Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kwa nini serikali isiagize Sukari toka nje!

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Njowepo, Nov 2, 2011.

  1. Njowepo

    Njowepo JF-Expert Member

    #1
    Nov 2, 2011
    Joined: Feb 26, 2008
    Messages: 9,177
    Likes Received: 296
    Trophy Points: 180
    Kama ilivyo ada serikali imepunguza kodi kwa cement toka nje toka 35 to 25% to encourage imports!
    Why shouldn't the same be done for Sugar to encourage sugar importation hasa malawi!
    Au ilo la Sukari linagusa masalai ya wenye Dola?
     
Loading...