Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Legalize prostitution: MP

Discussion in 'Mahusiano, mapenzi, urafiki' started by Spear, May 8, 2010.

  1. Spear

    Spear JF-Expert Member

    May 8, 2010
    Joined: Jun 21, 2008
    Messages: 513
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0

    [​IMG] Legalize prostitution: Liberal MP

    Published: 8 May 10 13:02 CET

    Liberal Party member of parliament Camilla Lindberg has argued that Sweden should legalize prostitution and provide greater social security for practitioners of the "oldest profession".

    The controversial parliamentarian said she hoped her vocal stance would spark debate. Best known for her opposition to a high profile surveillance law, Lindberg said Swedish laws permitting the sale of sex but forbidding its purchase had failed to protect prostitutes.

    Speaking to local newspaper Borlänge Tidning, Lindberg said prostitutes should be given full access to Sweden's unemployment insurance and pension systems.

    "Prostitution has existed for thousands of years. How can we help people living with this? They too are part of our society. People should be secure in society and feel that they belong," she told the newspaper.

    Lindberg said it had become taboo to question Sweden's prostitution laws.

    "What one really wants to get at is trafficking, which is a completely different thing to prostitution. The two are often mixed up. One shouldn't confuse trafficking with a 40-year-old woman who has chosen to sell her body, or a 40-year-old man who has made that choice," she told Borlänge Tidning.

    Lindberg said she could conceive of prostitutes plying their trade in legal brothels, while stressing that the fight against sex trafficking remained vitally important.
  2. paradox

    paradox Senior Member

    May 8, 2010
    Joined: Mar 25, 2010
    Messages: 164
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Legalizing the trade would really be helpful in the protection of their rights. Kudos to the MP. [​IMG]
  3. Masikini_Jeuri

    Masikini_Jeuri JF-Expert Member

    May 11, 2010
    Joined: Jan 19, 2010
    Messages: 6,819
    Likes Received: 337
    Trophy Points: 180
    Ni kwa wa swede; je hapa bongo?
  4. kaburunye

    kaburunye JF-Expert Member

    May 13, 2010
    Joined: May 12, 2010
    Messages: 675
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    Upuuzi mtupu. Tatizo letu tukiona kitu kimeanzia ulaya hata kama ni cha kipuuzi tutakiiga tu. Usishangae ukasikia upuuzi huu pia ukihalalishwa bungeni na utawasikia wabunge wakisema "mbona ulaya ni ruksa". Upuuzi ni upuuzi tu uanzie ulaya au Marekani. Wazungu ni watu kama sisi nao pia wanaweza kufanya mambo ya kipuuzi kama haya ya kuhalalisha ndoa za jinsia moja, ukahaba etc. Ni kosa kubwa kuiga kila kitu cha mzungu