Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Leading Pakistani Taliban deputy believed killed

Discussion in 'International Forum' started by Ab-Titchaz, Mar 6, 2010.

  1. Ab-Titchaz

    Ab-Titchaz Content Manager Staff Member

    #1
    Mar 6, 2010
    Joined: Jan 30, 2008
    Messages: 14,702
    Likes Received: 15
    Trophy Points: 0
    Leading Pakistani Taliban deputy believed killed

    [​IMG]

    By MUNIR AHMAD, Associated Press Writer


    ISLAMABAD – A top Pakistani Taliban commander close to al-Qaida is believed to have been killed in an army airstrike, officials said Saturday, in the latest apparent blow to insurgents who have attacked Pakistan and threatened U.S. forces in neighboring Afghanistan.

    Maulvi Faqir Mohammed was believed to be among a number of insurgents killed Friday at a sprawling compound in the northwest Mohmand tribal region, Interior Minister Rehman Malik said.

    He said authorities had not identified the bodies of Mohammed or his fellow commander Qari Ziaur Rehman, but all the militants hiding at the site were killed after the helicopter gunships were dispatched on "real-time" intelligence.

    "If Faqir Mohammed and Qari Ziaur Rehman are alive, then I will be surprised," he told Pakistan's Express news channel after receiving a briefing from the paramilitary Frontier Corps in the northwestern city of Peshawar.

    Mohammed was a deputy commander in the Tehrik-e-Taliban Pakistan — Pakistan's Taliban Movement — leading the network's operations in the Bajur and Mohmand tribal regions. He also was close to al-Qaida No. 2 leader Ayman al-Zawahri, who along with Osama bin Laden is suspected of using Pakistan's tribal badlands as a hide-out.

    Two intelligence officials also said that Mohammed was believed dead and that about two dozen insurgents had died in Friday's airstrike.

    The officials, who spoke on condition of anonymity because they were not authorized to speak to the media, said they were confident of their information, but warned that the remote, dangerous nature of the region made it nearly impossible to offer a definitive confirmation at this stage.

    A Pakistani Taliban spokesman could not immediately be reached for comment.

    If confirmed, Mohammed's death would be the latest in a series of victories for Pakistan and the U.S. in the battle against Islamist extremists.

    Over the past two months, Pakistan has captured several Afghan Taliban leaders hiding on its soil, intelligence officials have said. Among them is Mullah Baradar, the top deputy to Mullah Omar, the Afghan Taliban's supreme chief.

    The U.S. has relied heavily on missile strikes to take out targets in the tribal areas, often aiming for al-Qaida operatives, but also broadening its targets to include Pakistani Taliban leaders.

    A January U.S. missile strike is believed to have killed Pakistani Taliban chief Hakimullah Mehsud. The Taliban have denied that, but have not provided any evidence to prove he is still alive.

    Last year, after then-Pakistani Taliban chief Baitullah Mehsud was reported killed in an August U.S. missile strike, Mohammed declared that he was taking over the group on a temporary basis.

    There were suggestions, however, that the move rankled others in the Pakistani Taliban, making Mohammed's final status in the network somewhat murky after Hakimullah Mehsud was selected as the heir to Baitullah.

    The Pakistani Taliban have staged numerous attacks that have killed hundreds across Pakistan, and they are suspected to aid militants involved in attacks across the border in Afghanistan. The group is also a prime suspect in the suicide bombing that killed seven CIA employees in eastern Afghanistan in late December.

    Bajur and to some extent Mohmand have come under fierce assault by Pakistani army and paramilitary forces. Just days ago, a top general declared for the second time in a year that Bajur was cleared of militants.

    Pakistan has waged multiple army offensives throughout the tribal belt, though it has avoided pushing into North Waziristan, the stronghold of several militant groups that have focused on defeating U.S. troops in Afghanistan rather than taking on the Pakistani state.

     
  2. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #2
    Mar 6, 2010
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 102
    Trophy Points: 145

    Auaye kwa upanga, atakufa kwa upanga!
     
  3. M

    M-Joka JF-Expert Member

    #3
    Mar 8, 2010
    Joined: Dec 13, 2007
    Messages: 308
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Brainwashing western propaganda zinatia upofu, uziwi na hudumaza akili. Kamuua nani kwa upanga??? Nani kakwambia kwamba ana makosa ya kuua??? Kamuua nani.

    Kosa sio kuua PakaJimmy,

    1. Ni just kuwa Taaliban. Je Taaliban ni WaMexico wale au waAfghanistan wenyewe?? Kati ya Taaliban na waMarekani na mahabithi wenzake ni nani wenye haki na nchi ya Afghanistan???

    2. Kujitahidi japo kwa means dhaifu kusimamisha taifa la kiislam dhidi ya propaganda za kishenzi za Magharibi zinazokuzingueni kina PakaJimmy.

    3. Kukataa kuwa puppets kama Karzai.

    4. Kukataa kusalimu amri na kutaraji ushahidi wanapolazimishwa kwa ubabe wa kivita na wavamizi washenzi.

    5. Na kwa mujibu wa Shariah, ni haramu kumsalimisha muislamu kwenye sheria isiyo ya kiislamu, kama kuna accusations na zifikishwe katika mahakama za kiislamu na zitahukumiwa kimkondo wa Sharia za kiislamu. Hata katika mikataba ya kawaida ya kisheria za kidunia, kuna taratibu za kimataifa kukamata watuhumiwa pale nchi husika zisipokuwa na mikataba ya kubadilishana wafunwgwa, sembuse pale mtuhumiwa hata hajafikia kiwango cha kuwa mfungwa katika nchi pinzani.

    6. Bahati mbaya ulimwengu unaendeshwa ki-freemasonic na haki ni za Wazayuni na christian-judeo freemasonic states za kimagharibi. Kama kungekuwa na haki basi macho na akili zenu zingefunguka. Mmebambikwa chuki mpaka mnakosa free thinking minds. Mnachukulia uhabithi wanaoufanya wamagharibi kama ni mali yenu.

    Lini Wamagharibi wamekuwa na haki Afghanistan kuliko Taaliban ambao ni waAfghanistan???

    PakaJimmy na wenzako fungueni akili zenu.
     
Loading...