Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kumbe hata member wa OIC anapiga magoti kwa IMF

Discussion in 'International Forum' started by Ntambaswala, Aug 31, 2010.

  1. N

    Ntambaswala JF-Expert Member

    #1
    Aug 31, 2010
    Joined: Dec 7, 2008
    Messages: 254
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 35
    4 August 2010 Last updated at 06:46 GM



    Pakistan seeks IMF loan restructuring after floods‎

    [​IMG] Officials says more than 16 million people have now been affected by the flooding
    Officials from Pakistan are holding talks with the International Monetary Fund to discuss its $11bn loan package in the wake of the devastating floods.
    The IMF's regional director, Masood Ahmed, told the BBC the organisation wanted to find a way to help Pakistan "through this difficult phase".
    This could include lowering some fiscal targets or allowing Pakistan to apply for emergency natural disaster funding.
    Earlier, UN officials described the humanitarian situation as critical.
    Continue reading the main story Pakistan's Monsoon Floods




    They said that although the UN had raised 70% of the $460m (£295m) needed for emergency relief, many people had yet to receive any help. In the UK, relief agencies say public donors have now given £29m ($45m).
    Government officials and aid agencies in the southern province of Sindh said 80% of those affected had fled their homes.
    The Indus river outside the city of Hyderabad is at its highest for more than 50 years and is expected to rise further on Tuesday.
    Prime Minister Yousuf Raza Gilani is expected to hold high level talks on Tuesday on Pakistan's medical needs, amid growing concern of a public health disaster.





    Mara nyingi tumesikia hoja kutoka kwa watu wanaotetea Tanzania kujiunga na OIC kuwa faida mojawapo tutakayopata kama nchi ni kupata mikopo nafuu na hivyo kutolazimika kukopa kutoka nchi au taasisi za magharibi ambazo ni za kibeberu na hazina nia njema na sisi hata pia dini ya Kiislamu

    Sasa nashangaa Pakistan mwanachama nguli wa IMF toka 1969 inaomba mkopo toka IMF?? si ingevuta tu mkopo au msaada toka OIC au kutoka taasisi kibao zilizo chini ya OIC?.

    Ndio hapo utakapobaini kuwa OIC ina ajenda pana zaidi ya hayo tunayoaambiwa ya mikopo na misaada.............
     
  2. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #2
    Aug 31, 2010
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    Sasa walisema kwamba wangeweza kutusaidia kwa masharti kwamba tujiunge nao, kumbe wasanii, ni ombaomba tu kama sisi?
     
Loading...