Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kwa nini REX et al hawakuweka pingamizi la rushwa kwenye defense yao?

Discussion in 'Jukwaa la Sheria (The Law Forum)' started by Shadow, Feb 7, 2011.

  1. Shadow

    Shadow JF-Expert Member

    Feb 7, 2011
    Joined: May 19, 2008
    Messages: 2,887
    Likes Received: 57
    Trophy Points: 145
    Nimesoma gazeti la 'gurdian on Sunday' kwenye habari yenye kichwa: Inside Dowans' Verdict: Tales Mafia style, abuse of power ... Najiuliza kama kuna hiki kipande;

    nanukuu gazeti verbatim:

    Why Rex wakauma 'maneno' katika hili? in reality, hawa wapo kwa maslahi ya nani? Je, kuna haja ya kuwa na wizara ya sheria? au kuwa na mwanasheria mkuu kama tunaajili watu kwa mambo ya voda fasta? au kila kitu kinaenda na mambo ya kuwa na ma-agents?
  2. RealMan

    RealMan JF-Expert Member

    Feb 7, 2011
    Joined: Nov 9, 2010
    Messages: 2,313
    Likes Received: 85
    Trophy Points: 145
    Dont crack your head, it was an inside job.

    REX is a "Class A" law firm having direct connection with the Royal Family.
    The wife of the Prince (RK) works here just for leisure.

    Day light Bank robbery is out fashioned, We simply form something like Kagoda to swindle some few cash for spending.

    To keep our "better halves" at least busy nothing sounds better than a small project like Rex where they advise (at a small fee) a client to terminate a contract and few months later advise (at a nominal fee) the same to pay the Plaintiff $65, being damages arising from contract termination.

    I know you may think there is conflict of interest, that was with the late Azimio la Arusha.
    Dont panic the Head of State in full control of the situation because he knows:
    H.E knows why we are poor,
    H.E knows why we should pay Dowans,
    H.E knows is doing better than his predecessors,

    Just relax Shadow!!!!!!!!!!!!