Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kuwajibika kwa mawaziri

Discussion in 'Habari na Hoja mchanganyiko' started by manasa, Apr 24, 2012.

  1. m

    manasa Member

    #1
    Apr 24, 2012
    Joined: Apr 2, 2012
    Messages: 88
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nimeangalia bunge la jana session ya jioni i just end up been bored i thought prime minister could talk about the ministers who are suppose to risign from there seats but no he just say nothing at all.
     
  2. King Kong III

    King Kong III JF-Expert Member

    #2
    Apr 24, 2012
    Joined: Oct 15, 2010
    Messages: 24,158
    Likes Received: 661
    Trophy Points: 280
    Talk the Talk.
     
  3. KakaKiiza

    KakaKiiza JF-Expert Member

    #3
    Apr 24, 2012
    Joined: Feb 16, 2010
    Messages: 9,577
    Likes Received: 993
    Trophy Points: 280
    I think we don't have PM yet !that is it.
     
  4. k

    kikokwe Member

    #4
    Apr 24, 2012
    Joined: Apr 7, 2012
    Messages: 44
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 15
    problems relying on the policies of their party and the organ they have formed of kulindana in order to make sure that their sins are not spread out.
     
  5. i

    ikindo Member

    #5
    Apr 24, 2012
    Joined: Nov 29, 2011
    Messages: 77
    Likes Received: 25
    Trophy Points: 25
    Instead he spoke about SIMBA, he repeated constitution comitee names and census, something which we all know about,infact he spoke about the past as always the same to his boss who likes to deal with ded bodies something which has no impact at the present or future.:A S angry::A S angry::A S angry:
     
  6. Dotworld

    Dotworld JF-Expert Member

    #6
    Apr 24, 2012
    Joined: Aug 10, 2011
    Messages: 3,900
    Likes Received: 65
    Trophy Points: 145
    .
    ... Walk the Walk

    .
     
  7. so who

    so who Member

    #7
    Apr 24, 2012
    Joined: Oct 28, 2011
    Messages: 73
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Nimeangalia bunge la jana session ya jioni i just end up been bored i thought prime minister could talk about the ministers who are suppose to risign from there seats but no he just say nothing at all.

    USIHOFU NGOJA MZIKI MZITO UNAKUJA , JAMAA WA KIJIWE No 1 ARUDI KUTOKA MALAWI :target:SI HUWA TUNASEMA ANAONGEA NA WAZEE WA DSM ANAACHA KUONGEA NA WASOMI HO SIJUI WAZEE WENYEWE WANAPEWA HELA SASA PINDA AMESHINDWA KUKAA NA WASOMI WABUNGE NA KUELEZA VITU VYA MSINGI JK YEYE ATAONGEA NA WAZEE WA DSM NA MTAONA HUYU MTOTO WA MJINI NA MTOTO WA MKULIMA NANI ANAJALIMAISHA YA WATANZANIA KWELI HUYU ANAYESEMA YEYE MTOTO WA MKULIMA ANAENDA KUTEMBELEA HATA WATU WANAOFUGA FISI SHINYANGA TENA HATA KWENYE ILE HOTUBA ALISAHAU KUTUSIMULIA KUHUSU YULE MJASILIAMALI WA FISI AKAZUNGUMZIA VIWANDA VYA NGUO NA MAVAZI TU,ILE HOTUBA NADHANI ALITAYARISHA LUKUVI WA ISIMANI IRINGA MAANA IRINGA NGUO ZIKISHONWA ZINAITWA GWANDA KABLA HAZIJASHONWA ZINAITWA MWENDA,HALAFU AKAPIGA BITI TIMU YA SIMBA ISIBWETEKE NA USHINDI KWANI KAZI BADO IPO BADALA YA KUWAAMBIA [​IMG] MAWAZIRI WAKE WAKAANZE KUANUA NGUO MANYUMBANI KWAO KAMA WALIACHA ZINAFULIWA KWANI NGOMA NDO HIYO :rolleyez: ANAYO SPIKA NA THOMASO KASHIKIILIA WANAIPELEKA KWA BWANA MKUBWA PALE PLOT NAMBA MOJA! :doh:
     
  8. marejesho

    marejesho JF-Expert Member

    #8
    Apr 24, 2012
    Joined: Jan 6, 2011
    Messages: 6,190
    Likes Received: 476
    Trophy Points: 180
    It's good that Lizzy is nowhere to be found!!!
     
Loading...