Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kilonzo seeks removal of Kenya judges

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by MaxShimba, Aug 23, 2009.

  1. MaxShimba

    MaxShimba JF-Expert Member

    #1
    Aug 23, 2009
    Joined: Apr 11, 2008
    Messages: 35,808
    Likes Received: 94
    Trophy Points: 145
    Justice minister Mutula Kilonzo has said that he will introduce a motion in Parliament that will seek the removal of some members of the Kenyan Judiciary.


    Mr Kilonzo told lawyers that he would seek to amend Section 62 of the Constitution that will see judges removed from office on the grounds of incompetency.


    The minister who was speaking on Friday when he officially closed the annual Law Society of Kenya (LSK) conference held at the Leisure Lodge resort in Diani, Mombasa said he would also request for support from the Chief Justice and Attorney General Amos Wako before presenting the motion.


    He will also back LSK’s proposal to have the number of High Court judges increased to 120, so as to cater for the increasing number of litigants.

    In their request to the minister, lawyers urged that competitive processes for appointment of judges be put in place to allow interested parties to apply for the positions. Currently, the jobs are not advertised and appointments are by invitation only.


    At the same time, Mr Kilonzo said he was optimistic that the country would achieve a new Constitution within the given time limit, but lamented that there was lack of will.


    He, however, urged leaders to keep away partisan interests to facilitate the speedy delivery of the new law.


    “The constitution review process attracts opposition of all quarters but I am sure this time it will be delivered. There is need to soften and smooth the rough edges for purposes of enabling the country to achieve this cause,” he noted. [​IMG]
     
  2. Junius

    Junius JF-Expert Member

    #2
    Aug 24, 2009
    Joined: Mar 11, 2009
    Messages: 3,183
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 133
    Hapa waziri Mutula Kilonzo ananipa mtihani, kipi cha kufanyiwa marekebisho na kipi cha kuondolewa, ni tume ya uajiri ya mahakama kuwa na vigezo fafanuzi na wazi vya kupendekeza majaji au jaji mwenyewe anayeteuliwa?
    kama competency ndiyo sababu katika misingi ipi?
    kuwa jaji hana uwezo kusikiliza kesi, kuchambua ushahidi, kutoa maamuzi sahihi, kuendesha shughuli nyengine za mahakama?
    kama hivyo ndo ndivyo(pengine tofauti na uono wa Mh. Kilonzo) je, ipi nafasi ya mapitio ya kesi, masahihisho au rufani, pale jaji anapopitisha uamuzi ambao parties hawajakubaliana nao(when judge is erred in law or facts)?
    Kilonzo(fikra zangu) anatengeza mazingira ya kuingilia uhuru wa mahakama au kuitumia mahakama na majaji kwa maslahi ya kisiasa.
    Vinginevyo taratibu za kushughulikia competency ya jaji zipo na vyombo vya kufanya kazi hiyo vipo.
     
Loading...