Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kikwete Fuata Nyayo za Netanyahu

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Kubwajinga, Dec 9, 2009.

  1. Kubwajinga

    Kubwajinga JF-Expert Member

    #1
    Dec 9, 2009
    Joined: Jan 23, 2008
    Messages: 2,188
    Likes Received: 14
    Trophy Points: 135
    Last update - 18:10 09/12/2009
    Netanyahu cancels trip to Copenhagen climate conference

    [​IMG]By Barak Ravid [​IMG][​IMG]

    Prime Minister Benjamin Netanyahu has canceled his planned trip next week to the Copenhagen summit on climate change.

    Aides to Netanyahu said the reason for the cancellation was the high expense that would be borne by the taxpayer.

    Summit organizers foot the bill for hosting heads of state and an entourage that is limited to six individuals. However, due to the extensive security detail that accompanies visiting prime ministers, Netanyahu aides said the cost for the visit would be excessive.
    Sources close to the premier added that conference organizers required that the Israeli delegation reserve hotel rooms for a minimum of one week, while Netanyahu had no intention of staying in Copenhagen for longer than two nights.

    In such a scenario, dozens of hotel rooms would remain empty and paid for at a cost of tens of thousands of euros.

    Netanyahu's bureau added that the premier's tight schedule precluded a prolonged stay in Copenhagen.

    The prime minister spoke with President Shimon Peres on Wednesday afternoon, suggesting that he take part in the Copenhagen summit due to the importance Israel attaches to protecting the environment and promoting renewable sources of energy.

    Netanyahu's request of Peres is odd considering that the president was initially designated as Israel's representative to the summit.

    At the premier's request, Peres last week stepped aside to allow Netanyahu to lead the Israeli delegation. Now the prime minister is reversing course.

    In the last week, Netanyahu aides have wavered back and forth as to whether the prime minister would travel to the summit. At one point, the premier attributed his hesitation to Iranian President Mahmoud Ahmadinejad's presence at the event.

    Source: Haaretz http://www.haaretz.com/hasen/spages/1133908.html



    Israel ni nchi tajiri sana ukilinganisha na Tanzania. Lakini hata wao viongozi wao wanajua umuhimu wa kubana matumizi. Kwa nini Kikwete naye asii-onee huruma nchi yetu na kukaa nyumbani badala ya kuzurura kwenye nchi za watu?
     
  2. J

    Jasusi JF-Expert Member

    #2
    Dec 10, 2009
    Joined: May 5, 2006
    Messages: 11,450
    Likes Received: 100
    Trophy Points: 145
    ..angalau angepunguza tu idadi ya wajumbe anaofuatana nao. 12 wangetosha kabisa.
     
  3. BAK

    BAK JF-Expert Member

    #3
    Dec 10, 2009
    Joined: Feb 11, 2007
    Messages: 50,077
    Likes Received: 9,784
    Trophy Points: 280
    Labda bulungutu toka kwa Washkaji zao limepungua sana na pia huyu jamaa na O hawawivi kabisa hasa inapokuja kwenye kutafuta suluhisho kati ya Palestine na Waisrael. Labda O kamwambia kwamba kutokana na hali ya uchumi wa nchi basi mshiko wao wa kila mwaka wa $3 billion inabidi upungue sana, sasa jamaa na yeye ameamua kuanza kupunguza matumizi yasiyo ya lazima.
     
  4. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #4
    Dec 10, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Mwasheni JK awe JK. Kila kukicha JK angalia Museveni. JK angalia Natanyahu.

    Kama hakuna cha maana cha kuandika kwenye ukumbi wa siasa, basi ukumbi wa porojo unawasubiri.
     
  5. I

    Interested Observer JF-Expert Member

    #5
    Dec 10, 2009
    Joined: Mar 27, 2006
    Messages: 1,188
    Likes Received: 96
    Trophy Points: 145
    Wape uhuru watu wajadili "priorities"; ukitaka watu wajadili unachotaka wewe then hii haiwezi kuitwa discussion. Skip a topic which you think is boring for you.
    But for real this topic is very relevant!
     
  6. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #6
    Dec 10, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135

    I am sorry I hurt your feelings.
     
  7. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #7
    Dec 10, 2009
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    Yaani watu wanapozungumzia kuhusu kubana matumizi kwa ajili ya nchi yetu wewe unaona ni mambo yasiyo na maana eti kwa kuwa jina la JK limetajwa? Wake up please!
     
  8. Y

    Yetu Macho JF-Expert Member

    #8
    Dec 10, 2009
    Joined: Jun 15, 2008
    Messages: 223
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Kufanya maamuzi kama haya kunahitaji nia, uwajibikaji na uzalendo wa dhati kwa taifa, swala ambalo halipo kwa JK na wote wanaomzunguka. Tusishangae leo akawa hata hajui itagharimu kiasi gani taifa kuwapeleka hao watu 60.

    Wakuu kunahaja ya kuanza kufanya quantification ya gharama za hizi safari ili wananchi wapewe katika thamani ya fedha ni kiasi gani kimetumika na kimeleta kiasigani na kama kulikua hakuna njia nyingine mbadala na fanisi zaidi katika kuleta hicho kiasi.

    Porojo za kusema safari zimeleta hiki na hiki bila kutuambia zimetumia kiasi gani au kwanini yeye ndo aende hizo safari hazitatufanya watanzania tuache kuamini kwamba huu ni ufujaji wa fedha za uma na tabia ya rais wetu ya kutokupenda kuwajibika.
     
  9. Kigogo

    Kigogo JF-Expert Member

    #9
    Dec 10, 2009
    Joined: Dec 14, 2007
    Messages: 19,245
    Likes Received: 35
    Trophy Points: 145
    naye kazidi kuzurura jamani..kheee kila siku kutembea tembea tu input kwenye hizo meeting sifuri anaishia kukutana na waigiza sinema na kubembea ndo maana wanamsema
     
  10. R

    Ronaldinho Member

    #10
    Dec 10, 2009
    Joined: Aug 7, 2009
    Messages: 69
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Ingekuwa ni safari ya kwenda Mbeya tena kwa gari JK angeweza kughairi,ila Denmark?nani kasema labda awe anaumwa
     
  11. paesulta

    paesulta JF-Expert Member

    #11
    Dec 10, 2009
    Joined: Mar 13, 2009
    Messages: 227
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
    ....guys sometimes vitu kama hivi inakuwa ni communication tricks tu.inawezekana jamaa wamesite security concerns,kama tunavyojua kutakuwa na wanaharakati wa kila aina huko Copenhagen na Israel is not the most loved nation in the world.kumbuka kuwa waisrael wananyima haki wapalestina kutumia natural resources kama maji,so things like these are of a concern to them.wanatoa habari ionekane kuwa it's a matter ya kubana matumizi.these people are clever......
     
  12. paesulta

    paesulta JF-Expert Member

    #12
    Dec 10, 2009
    Joined: Mar 13, 2009
    Messages: 227
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 35
     
  13. bona

    bona JF-Expert Member

    #13
    Dec 11, 2009
    Joined: Nov 6, 2009
    Messages: 3,671
    Likes Received: 64
    Trophy Points: 145
    i agree jk should just stay at home afterall for what industries that we have which emmit co2 that need international attention, i think our president lack priority, we should even hide our face when people talk about industries which emmit co2 that harm earnvironment! jk had nothing to discuss in copenhagen! in short its irrelevant summit for him just wastage of taxpayers money, we heard the only countries which say no to secret copenhagen draft which favour big powers came not from africa with expectional to SA which is the only country at least deserve to attend the summit.
     
Loading...