Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Lesson from STEVE JOBS, APPLE Visionary and Co - founder

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Nxt Millionaire, Oct 7, 2011.

  1. Nxt Millionaire

    Nxt Millionaire JF-Expert Member

    #1
    Oct 7, 2011
    Joined: Nov 22, 2010
    Messages: 411
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Vyombo vyoote vya habari nchini na dunia jana na leo vimetawaliwa na habari ya kifo, kifo cha mtu ambaye pengine wengi hawakuwa wakimfahamu hapo kabla, hakuwa maarufu sana, lakini alikuwa muhimu sana, wapo watu kadhaa wanaweza kuwa wanafurahia ubunifu wake katika maisha yao ya kila siku lakini hawajui ni nani aliye nyuma ya kifaa hicho watumiacho, ni kawaida kabisa, lakini wapo watu na pengine walio wadadisi walikuwa wanamfahamu.

    Historia ya maisha yake na mafanikio aliyoyapata ndio hasa yaliyonisukuma kuandika kidogo kile nilichojifunza toka kwake, mfano

    Anasema:-
    "Your time is limited, so don't waste it living someone else's life. Don't be trapped by dogma – which is living with the results of other people's thinking. Don't let the noise of other's opinions drown out your own inner voice. And most important, have the courage to follow your heart and intuition. They somehow already know what you truly want to become. Everything else is secondary." SJ


    RIP Steve Jobs, Genius, Visionary and Change Maker.


    Steve, amenikumbusha ile thread ya Are you working harder or SMARTER? icheki hapo kama uliikosa.
     
  2. IGWE

    IGWE JF-Expert Member

    #2
    Oct 7, 2011
    Joined: Feb 3, 2011
    Messages: 7,545
    Likes Received: 896
    Trophy Points: 280
    Rip sj,....
     
  3. ropam

    ropam Senior Member

    #3
    Oct 7, 2011
    Joined: Aug 11, 2010
    Messages: 179
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    The guy was so real in tech bizz!
     
  4. Daniel Anderson

    Daniel Anderson JF-Expert Member

    #4
    Oct 7, 2011
    Joined: Aug 7, 2011
    Messages: 879
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Have a rest joh.
     
  5. Nxt Millionaire

    Nxt Millionaire JF-Expert Member

    #5
    Oct 9, 2011
    Joined: Nov 22, 2010
    Messages: 411
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    The Guy new that "THOUGHTS ARE THINGS" and practiced it very well no matter what experts or other gurus may think or say about any idea he has, he still went for it and succeed in whatever he THOUGHT POSSIBLE, its true that our dominating thoughts have a huge impact of what we will be in future, nimepata somo kuubwa sana kutoka kwa huyu Mtaalamu.

    The question is WHAT ARE YOUR DOMINATING THOUGHTS NOW?
     
Loading...