Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kuporomoka kwa thamani ya shilingi

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by chibhitoke, Jun 3, 2010.

  1. c

    chibhitoke Member

    #1
    Jun 3, 2010
    Joined: Jun 1, 2010
    Messages: 61
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    [FONT=&quot] [/FONT]

    Hii email thread nimetumiwa na mtu, samahani kama ilishatundikwa hapa (Msimamizi unaweza kuiondoa)





    Dear all Tanzanians
    [FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]I, as a Tanzanian am proud to have achieved another milestone...The Tanzanian Shilling is now equal to more than 1,400 to 1 US$!!!! Congratulations to all of us Tanzanians for:[/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]1) Using Chinese toilet paper rather than Rexa or Tanpack... [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]2) Buying ice cream made in Kenya or South Africa rather than Azam[/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]3) Using Omo rather than Foma [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]4) Eating Heinz baked beans rather than Dabaga or Red gold [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]5) For using Shoprite as your favourite shopping destination since "expired" South African goods are better than Tanzanian products[/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]6) For using Anchor butter/cheese on your bread rather than ASAS or Serengeti[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]7) For using Colgate and Close up as they make your teeth brighter rather than Whitedent[/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]8) For drinking Heineken and Red Bull rather than a good old Kili....its a matter of image in it![/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot] 9) For drinking St.Anne[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]Namaqua and Overmeer than Dodoma wine[/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]10) For using Farmer's choice sausages than Beef Vienna from Arusha [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]11) For using Kangaroo matches than KIBO match .....and the list goes on.... [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]Come on guys wake up....Its time for a change......BE TANZANIAN BUY TANZANIAN.... And a request to the expatriate community...especially South Africans...please change your mind set and help Tanzania grow by supporting local products... [/FONT][FONT=&quot]

    [/FONT][FONT=&quot]Pass it on to all y'all true [/FONT][FONT=&quot]Tanzanians.[/FONT][FONT=&quot]
    [/FONT][FONT=&quot]
    --
    "BE POSITIVE & THINK POSITIVE"[/FONT]
    [FONT=&quot]

    [/FONT]
     
  2. U

    Umoja55 New Member

    #2
    Jun 11, 2010
    Joined: May 26, 2010
    Messages: 4
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Uchumi wetu unategemea kilimo na madini katika kuimarika kwake hakika imefika kutizama njia nyengine za kuweza kukuza uchumi wetu katika kuimarisha dhamani ya shilingi kwa hiyo wakati umefika kutizama assembling plant kama nchi nyengine zilivyoweza kufanya kama Mexico na Malaysia Nchi yetu ikiweza kufungua Mlango huu hakika tunaweza kupata kuimarika zaid kiuchumi na ajira kupatikana kwa wananchi mbali mbali na dhamani ya fedha yetu kupata soko katika eneo la Africa ya mashariki na Kusini kwa Africa jee njia hii inaweza kuimarisha uchumi wa Tanzania na kukua kwa shilingi kutoka Dollars ya kimarekani ?
    Maoni yangu labda yanaweza kutoa changamoto kubwa sana kwa wasomi wa masuala ya kiuchumi na viongozi wetu wa serikali huu pamoja na Bunge letu lenye kupitisha sera muhimu za maendeleo kwa Watanzania wote natoa hoja kwa wasomaji wengine kuchangia mada yangu
    UMOJA 55 USA
     
Loading...