Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kuhusu:ugonjwa wa denge.

Discussion in 'JF Doctor' started by Tonge, Jun 24, 2010.

  1. Tonge

    Tonge JF-Expert Member

    #1
    Jun 24, 2010
    Joined: May 7, 2010
    Messages: 696
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Dengue fever or Denge in Swahili is a disease caused by a family of viruses that are transmitted by mosquitoes. It is an acute illness of sudden onset that usually follows a benign course with HEADACHE, FEVER, exhaustion, severe joint and MUSCLE PAIN and RASH.

    The virus is contracted from the bite of a striped Aedes aegypti mosquito that has previously bitten an infected person. The mosquito flourishes during rainy seasons but can breed in water-filled flower pots, plastic bags, and cans year-round. One mosquito bite can inflict the disease.

    After being bitten by a mosquito carrying the virus, the incubation period ranges from three to 15 (usually five to eight) days before the signs and symptoms of dengue appear. Dengue starts with chills, headache, pain upon moving the eyes, and low backache. Painful aching in the legs and joints occurs during the first hours of illness. The temperature rises quickly as high as 104° F (40° C), with relative low heart rate.

    Because dengue is caused by a virus, there is no specific medicine or antibiotic to treat it. For typical dengue, the treatment is purely concerned with relief of the symptoms (symptomatic). Rest and fluid intake for adequate hydration is important. Aspirin and should be avoided. Tylenol) and Codeine may be given for severe headache and for the joint and muscle pain.
     
  2. B

    Bawa mwamba JF-Expert Member

    #2
    Jun 24, 2010
    Joined: Mar 19, 2010
    Messages: 352
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0

    SAFI SANA,.LAKINI NI DENGUE FEVER KWELI? au CHIKUNGUNYA fever? MAANA HAZINA TOFAUTI HIZO ,.NA BONGO NI MAARUFU KWA CHIKUNGUNYA FEVER ILIOPATIKANA MAKONDE PLATEU ,.na HAZINA TOFAUTI DALILI ZAKE INGAWA VIRUS WAKE NI TOFAUTI,.
     
  3. B

    Bawa mwamba JF-Expert Member

    #3
    Jun 24, 2010
    Joined: Mar 19, 2010
    Messages: 352
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    South amerika hutumia chloroquine kuutibia pamoja na maji kama ulivyosema,.je kwa bongo ni denge kweli au homa ya chikungunya iliyopatikana makonde plateu ? Homa ya chikungunya na denge dalili zake ni sawa,.ingawa virusi sababishi hutofautiana,.sasa ni ipi/.lakini chloroquine ina nanufaa zaidi kwa magonjwa yote .,mawili.
     
  4. B

    Bawa mwamba JF-Expert Member

    #4
    Jun 26, 2010
    Joined: Mar 19, 2010
    Messages: 352
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
  5. Mkoroshokigoli

    Mkoroshokigoli JF-Expert Member

    #5
    Apr 4, 2014
    Joined: Dec 20, 2012
    Messages: 13,096
    Likes Received: 1,359
    Trophy Points: 280
    Wadau Mganga mkuu wa wizara ya afya amesema huu ugonjwa upo dsm na umeua watu kadhaa,manispaa za kinondoni,temeke na ilala,ila Kinondon ndo wamekufa wengi
    sosi:magazetini on magic fm
     
Loading...