Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenyan innovator wins World Bank software challenge

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Ntemi Kazwile, May 3, 2011.

  1. Ntemi Kazwile

    Ntemi Kazwile JF-Expert Member

    #1
    May 3, 2011
    Joined: May 14, 2010
    Messages: 2,144
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Monday, 02 May 2011 21:09
    Nairobi. Kenya’s rising profile as an innovation hub in the global software scene has been bolstered after a local developer won the just concluded World Bank Applications (apps) for Development challenge.
    Edging out a field of more than 107 entries from 36 countries, Athman Ali managed to clinch an award in the competition, which aimed to push developers to create software solutions that can be used to solve development issues around the world. “We recognised we don’t have a monopoly on innovation.
    These apps clearly demonstrate how the software development community can harness technology to analyse and tackle some of the world’s long-standing problems,” said World Bank Group President Robert B. Zoellick. (Kui Kinyanjui)


    My comments
    Common sons and daughters of this great land, do us proud by inventing something for the world... it is possible!
     
  2. L

    LAT JF-Expert Member

    #2
    May 3, 2011
    Joined: Nov 20, 2010
    Messages: 4,524
    Likes Received: 41
    Trophy Points: 0
    hawa wakwetu wanakimbilia mambo ya kucheka cheka tuu na usharobaro kama ze comedy
     
  3. I

    Igembe Nsabo Member

    #3
    May 3, 2011
    Joined: Jun 4, 2010
    Messages: 87
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Your right! lakini kwa mfumo wetu huu wa shule wa kukariri tutaweza kufanya hayo? angalia watu wanaomaliza computer science katika vyuo vyetu wanavyokaririshwa tu and they don't have apple time to practice their knowledge while their at school, eti watajifunzia kazini! inahitaji nguvu ya ziada kufanya hayo na kubadilisha mfumo wetu wa kusoma ili nasi tuwe INOVATOR vinginevyo tutaendelea kuwa watumiaji wazuri wa software na ubunifu wa wezetu, hatuwezi kuwa na wavumbuzi wa "face book,.....n.k". Tunahitaji kuufumua mfumo mzima wa ELIMU yetu kuanzia Nursery mpaka University na kubadili mind set zetu tusiangalie zaidi kufaulu mtihani tu. Tu intertain UFAHAMU zaidi na si kufaulu mtihani.
     
  4. Ntemi Kazwile

    Ntemi Kazwile JF-Expert Member

    #4
    May 3, 2011
    Joined: May 14, 2010
    Messages: 2,144
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 135
    Well said Igembe Nsabo, with the current mind set of our students it practically not possible!
     
  5. m

    mjasiria JF-Expert Member

    #5
    May 4, 2011
    Joined: Jan 10, 2011
    Messages: 3,720
    Likes Received: 122
    Trophy Points: 160
    You can say this again comrade
     
Loading...