Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Last Week Lessons from Dubai and Geneva... are we learning anything?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Rev. Kishoka, Nov 30, 2009.

  1. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #1
    Nov 30, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Dubai economic crisis due to heavy investment from external finance to elephant projects.

    Riots in Geneva protesting against capitalism, WTO and free market economy (aka Utandawazi, Uwekezaji, Ubepari).

    What have we Tanzanian learn from these events as we are hardly working on becoming self sufficient?
     
  2. Masanja

    Masanja JF-Expert Member

    #2
    Nov 30, 2009
    Joined: Aug 1, 2007
    Messages: 2,466
    Likes Received: 1,082
    Trophy Points: 280

    Mchungaji,

    you want us to dance faster than the music!

    Tanzania na nchi nyingine za dunia ya tatu..inabidi tupange priorities zetu kisawa sawa...hatuna uchumi huo wa kuwa exposed kwenye financial crisis za Dubai.

    The truth is, leo tunasema kwamba financial crisis imetuaffect kwa sababu sana sana tutakosa misaada! Not otherwise.

    Hivi kweli nchi ambayo bado watoto hawana uhakika wa kwenda shule, wale wanaokwenda hawana madawati wanakaa chini..tunakuwa na audacity ya kuongelea financial crisis ya Dubai na kwingineko?

    Perhaps I am missing something some where..

    Yours sincerely,

    Masanja,
     
  3. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #3
    Nov 30, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    We are allowing each Tom, Dick and Harry to come and invest. we do not have home grown economy that is strong.

    Mfano, SEKAB walikuja na kupewa ardhi wafanye BioFuel, lakini bei ya mafuta imeshuka, uchumi umedoda, sasa SEKAB wamechomoa wanarudi kwao!

    Same thing will happen to Barrick na wengine hata Kilimo kwanza, kujenga uchumi kwa kutegemea wengine watutengezee mazingira hayo.

    That is what Dubai did on about 60% of its economic boom, it was due to foreign investment mpaka watu kama Halliburton wakahamisha makao makuu kutoka Houston Texas na kuhamia Dubai!
     
  4. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #4
    Nov 30, 2009
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0
    Pigeon Stuffer 1. Crapitalism 0.


    What went wrong the most? I'd say it was the attempt to build a modern city based on a medieval system. Also, thinking that Europeans would be prepared to fly to the Gulf instead of Spain in large numbers.
     
  5. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #5
    Nov 30, 2009
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,552
    Likes Received: 133
    Trophy Points: 160
    Kwa vichwa hivi vinavvyojua kazi ni kuamka asubuhi kwenda ofisini, kufanya lile litakalojitokeza atakapokuwa ofisini na kisha kurudi nyumbani hakuna lolote tunaweza kujifunza. Tunafanya mambo kwa mazoea na kulindana sana. I dont believe haya mambo ya wawekezaji ndio suluhu ya kujenga uchumi wetu.Lakini ndio hivyo bwana! Up there our leaders think that is the only way forward. Wanazunguka dunia yote kuwaita wale wanaowaita bila hata kujari ni kina nani! Kuna siku tunakuja kuchekwa baada ya kugundua tumejaza kina Dick Tom and Harry na comedy zao
     
  6. B

    Bobby JF-Expert Member

    #6
    Nov 30, 2009
    Joined: Jan 10, 2008
    Messages: 1,612
    Likes Received: 126
    Trophy Points: 160
    This will definitely happen na hatuko mbali sana na hili anguko jamani inatia uchungu tena sana. Wewe kweli jamani mtu anafunga safari mpaka Jamaica na kuwaomba wawekezaji waje wawekeze Tanzania kweli?!!? Of all the countries jamani hata Jamaica? waje wafanye nini au walime ndizi? Au ndio waje wajenge bembea ili kusiwe na haja ya kulifuata mpaka Jamaica??! Siku si nyingi tutasikia wameenda kuwafuata wawekezaji Bangladesh na Malawi. Tanzania nakupenda lakini pole yako kubwa sana sasa.
     
  7. G

    Game Theory JF-Expert Member

    #7
    Nov 30, 2009
    Joined: Sep 5, 2006
    Messages: 8,575
    Likes Received: 44
    Trophy Points: 0

    2 issues:

    1.SEKAB
    Inaelekea uko nyuma kwenye news...

    nimegoogle kuhusu huo mradi wa SEKAB nimepata hii:

    http://www.wazalendonline.com/index.php?option=com_content&view=article&id=156:bio-fuel-production-takes-root-as-sekab-readies-for-sugar-production&catid=1:latest-news&Itemid=50


    by the look of things hii ni habari ya siku 2 zilizopita


    2.DUBAI

    What is never reported is that wealthy local residents never, never, never keep their own money in Dubai banks. The reasons are obvious - there are no assets to support the vast borrowings that have accumulated. i would not keep anything more than a tenner in a Dubai bank for this reason. If the situation is bad now it will only get far worse in 2010 when more loans fall due for repayment...who knows maybe inaweza ikawa ni opportunity kwetu sie wengine ambao tunataka kuoa wanawakew wa KiEmarati
     
  8. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #8
    Dec 4, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    GT,

    I am not out of touch brother! SEKAB walikuja kulima miwa ya mafuta, sasa wanageuka wanasema wanalima miwa ya Sukari, wapi na wapi?

     
  9. Teamo

    Teamo JF-Expert Member

    #9
    Dec 4, 2009
    Joined: Jan 9, 2009
    Messages: 12,278
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 145
    mnajifunzia DUBAI?!
    nah!the hell place is so far....!mnaweza kugrasp kitu fulani hata hapa rwanda tu!the guys are running economically bwana!
     
  10. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #10
    Dec 4, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Geoff,

    Je umesoma na kuelewa ,maana ya kusema somo kutoka Dubai?
     
  11. Nzokanhyilu

    Nzokanhyilu JF-Expert Member

    #11
    Dec 5, 2009
    Joined: Feb 19, 2007
    Messages: 1,087
    Likes Received: 12
    Trophy Points: 0
    Like GT points out, Dubai had no assets to support its extreme investments. Dubai produces less than 2-3% (= 80,000 barrels of oil/day) of UAE's daily production of oil, that is nothing. They can be bailed out by other emirates such as AbuDhabi and the problem will be gone. The problem is; other emirates wont pump money into a dark hole! Dubai is in deep doo doo!!

    We cant compare ourselves to them, but the lesson is, we shouldnt jump into Elephant projects we can not support.

    On a smaller scale, things like creating an artificial property bubble in Tanzania wont help. But then again, I think most people in TZ dont rely on mortgages to finance their property projects.

    I think what will screw us the most is the reliance of importing finished foreign products and the lack of developing our own industries.

    Reverend, kwani what drives our economy? Maana mimi huwa naona nchi kama yetu tunakwenda kwenda tu. Maybe that might help answer ur question.
     
  12. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #12
    Dec 5, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Dubai will be fine, read my lips. Challenges associated with business cycles ni lazima ziwepo, lakini uchumi mzuri ni lazima uwe resilient na challenges hizo.
     
  13. Rev. Kishoka

    Rev. Kishoka JF-Expert Member

    #13
    Dec 5, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 4,396
    Likes Received: 16
    Trophy Points: 135
    Nzoka,

    The comparison with Dubai is not about real estate, but the influx of Foreign investment even though the likelyhood of Investors to stay in Dubai in comparison to Tanzania is that Dubai is more lucrative and it is modernised.

    Tanzania is still on stoneage and there is no internal push to revolutionize local ownership or production wwhich may result to greater prospects.

    We lack capital, we do not have plans and we are exremey dependent.

    Even though Dubai is strong, but the fear out of investors on state of Dubai last week, it is not something to overlook if push come to shove in Tanzania.

    Unfortunatelly, Tanzania has nothing to offer once all the elephants, lions, gold and uranium has vanished. we are bow trying to force and create any means and ways for anyone with money to come and "Invest" in Tanzania, while the environment is clogged up with bureaucracy, corruption and primitive infrustructure in addition to high nymber of unskilled labor.

    So the lesson from Dubai is this, if investors confidence sways for a second, where will Dar Es Salaam have a Godfather like Abu Dhabi to the rescue?
     
  14. F

    Fundi Mchundo JF-Expert Member

    #14
    Dec 5, 2009
    Joined: Nov 9, 2007
    Messages: 4,697
    Likes Received: 32
    Trophy Points: 145
    Even in real estate. Tuko busy kuigeza Kigamboni another Dubai! Tunawaondoa wenyeji ili tuwajengee wageni maghorofa!

    Amandla......
     
  15. H

    Hashim Mohamed Member

    #15
    Dec 5, 2009
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 29
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    Hili ndugu wajumbe si lakulibeza, athali ipo hata kama haionekani kwa macho ya kawaida
     
Loading...