Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kigamboni stop-order ‘bad for its economy’

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by nngu007, Jun 26, 2012.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Jun 26, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Tue, Jun 26th, 2012
    Tanzania | Tue,June 25th 2012

    A study by a Non-Governmental Organization (NGO), Haki Ardhi, shows that the government's decision to halt the Kigamboni New City Project has paralyzed economic development in the area and called on the state to come clean on the matter.
    [​IMG]
    Kigamboni New City Project


    Haki Ardhi Executive Director, Mr Yefred Miyenzi, told reporters in
    Dar es Salaam on Monday that 70 per cent of the youths who depended on construction activities to make a living have been left jobless since the government stopped construction work in Kigamboni.


    "Kigamboni residents want to be fully involved in the project development, they want to discuss and air their views in official meetings," said Mr Miyenzi while reading findings of the study conducted between December 2011 and March 2012.


    He said the study was conducted to examine social, economic and environmental impacts to Kigamboni residents since the introduction of the project in 2008, saying the study interviewed different people including local government leaders in the area.


    "The researchers also used various reports including master plan of the project, hansards and newspaper cuttings to compile the study," he said.


    He said the study discovered that people have been psychological affected because they are kept in the dark about the fate of the project and thus their own fates and cannot make future plans.Mr Miyenzi further noted that many Kigamboni residents have been denied loans by banks after submitting title deeds as collateral and affecting entrepreneurs tremendously in the process.


    He also advised the government to consider the current currency value when compensating Kigamboni residents to avoid complaints, saying that previous experience indicates that people are underpaid when payments take many years.


    By LUDOVICK KAZOKA,
    Tanzania Daily News


     
  2. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #2
    Jun 26, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Kwanini Serikali ya CCM imesimamisha Ujenzi wa Kigamboni City? Vijana Wengi Wangepata Kazi na kuipa kura CCM

    Bora kuna sababu ya kusimamisha Ujenzi isiwe ikawa kuna wakubwa wanataka hilo eneo; wakubwa wawekezaji wa

    Nje... Sababu kila mtu kazuiwa Kujenga Kigamboni hata Mbunge wa Kigamboni hauji kinachoendelea...
     
  3. L

    Le Grand Alexei Senior Member

    #3
    Jun 26, 2012
    Joined: Nov 9, 2011
    Messages: 116
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    ni kweli kabisa, lakini hizo ndiyo gharama za maendeleo ya kisasa, tusipinge kila kitu...nchi zote zilizoendelea zilipitia hatua hizi leo ukipita China utaona wanabomoa miji ya zamani na kujenga miji mipya inayoendana na wakati uliopo, na kote huko wanaojenga ni developers wakubwa wenye hela zao
     
  4. m

    maingu z Senior Member

    #4
    Jun 26, 2012
    Joined: Apr 2, 2012
    Messages: 134
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    unachokisema ni sawa iwapo tutafuata misingi waliyotumia wachina kuendeleza miji, yao kwani hawajawafukuza watu, wala wakulima wenye mashamba yao bali waliochukuliwa maeneo yao kwanza wamepewa nyumba za kuishi kwa muda, na pindi nyumba mpya zinapomalizika wanapewa sehemu ya nyumba hizo kumilika aidha apartment au flour. Lakini kwa utaratibu wetu hapa ni kufukuza watu tena kwa malipo madogo hivyo hatima yao haijulikani. Pia mradi unaendeshwa kifisadi ndo maana watu wanapinga. Mfano halisi upo...angalia kurasini..hayo ndo mambo yanayopelekea watu kupinga. Ndugu yangu wachina wako smart wacha mchezo kaka. Tungeiga hawa wachina tungekuwa mbali kidogo sana wameegemea magharibi wazungu tangu lini ana urafiki na waafrika? Hapo tumecheza pata potea...
     
  5. m

    maingu z Senior Member

    #5
    Jun 26, 2012
    Joined: Apr 2, 2012
    Messages: 134
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    kwakweli pamoja ni kwamba ni jambo jema, lakini utekelezaji wako ni usanii mtupu kwahiyo wanakigamboni msikubali serikali hii haina nia njema kabisa na watu wake, kwahiyo tushirikiane kupinga mradi huu kwani ni wa kifisadi na hauko wazi. Ni kufa na kupona kigamboni lazima tutoe somo kwa hili tusikubali kuonewa tena.
     
Loading...