Joined: Sep 18, 2011
    Messages: 397
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Na sasa hivi itakuwa mojawapo ya nchi maskini duniani!
     
  13. Mnyamwezi wa Urambo

    Mnyamwezi wa Urambo JF-Expert Member

    #13
    Jan 24, 2012
    Joined: Dec 7, 2011
    Messages: 933
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 35
    Waacheni na wenyewe wapate joto ya jiwe,alikula raha sana kipindi cha Ghadaffi utafikiri hawakuwa waafrica!Hii ndiyo Africa bana,Vita,magonjwa,njaa ndiyo zetu!!
     
Loading...