Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenyans and bargaining

Discussion in 'JF Chit-Chat' started by charminglady, Jul 11, 2012.

  1. charminglady

    charminglady JF-Expert Member

    #1
    Jul 11, 2012
    Joined: Apr 16, 2012
    Messages: 17,573
    Likes Received: 662
    Trophy Points: 280
    KENYANS AND BARGAINING You really don't have to think long b4 a name or 2 pop up!!

    Operator: Thank you for calling Kenya Airways. How may I help you?

    Kenyan: Hallo. Germany ni pesa ngapi?

    Operator: That will be Ksh 55,000 one-way.
    Kenyan: Lakini si hiyo ni bei ya kuongea?

    Operator: Am afraid the price is fixed.
    Kenyan: Na nikishukia France nitembee hapo pengine?

    Operator: Sir, the price for the flight is fixed.
    Kenyan: Hata nikasimama?
    Operator: That is not allowed on the flight sir.
    Kenyan: Haya basi, nitakaa kwa shimo yenye iko katikati ya viti. Hiyo ni
    pesa ngapi?

    Operator: Sir, I said the price for the flight is fixed.
    Kenyan: Ai? Wacha nipigie Juma.

    Operator: Who is Juma sir.
    Kenyan: He is my relative. You see my grandfather had three wives. So
    Jumais the son to the brother of my sister's cousin from the second
    wife of the
    brother of my grandfather. Anafanya kazi huko kwenu. Am sure ataongea na
    wewe mnibebe sare.

    Operator: Am afraid that will not be possible sir.
    Kenyan: Haiya. Na wewe ni mgumu? Na mzigo je?

    Operator: We allow 25 kgs carry-on luggage per passenger sir.
    Kenyan: I have about kilo mia moja.

    Operator: We will charge you Ksh 500 per extra kilo.
    Kenyan: Si nitajishikia? Ni gunia moja tu. Nitashikia hapo nyuma ya pilot.

    Operator: Am afraid only hand luggage is allowed sir.
    Kenyan: Jesus! Nyinyi watu mnatunyanyasa. Ninaomba serikali iangalie
    hiimambo. Ok. Wacha
    nitalipa hiyo pesa.

    Operator: Thank you.
    Kenyan: Oh! Just one more thing. Naenda na Jane, mtoto wa sister yangu. Huyo
    si naweza kumshika tu?

    Operator: How old is she sir?
    Kenyan: Ni mtoto. She is only sixteen.

    Operator: Am afraid that will be an additional ticket sir.
    Kenyan: What do you mean another ticket? Mtoto. Lakini si ni half price kwa
    sababu ni mtoto eh?

    Operator: No sir. She will pay the same rate as an adult sir.
    Kenyan: Ai? Ksh 110,000. Hiyo ni mingi sana . Kwani ni plot nanunua? Ai?
    Hapana. Wacha twende na Meli.

     
  2. Mulhat Mpunga

    Mulhat Mpunga JF-Expert Member

    #2
    Jul 11, 2012
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 19,099
    Likes Received: 6,757
    Trophy Points: 280
    u made ma day
     
  3. charminglady

    charminglady JF-Expert Member

    #3
    Jul 11, 2012
    Joined: Apr 16, 2012
    Messages: 17,573
    Likes Received: 662
    Trophy Points: 280

    karibu, dah me cku nimetumiwa nilicheka mpaka tumbo likauma.....
     
  4. cacico

    cacico JF-Expert Member

    #4
    Jul 11, 2012
    Joined: Mar 27, 2012
    Messages: 8,308
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    khaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa charminglady umeniua mbavu siku ya leo, ni wabahili wale watu USIPIME KABISA KHA! wanatuzidi wapare lolest!
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  5. Asprin

    Asprin JF-Expert Member

    #5
    Jul 11, 2012
    Joined: Mar 8, 2008
    Messages: 42,181
    Likes Received: 4,718
    Trophy Points: 280
    Kumbe we mpare eh? Haya nambie ulijuaje sisi wakenya ni wabahili?

    Goodafternoon my dear wifey material......
     
    Last edited by a moderator: Jan 4, 2016
  6. Mulhat Mpunga

    Mulhat Mpunga JF-Expert Member

    #6
    Jul 11, 2012
    Joined: Oct 28, 2010
    Messages: 19,099
    Likes Received: 6,757
    Trophy Points: 280
    mwenyewe nimecheka mpaka bosi wangu kanikoromea
    loh na nilikuwa so bored by now nakwenda home
    kicha kimekaa vizuri
    thanks c lady
     
  7. cacico

    cacico JF-Expert Member

    #7
    Jul 11, 2012
    Joined: Mar 27, 2012
    Messages: 8,308
    Likes Received: 7
    Trophy Points: 135
    mwahhhhh! kam PM nimekumith leo sana kha!
     
Loading...