Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Know something about Multiple Myeloma

Discussion in 'JF Doctor' started by njiwa, Jul 23, 2011.

  1. njiwa

    njiwa JF-Expert Member

    Jul 23, 2011
    Joined: Apr 16, 2009
    Messages: 10,027
    Likes Received: 1,059
    Trophy Points: 280
    Multiple myeloma ( Sijui kiswahili chake ) simply ni cancer plasma cells ndani ya bone marrow. plasma cells ni type of white blood cell that produces antibodies (askari mwili) na bone marrow ni very flexible tissue inayopatikana ndani ya mfupa.

    Je Multiple myeloma yatokea vipi..?!

    Kwanza jua kwamba plasma cells help the body's immune system fight disease by producing substances called antibodies. In multiple myeloma, plasma cells grow out of control and form tumors in the bone marrow.

    Hii excess growth of plasma cells interferes with the body's ability to make red blood cells, white blood cells, and platelets. This causes anemia, which makes a person more likely to get infections and have abnormal bleeding.

    As the cancer cells grow in the bone marrow, they can cause pain and destruction of the bones. If the bones in the spine are affected, it can put pressure on the nerves, resulting in numbness or paralysis. ikifika hii stage ujue kwamba cancer cells zimesha grow vya kutosha na pia ni vizuri ukajua Multiple myeloma mainly affects older adults. Pia a history of radiation therapy raises your risk for this type of cancer.

    Dalili za huu ugonjwa

    - Bleeding problems

    - Bone or back pain

    - Increased susceptibility to infection sababu kubwa immune system imeshakuwa disturbed easily utaona kwa watu waliokuwa infected na HIV

    - Symptoms of anemia (such as tiredness, shortness of breath, and fatigue)

    - Unexplained fractures

    Blood tests can help diagnose this disease. dactari atachukuwa vipimo vya damu kwa haraka baadhi ni kama CHEM20, CBC, SPEP etcl

    Treatments -

    Mara nyingi tukianza treatments our main goal sio curing .. but to relieve symptoms. PBaadhi ya watu yatokea wana mild disease or a questionable diagnosis usually carefully wanakuwa monitored without treatment. Some people have a slow-developing form of multiple myeloma that takes years to cause symptoms.

    hence treatment begins when the disease becomes worse or causes symptoms.Chemotherapy and radiation therapy may be performed to relieve bone pain or treat a bone tumor.

    Bone marrow transplantation in younger patients has been shown to increase disease-free and overall survival, but it has significant risks.

    kuna dawa zatumika sometimes baadhi ni kama decadron, melophalan, thalidomide, lenalidomide (Revlimid), na bortezomib (Velcade). Bisphosphonates are used to prevent fractures. kama watumia dawa na umepewa Bisphosphonates ukasema basi mimi sitotumia hii since ina prevent only fractures ... usifanye hivo ...! tiba haiendi kwa decisions ufanyazo mwenyewe fata ushauri kwanza toka kwa wataalamu

    Pia wagonjwa wa Multiple Myeloma watakiwa wanywe maji mengi mno ili ku prevent dehydration na pia itasaidia ku maintain kidney function.
    wawe carefull na X rays especially zile zinazotumia constract media like dye

    P.S Chemotherapy and transplants rarely lead to a permanent cure.

    Complications -

    huu ugonjwa moja ya main complication yake ni kidney failure , zipo nyingine ndogo ndogo kama bone fracture, infection etcl....

    Mwisho for your info ... there are no clearly-established risk factors for multiple myeloma and it is possible that a combination of factors interact to cause the disease. Thus, there is no method for preventing multiple myeloma.
  2. tbl

    tbl Senior Member

    Jul 27, 2011
    Joined: Mar 29, 2011
    Messages: 112
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 33
    Thank u,its useful 4 me

    KAKA A TAIFA JF-Expert Member

    Jul 28, 2011
    Joined: Apr 27, 2011
    Messages: 558
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 35
    Thank you
  4. Rubi

    Rubi JF-Expert Member

    Jul 28, 2011
    Joined: Oct 5, 2009
    Messages: 1,609
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    asante ndugu tuendelee kujuzana.