Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenya - Tanzania border closed over row on vehicle levy

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by Kabaridi, Feb 19, 2012.

  1. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #1
    Feb 19, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    [​IMG]

    The Kenya - Tanzania border in Taveta has been closed after motorist protested the increment of vehicle levy by Tanzania authorities.


    The Tanzanian government has imposed a vehicle levy of USD200 for vehicles entering its borders.

    Stranded travellers at the border have asked the Kenya and Tanzania governments to resolve the situation.

    From Saturday, authorities from the two countries have held discussions on the issue, which has jeopardised the free movement of goods and people across the border.

    "We have passengers who were heading to Moshi but we cannot move because of the new rules, which have been imposed by the Tanzanian government," said Mr Salim Abushir, a driver with the Tahmeed Bus Services.

    Mr Simon Karasha, a tour van driver accused Tanzanian Immigration officials of harassing travellers whenever they tried to cross the border.

    "It is a pity that Tanzanians can trade in Kenya without any problem. We want out government to resolve the problem," said Mr Karasha.

    He added, "We cannot take tourist to Tanzania because of unknown reasons yet they (Tanzanians) can visit different tourist destinations in Kenya."

    The Daily Nation has established that Tanzanian traders plying trade at the busy Taveta market do so without valid work permits unlike their Kenyan counterparts who have been forced to acquire work permits to conduct business in Tanzania.


    source: Kenya - Tanzania border closed over row on vehicle levy*- News*|nation.co.ke

    Enyi wananchi wenzangu, hii tukio ndio inaitwa minyororo ya ukoloni mambo leo. Wako hapa wana tupia wazungu lawama za ukoloni na bado wao wanatenda hivi vitu. kwani, serikali ya tanzania inaongozwa na watu kutoka Rwanda ambao wana damu ya akina felicien kabuga. ikiwa EAC ilivunjwa na wakenya, there is a new initiaive, basi nadhani the government of kenya should reciprocate kufurusha hawa watu. Kama wako SADCC why are they sending their representatives to EAC?!! au ni vile HQ iko Arusha. Colonial borders ndio mpaka karne ya ishirini na moja tunataka kufaharikia.


    Sasa hivi EAC twajua ina serious participants wanne. Kwa vile ninatizama Tanzania is a complete waste of time. Ni watu ambao hawajielewi, They neither know left nor right. they are lodged on complete idiocy.

    Kwanini hatuoni Uganda na uchumi wao mdogo wakinyanyasa watu kwenye boda Malaba?. Kwani, TZ mumefilisika kiwango hicho. This is simmilar to trade embargoes BTW, kwasababu sioni jinsi serikali itatoza watu pesa kiasi nyingi, au uwenda ikiwa tz business sector imejaa wageni kutoka EAC, ndio maana wanatafuta kila njia za kumaximize, mapato but at the end of the day naona its a way of putting a message across.

    Jambo lingine, naona huyu mtu anayelalamika si hata wa kutoka kenya mkoa wa kati, lakini Mr karasha anaonekana ni mtanzania who is willing to do business but, due to his kinsmen's narrow scope of thinking inanishangaza kwa nini wakati huu, watu wanatafuta kufanya biashara, serikali inaweza kuongeza & 200.

    Hili taifa ni lini itaondoka kutoka kwenye giza???

    That having being said, I think the way to go is below??


    http://www.meac.go.ke/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=64&tmpl=component&format=raw&Itemid=46
     
  2. Shinto

    Shinto JF-Expert Member

    #2
    Feb 19, 2012
    Joined: Dec 6, 2010
    Messages: 1,782
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Dogo kuwa mstaarabu, idiocy mara narrow scope ndio naneno gani hayo? Au ndio adabu ya kikenya? Mbona sisi tukiingia kenya mwatuuliza vipande kila mahali?
     
  3. mzurimie

    mzurimie JF-Expert Member

    #3
    Feb 19, 2012
    Joined: Oct 16, 2011
    Messages: 6,152
    Likes Received: 1,557
    Trophy Points: 280
    Tanzania ni tamaa tu
    Sasa watalii wengi wanashukiaga Kenya sababu tz hawajui kujitangaza kuwa hata Kilimanjaro ipo etc

    Sasa magari yakianza kucharge abiria pesa ili walipe boda basi tena abiria wata chagua kwenda Mombasa na kwenda direct Zanzibar then warudi Kenya wakitoe


    Sad tamaa tu kama Kenya hawafanyi hivyo.
     
  4. Saint Ivuga

    Saint Ivuga JF-Expert Member

    #4
    Feb 19, 2012
    Joined: Aug 21, 2008
    Messages: 31,162
    Likes Received: 5,701
    Trophy Points: 280
    usd 200?....supposed to be 500us dollars
     
  5. Edward Teller

    Edward Teller JF-Expert Member

    #5
    Feb 19, 2012
    Joined: Oct 31, 2010
    Messages: 3,768
    Likes Received: 50
    Trophy Points: 145
    kwani rate ya mwanzo ilikuwa USD ngapi?
    mwenye kujua help please
     
  6. Perry

    Perry JF-Expert Member

    #6
    Feb 19, 2012
    Joined: Feb 24, 2011
    Messages: 9,841
    Likes Received: 522
    Trophy Points: 280
    Safi sana tanzania.
     
  7. Bantugbro

    Bantugbro JF-Expert Member

    #7
    Feb 19, 2012
    Joined: Feb 22, 2009
    Messages: 2,605
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 135
    No free lunch...
    Jamaa kila kitu ni kulalamika tu...:A S-coffee:
     
  8. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #8
    Feb 20, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    Swala la vitambulisho kuondolewa EA zimezungumziwa sana katika mikutano za EAC, lakini ni tz haitaki kuondoa swala la vipande kutoka kwa their backyard, hawataki watu kutoka nje wazuru nchi hiyo bila vikwazo. kwangu naona ni jambo la kusikitisha.
     
  9. zomba

    zomba JF-Expert Member

    #9
    Feb 20, 2012
    Joined: Nov 27, 2007
    Messages: 17,082
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 0
    "Manyang'au" (Nyerere) wacheni kulalamika hovyo, lipeni au msije.

    Black or White, no gray shades.
     
  10. The Quonquerer

    The Quonquerer JF-Expert Member

    #10
    Feb 20, 2012
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 781
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    Are you forcing to visit us! You are a liability to us! Why aren't you supposed to apply for a work permit? Jobs ni za Watanzania, we don't need illegal aliens! retaliate tuone nani ataumia, you keep begging to be in Tanzania! We can trade with the rest of the world, but not you..because u r conmen!

    KIMISNGI WATANZANIA WENGI HAWAPENDI WAKENYA, I DON,T LIKE THEM EITHER! JIULIZE KWANINI? SLAP THEM USD 400!
     
  11. Ndahani

    Ndahani JF-Expert Member

    #11
    Feb 20, 2012
    Joined: Jun 3, 2008
    Messages: 11,550
    Likes Received: 132
    Trophy Points: 160
    Kenya nao bwana...wanapenda wao tu ndio tuwasikilize.
     
  12. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #12
    Feb 20, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    kwa ukoo wenu pengine munadamu ya kutopenda watu, lakini are those the sentiments of all people in your land or its your own thoughts?? you can trade with the rest of the world, but not us, kwani your nationalistic approach to things is admirable. Amkeni ndugu zetu, tufanye sote bidii!!!
     
  13. G

    Geza Ulole JF-Expert Member

    #13
    Feb 20, 2012
    Joined: Oct 31, 2009
    Messages: 8,089
    Likes Received: 1,325
    Trophy Points: 280
    it is only a fool in Kenya will make noises on their government retaliating on Tanzania's introduction of US$ 200 per truck since once that border is closed, the second largest trade partner to Kenya (officially first from 2011 data) will seize to trade and u know what even Ugandans r moving south to a more efficient port i.e. Dar es salaam! kenya will remain with Somalia and South Sudan and oversea partners to trade with and considering the infrastructure there is poor the adverse effects on Kenya's economy will be larger than in Tanzania's! So Kenyans watch out what ur wishing! :lol:
     
  14. The Quonquerer

    The Quonquerer JF-Expert Member

    #14
    Feb 20, 2012
    Joined: May 14, 2009
    Messages: 781
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 0
    SO U WANT TO TEACH us on how we should be conducting our business. unjua kshs 20 inayotozwa na wakenya kwa kila kilo ya agri product inayoingizwa kenya..nyie mfanye, sie tuwaangalie tu...it was long overdue, and i hope it's there to stay (that $ 200), lazima tukusanye pesa bana!
     
  15. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #15
    Feb 20, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    ndugu yangu, mkifunga mipaka yote na bandari, unadhani sie wakenya tutaumia. zile bidhaa zinazotoka Kenya kama chai, kahawa na pamba, paireto zote sio za kuuzwa kwenu. Mnaongozwa na feelings ndio maana hata hamwezi waonea watanzania wengine kama Karasha wafanye Biashara kwa amani. Ninyi na Uganda ideology zenu ni tofauti kama kaskazini ilivyo kutoka kusini. Uganda hawaelewi Kiswahili kwa hivyo unajaribu kujifurahisha rohoni. Nipe takwimu ikiwa msemo wako una ukweli. Uganda hawawezi kuenda Dar, maan the distance is not cost effective.
     
  16. G

    Geza Ulole JF-Expert Member

    #16
    Feb 20, 2012
    Joined: Oct 31, 2009
    Messages: 8,089
    Likes Received: 1,325
    Trophy Points: 280
    funga basi halafu tuone! utafanya biashara na Al-Shabaab kule Somalia wakati sie tuna other 8 countries that trade with us from both EAC and SADC (i.e. Uganda, Rwanda, Burundi, DRC, Zambia, Malawi, Mozambique and Comoro Islands) Do ur math before starting to argue ati sisi na Uganda can't trade as if we can't speak with them in English! our port has taken 19% of trade from Mombasa plus the railway project that Museveni is pushing day and night to execute! Au zile arrogance zenu za ati tanzania middle class ni 12% is giving u guys a big head! hahah watch what u wish my friend that ecomomy of urs will grow at 2% this year if u r not careful!
     
  17. livefire

    livefire JF-Expert Member

    #17
    Feb 20, 2012
    Joined: Oct 31, 2011
    Messages: 811
    Likes Received: 5
    Trophy Points: 135
    Never witnessed such an ill convinced people, how will u by closing your border with Kenya woo Ugandans to trade with you? Already its being established major industries, banks and supermarkets from all over EA shun your market causes its actually not a spending Economy. If this aint adequate, never seen a government loose priority to what would benefit its economy, too much work permits and restriction ceilings. No wonder WOOLWORTH had enough of you guys.
    Anyway for your info, most trucks you are chargin that levy aint Kenyan anyway. Probably these are goods that were imported to Tz via Kenya port. Its no secret that though your port is small it is still the most inefficient state facility. Take the catalogue of imported goods, compare goods that Uganda imported via Tz and Kenya. In the same view..take Rwandas import catalogue and have a brief notes comparison. Close that border, you are actually just adding a liability to your route, promote us i dare say.
     
  18. G

    Geza Ulole JF-Expert Member

    #18
    Feb 20, 2012
    Joined: Oct 31, 2009
    Messages: 8,089
    Likes Received: 1,325
    Trophy Points: 280
    so why weeping on that border closure decision? let that remains closed and see who will suffer more otherwise pay US$ 200 levy per truck! end of story...
     
  19. Kabaridi

    Kabaridi JF-Expert Member

    #19
    Feb 20, 2012
    Joined: Nov 15, 2011
    Messages: 2,028
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 133
    mnafanya kazi na M7, EAC bloc iko ina waakilishi wangapi? kama nane tuseme. ukitizima history ya EAC utasema kuwa ni mikenya/minyangau waliwafukuza. na ukienda huko SADC kwa mavuvuzela, utakuta kwamba uchumi wao is 80% superior ukilinganisha na bidhaa zitokazo kwenu. Nchi nyingi kama Zambia wanategemea copper, kwa hivo tizama kabla mujitumbukuze kwa shimo na mujizike kwenye kaburi la sahau. Angola pekee yake ndio inamatumaini kwa kuwa wana mafuta za kujikimu wana miundo mbinu za kuwezesha biashara istawi. Kenya nayo ina nchi za ulaya, South sudan na Somali.

    Kando na muungano wenu na SADDC, nitakueleza saddc haitatatua kuzimia kwa uchumi wenu. lazima kuwe na kugeuzwa kwa aina za siasa na uongozi za kifilosophia zinazoendeshwa.
     
  20. G

    Geza Ulole JF-Expert Member

    #20
    Feb 20, 2012
    Joined: Oct 31, 2009
    Messages: 8,089
    Likes Received: 1,325
    Trophy Points: 280
    we pumbavu kweli SADC ina nchi 16 na Tanzania's economy is third biggest in that block after SA and Angola (check ur facts) just the same way as Kenya is the third economic powerhouse in COMESA behind Egypt and Libya! i don't know where ur getting ur concepts ati Tanzania does not trade within SADC! do ur research to see how many companies have opened up shops in Zambia, Zimbabwe, DRC and Mozambique!
     
Loading...