Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kwanini kila kitu lazima tuseme ni Freemasonry?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by AirTanzania, Mar 27, 2011.

  1. AirTanzania

    AirTanzania JF-Expert Member

    #1
    Mar 27, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 907
    Likes Received: 43
    Trophy Points: 45
    Naona watanzania siku hizi mmeingiliwa na Mambo ya kusema Freemasonry, kitu kidogo Freemasons, fulani kanya -Freemasons, Mbwa kakojoa -Freemasons, mwizi kaiba- Freemasons, babu na kikombe chake -Freemasons, Shekhe Yahya atabiri Kikwete kuwa Fisadi- Freemasons, tanzania ni maskini-Freemasons. Kila kitu mmekiweka kwenye Freemasons. Am sick and tired of this Freemasons songs, its like ccm sing Amani na utulivu. Its time to face reality sio kila kitu tunasingizia FreeMasons. Hebu tuacheni ujinga watanzania wenzangu

    Question: "What is Free Masonry and what do Free Masons believe?"

    Answer: Freemasonry, Eastern Star, and other similar "secret" organizations appear to be harmless fellowship gatherings. Many of them appear to promote belief in God. However, upon closer examination, we find that the only belief requirement is not that one must believe in the True and Living God, but rather, that one must believe in the existence of a "Supreme Being", which includes the "gods" of Islam, Hinduism, or any other world religion. The unbiblical and anti-Christian beliefs and practices of this organization are partially hidden beneath an outward appearance of a supposed compatibility with the Christian faith. The following is a comparison of what the Bible says with the "official" position of Freemasonry:

    Source: http://www.gotquestions.org/free-masonry.html

    Ni Dini kama dini nyingine hakuna mtu anayekatazwa kujiunga ila inaboa sana kuona sisi Watanzania kusingizia kila kitu kwenye FreeMasons.
     
  2. Mkwaju Kombora

    Mkwaju Kombora Member

    #2
    Mar 27, 2011
    Joined: Dec 23, 2010
    Messages: 27
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Unpaid disinfo agent?
     
  3. L

    Lepapalongo Member

    #3
    Mar 27, 2011
    Joined: Jan 28, 2009
    Messages: 91
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 15
    I think ur the member lol!!!!!!
     
  4. AirTanzania

    AirTanzania JF-Expert Member

    #4
    Mar 27, 2011
    Joined: Mar 17, 2011
    Messages: 907
    Likes Received: 43
    Trophy Points: 45
    i am not a member of that religion, sio kila kitu kusingizia watu wengine
     
  5. Vin Diesel

    Vin Diesel JF Gold Member

    #5
    Mar 27, 2011
    Joined: Mar 1, 2011
    Messages: 8,148
    Likes Received: 333
    Trophy Points: 180
    :juggle::juggle:
     
  6. Chitemo

    Chitemo JF-Expert Member

    #6
    Mar 27, 2011
    Joined: Feb 25, 2011
    Messages: 1,290
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    je una zile alama zo hao free machoni?
     
  7. FaizaFoxy

    FaizaFoxy JF-Expert Member

    #7
    Mar 27, 2011
    Joined: Apr 13, 2011
    Messages: 50,395
    Likes Received: 9,099
    Trophy Points: 280
    AirTanzania.

    Simpo, Freemasons wana "rule" dunia kwa sasa.

    Nadhani umeshasikia kitu inaitwa "New World Order" na "You're either with us or against us".

    Utajaza mwenyewe.
     
  8. T

    Tikerra JF-Expert Member

    #8
    Mar 27, 2011
    Joined: Sep 3, 2008
    Messages: 1,702
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Wewe ni mbumbu wa wa kutupwa.Uko kwenye usingizi mzito, The freemasons and other underground societies including the Scull and Bones,Knights of Templar etc.are the main cause of human misery,wake up.
     
  9. Magogwajr

    Magogwajr JF-Expert Member

    #9
    Mar 27, 2011
    Joined: Nov 16, 2010
    Messages: 223
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 35
    ushauri wangu kwako soma sana kuhusu freemasom ndio utajua ukweli wa hao watu na operation zao so far unaonekana u know nothing abt freemason.
     
  10. S

    Smoke Member

    #10
    Mar 28, 2011
    Joined: Mar 27, 2011
    Messages: 11
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Hiyo ni kulingana na wewe, na mi nakushauri usome sana kuhusu hawa watu, i wonder mtu kama wewe mwenye access na internet unashindwa kuwafahamu kwa uzuri zaidi hawa watu! Bwana this is 21st century, vitu vipo kwenye internet tena mpaka vitabu vyao na malengo yao! So, buddy, you better read it more.
     
Loading...