Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kwa namna hii Udibiti wa mauaji ya Albino utawezakana kweli?

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by Mwanjelwa, Dec 15, 2008.

  1. M

    Mwanjelwa JF-Expert Member

    Dec 15, 2008
    Joined: Jul 29, 2007
    Messages: 962
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 35
    Pamoja na jitihada na vitisho vyote lakini hawa jamaa wa kukamata Albino hawaelewi kabisa. Hii nii hatari kwa nchi yetu hii, pia aibu sana

    Rukwa abductors disappear with albino boy’s hair
    PETI SIYAME in Sumbawanga
    Daily News; Sunday,December 14, 2008 @21:24

    RUKWA police are holding Mpenge villager, James Vilimani (28), on charges of abducting a three-year-old boy, Ernest Katucha, shaving his hair and abandoning him at Mpenge Primary School playing ground -- some 370 metres from his home.

    The boy must thank his stars for having been spared by his alleged abductors. Rukwa Regional Police Commander (RPC) Isunto Mantage told the reporters here yesterday that on Friday night Vilimani (28), a fisherman and a neighbour of the boy’s family, successfully persuaded William Katucha (26) to come out of the his house.

    When Mr Katucha -- the boy’s father -- came out his legs and hands were reportedly tied by Villimani and his three accomplices, still at large, and was told to keep quiet. Vilimani and hooded abductors snatched the boy from the house and disappeared under darkness cover.

    The boy’s mother, Maria Kibandiko (20), raised alarm, villagers responded, untying Mr Kitucha, mounted a search and found the boy abandoned at the playground but his hair shaved. The police are looking for Vilimani’s three alleged accomplices.