Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenya eyes billions in gold revenue

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by nngu007, Aug 16, 2011.

  1. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #1
    Aug 16, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Monday, 15 August 2011

    Kenya will issue its first ever gold mining lease in October, opening the way for commercial exploitation of the precious metal whose price has peaked in recent weeks after turbulence rocked global financial markets.

    Goldplat, one of the world's biggest gold companies - which is also listed at the London Stock Exchange - will be awarded the lease to exploit the large gold deposits in the Lolgorien area of Narok County.

    The commissioner of Mines, Mr Moses Masibo, told the Business Daily that the lease will be issued upon the expiry of the 90-days allowed for public interrogation. A notice of the planned issuance of the licence was published in June 2011."We will issue Goldplat a special mining lease in October as prescribed in the law to allow for commercial exploitation of gold at its Kilimapesa site to begin," said Mr Masibo.

    The three-month window is for the public to raise any objections to the firm's activities in the specified location. "I do not anticipate any objection," Mr Masibo said.

    "It is an exciting time for our economy to gain from the record prices."The value of gold from the Kilimapesa mines could top Sh60 billion a year in foreign currency at the prevailing prices or more if the surge in gold prices continues, placing the metal among the top revenue earners for Kenya.

    The government will earn four per cent of the value of each export consignment in the form of royalties, in addition to corporation tax that is tied to the profits that Goldplat will make. The department will value each export consignment and grant an export licence. (NMG)
     
  2. Mzee Mwanakijiji

    Mzee Mwanakijiji Platinum Member

    #2
    Aug 16, 2011
    Joined: Mar 10, 2006
    Messages: 30,383
    Likes Received: 2,443
    Trophy Points: 280
    Yawezekana Kenya wakapata zaidi katika mgodi wao huo kuliko sisi tunavyopata kwenye migodi yetu ilivyo sasa?
     
  3. N

    Ngereja JF-Expert Member

    #3
    Aug 16, 2011
    Joined: Feb 27, 2007
    Messages: 796
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 35
    Inategemea na jinsi mikataba yao ilivyo. Nina uhakika hawatakuwa na tax holidays kama za kwetu, na inavyoonekana watalipa corporate tax ASAP mara tu wanapoanza uzalishaji.
     
  4. nngu007

    nngu007 JF-Expert Member

    #4
    Aug 16, 2011
    Joined: Aug 2, 2010
    Messages: 15,874
    Likes Received: 28
    Trophy Points: 145
    Oh yes Watapata Zaidi ya Sisi; Angalia pia wana uwezo wa kuchunguza shipments... Sisi hatuna; angalia wanawatoza Tax already not a Tax heaven kama Bongo...

    Angalia Ethiopia na Eritrea wana Machimbo Machache zaidi ya Bongo lakini Wanaongoza kwa Uzalishaji; Transparency...
     
  5. F

    FJM JF-Expert Member

    #5
    Aug 16, 2011
    Joined: Apr 11, 2011
    Messages: 8,091
    Likes Received: 76
    Trophy Points: 145
    Absolutely, na kichekesho ni kwamba gold reserve is no where near ya kwetu! Kwanza angalia process yenyewe 90 days public interrogation! Sisi tuna-sign mikataba kwenye hotel London - tena usiku!
     
  6. n

    nomasana JF-Expert Member

    #6
    Aug 16, 2011
    Joined: Aug 14, 2009
    Messages: 723
    Likes Received: 60
    Trophy Points: 45
    the key litmus test will be where the money goes. will be pocketed by a few politically connected people? or will it go to the tax collector(KRA).

    if the money goes through kenya revenue authority then we might see the benefits of gold mining but if it goes straight to treasury bypassing the KRA then i think we got issues.
     
  7. VUVUZELA

    VUVUZELA JF-Expert Member

    #7
    Aug 16, 2011
    Joined: Jun 19, 2010
    Messages: 3,105
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 135
    3% of the profit ndio jamaa eti wanatulipa, hiyo si ndio laana!
    Hata hayo mafuta yakipatikana na kuanza kuchimbwa ndio utasikia Tanzania inapata only 1% ya revenue. Ari mpya kasi mpya!
     
  8. Kichuguu

    Kichuguu Platinum Member

    #8
    Aug 16, 2011
    Joined: Oct 11, 2006
    Messages: 6,945
    Likes Received: 281
    Trophy Points: 180
    Inawezekana wasipate zaidi yetu iwapo Mkuu wa Nchi yetu atavunja personal friendship yake na Sinclair, akajenga utaratibu wa uwazi zaidi. Sisis kwetu tunaambiwa eti mikataba ni siri wakati wenzetu Kenya wanatangaza hadharani na kutoa mwanya kwa wananchi kuweka mapingamizi kama yapo. Siyo kwetu raia wanazikwa masimoni wakiwa hai kwa nguvu na baraka za dola.
     
  9. Tangawizi

    Tangawizi JF-Expert Member

    #9
    Aug 16, 2011
    Joined: Jun 25, 2009
    Messages: 2,200
    Likes Received: 486
    Trophy Points: 180
    I wish this could happen now ili wanasiasa batuelezee inakuwaje kuwaje
     
  10. Sijali

    Sijali JF-Expert Member

    #10
    Aug 17, 2011
    Joined: Sep 30, 2010
    Messages: 1,961
    Likes Received: 323
    Trophy Points: 180
    Education, Education,Education. Watanzania, hasa viongozi wao, ni malimbukeni. Wamekwenda shule lakini hawakusoma. Mimi siamini kuwa mikataba mibovu yote ni kwa sababu ya ufisadi. Zaidi ni ukosefu wa taaluma.
     
  11. Rutashubanyuma

    Rutashubanyuma JF-Expert Member

    #11
    Aug 17, 2011
    Joined: Sep 24, 2010
    Messages: 61,342
    Likes Received: 477
    Trophy Points: 180
    kenya wamejanjaruka hasa kutokana na kujiwekea katiba mpya wakati sisi ccm inang'ang'ania katiba ya mkoloni....................
     
  12. SHERRIF ARPAIO

    SHERRIF ARPAIO JF-Expert Member

    #12
    Aug 17, 2011
    Joined: Aug 25, 2010
    Messages: 6,380
    Likes Received: 1,155
    Trophy Points: 280
    Dawa ni katiba mpya
     
  13. Ngongo

    Ngongo JF-Expert Member

    #13
    Aug 17, 2011
    Joined: Sep 20, 2008
    Messages: 11,811
    Likes Received: 2,959
    Trophy Points: 280
    Napita waku mambo mengine kuyajadili inabidi Dr wa magonjwa ya moyo awe karibu.
     
Loading...