Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Let's talk REDD

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Suki, Dec 7, 2010.

  1. Suki

    Suki JF-Expert Member

    #1
    Dec 7, 2010
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 373
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  2. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #2
    Dec 7, 2010
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,402
    Likes Received: 2,478
    Trophy Points: 280
    This is very interesting!
     
  3. Nzi

    Nzi JF-Expert Member

    #3
    Dec 7, 2010
    Joined: Oct 21, 2010
    Messages: 10,519
    Likes Received: 1,714
    Trophy Points: 280
    The story goes on. We are still dancing to tunes and songs played by the so called WAKUBWA! Reduced Emission through Decreasing forest Degradation (REDD) is another scheme by WAKUBWA to escape their responsibilities. What is needed is for them to STOP emitting CO2 immediately. But poverty minded African leaders are being allured by easy cash available in REDD. Almighty God please help us.
     
  4. Suki

    Suki JF-Expert Member

    #4
    Dec 7, 2010
    Joined: Nov 20, 2007
    Messages: 373
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    I have heard the same from environmental groups and recently the global commons; aligning the current monetary system with sustainability indicators. Meaning, a total redirection (at least short term) of economic benefit into the hands of ''nature stewards''. I really like the sound of this but is it feasible?No. Should this complexity then encourage corporations to maintain their current production systems with creation of models that simply deter the focus of the solutions measures?Of course not!But, complex problems sometimes require complex solutions and may be it is the complexity in dealing with the current climate issues that make this a no-ground issue.
     
  5. Gaijin

    Gaijin JF-Expert Member

    #5
    Dec 7, 2010
    Joined: Aug 21, 2007
    Messages: 11,849
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 0
    Huu mpango wa carbon credit and business una walakin. Hauko fair kwa nchi zinazoendelea.

    Nchi zinazoendelea wanataka waendelee kutoa CO2 kwa kiwango cha sasa au zaidi na kununua 'credit' kutoka nchi zinazoendelea na hivyo kupunguza viwango vya CO2 vinavyoweza kutolewa na nchi zinazoendelea.

    Labda kwa sasa tunaweza kusema kwa vile bado hatutoi CO2 kwa hiyo hiyo wacha tuziuze credit kwa nchi zilizoendelea, lakini maendeleo ya viwanda yakitokea, itatugharimu sana. (Hasa kwa kuwa mikataba tunayoweka ni ya muda mrefu)
     
Loading...