Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenya Yakataa Machinga Wa Kigeni....Mbona Machinga Wakenya Na Wachina Wamejaa Tanzania?

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Muke Ya Muzungu, Jul 11, 2012.

  1. Muke Ya Muzungu

    Muke Ya Muzungu JF-Expert Member

    #1
    Jul 11, 2012
    Joined: Jun 17, 2009
    Messages: 3,449
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Kenya and Uganda have shut the door on foreigners seeking permits for jobs that pay less than Sh168,000 per month or Sh2 million per year.The move, which marks a major labour market policy change, also bars foreigners aged 35 years or less from being issued with work permits. The changes are contained in fresh regulations that Immigration minister Otieno Kajwang' has published in a special Kenya Gazette notice.

    Also read: Uganda govt imposes limits on hiring expatriates "The Director of Immigration Services shall not issue a residence or work permit to any person unless that person has … at his or her full and free disposition an assured annual income of at least $24,000 or its equivalent in Kenya shillings," reads part of the regulations aimed at curbing the entry of foreigners into Kenya's job market. Kenya locks out young and low-paid foreign workers *- Corporate News*|businessdailyafrica.com
     
  2. Muke Ya Muzungu

    Muke Ya Muzungu JF-Expert Member

    #2
    Jul 11, 2012
    Joined: Jun 17, 2009
    Messages: 3,449
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Waondolewe raia wetu wapata hajira. Tukifanya hivyo hata hawa wakenya kwenye supermarkets na mashuleni wanaofundisha kiingereza uozo wataondoka
     
  3. Nivea

    Nivea JF-Expert Member

    #3
    Jul 11, 2012
    Joined: May 21, 2012
    Messages: 7,434
    Likes Received: 49
    Trophy Points: 145
    Wana akili tz si kapu la bibi?
     
  4. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #4
    Jul 11, 2012
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 101
    Trophy Points: 145
    Kawaida, mwenzako akimwaga mboga inabid na wewe umwage ugali. Kenya wamelianzisha hilo, hakuna shida, je huku Bongo kuna mwenye guts za kutoa amri ya jinsi hiyo, wakati wachina wa kariakoo wanapeleka hesabu kwa baadhi ya wakubwa wa imaigreshen? Kwa Tz hii hai'apply!
     
  5. Muke Ya Muzungu

    Muke Ya Muzungu JF-Expert Member

    #5
    Jul 11, 2012
    Joined: Jun 17, 2009
    Messages: 3,449
    Likes Received: 9
    Trophy Points: 0
    Inabidi wafanye kitu kunusuru soko letu la ajira.
     
  6. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #6
    Jul 11, 2012
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Oh Wow, So How about Tanzanian Goverment? What are they going to do and approach the situation? Let's see if he did work to get his Ph.D; If he did then jobs jobs everywhere to local college graduates to replace them flamboyant Kenyans and Ugandans especially in our Mines...
     
Loading...