Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenya cuts Diesel, Kerosene Excise Tax to curb Price Impact of rising oil

Discussion in 'Kenyan News and Politics' started by Mlachake, Apr 19, 2011.

  1. Mlachake

    Mlachake JF-Expert Member

    #1
    Apr 19, 2011
    Joined: Oct 13, 2009
    Messages: 2,592
    Likes Received: 166
    Trophy Points: 160
    Kenya’s government reduced the excise tax on diesel and kerosene to help “cushion the impact” of rising fuel prices, Finance Minister Uhuru Kenyatta said.

    The duty on kerosene will decline 30 percent and the tax on diesel will fall 20 percent, Kenyatta told reporters today in Kenya’s capital, Nairobi.

    “We are reducing our revenues to help ease the problem,” he said.

    Consumer groups plan demonstrations in Nairobi tomorrow to highlight the rising cost of living, after inflation in East Africa’s largest economy climbed for the fifth straight month in March to 9.19 percent compared with government’s 5 percent target. Kenya increased the maximum retail price on regular gasoline by 7.2 percent to 108.16 shillings a liter from April 15 because of higher global crude costs.

    The turmoil in oil-producing nations is “clearly beyond our control,” Kenyatta said.

    In neighboring Uganda, authorities arrested protesters and fired tear gas and rubber bullets to break up a series of protests since April 11 against rising prices.
     
  2. Jidu

    Jidu JF-Expert Member

    #2
    Apr 19, 2011
    Joined: Mar 9, 2011
    Messages: 1,057
    Likes Received: 113
    Trophy Points: 160
    At last they can sense the burden to the citezens,But Chama cha magamba still not awake!
     
  3. Wambandwa

    Wambandwa JF-Expert Member

    #3
    Apr 19, 2011
    Joined: Dec 3, 2006
    Messages: 1,951
    Likes Received: 162
    Trophy Points: 160
    Kwetu Waziri wa Fedha anatwambia tuishi kwa jasho letu wakati wao wanamaintain maisha ya anasa kwa mgongo wa mlalahoi!
     
  4. Shapu

    Shapu JF-Expert Member

    #4
    Apr 19, 2011
    Joined: Jan 17, 2008
    Messages: 1,780
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Hapa bongo ndo kwanza wahusika wako likizo mwendo mdundo!!
     
  5. Utingo

    Utingo JF-Expert Member

    #5
    Apr 19, 2011
    Joined: Dec 15, 2009
    Messages: 6,992
    Likes Received: 29
    Trophy Points: 145
    mu mwenyewe hana elimu bali cheti feki alichonunua kutoka stationery moja iliyoko jimbo la connecticut marekani (almeda university) unadhani anaweza kuwa na "tools of analysis?" kichwani mwake?
     
  6. BONGOLALA

    BONGOLALA JF-Expert Member

    #6
    Apr 19, 2011
    Joined: Sep 14, 2009
    Messages: 13,040
    Likes Received: 1,339
    Trophy Points: 280
    huo ndio utawala bora!Tanzania serikali inategemea kodi za mafuta,bia na sigara.60% ya bei ya mafuta kwa lita ni kodi za govt!yani sh 1300 kodi.jee kwa jinsi hiyo biashara ya vidumu vya mafuta toka kenya si itaanza tena?na gharama za uzalishaji bidhaa za kenya itapungua sana!waziri wetu wa east africa anasemaje juu ya athari ya uchumi kwa wanachama wengine?
     
  7. Mlachake

    Mlachake JF-Expert Member

    #7
    Apr 19, 2011
    Joined: Oct 13, 2009
    Messages: 2,592
    Likes Received: 166
    Trophy Points: 160
    60% Jodi? They have to do something.
    Hii serikali inahitaji kubadilishwa jamani.
     
  8. N

    Nanu JF-Expert Member

    #8
    Apr 19, 2011
    Joined: May 29, 2009
    Messages: 1,224
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 135
    TZ Govt can't do anything. There is no money though we are leading for Gold and other minerals mining in the community!!!!
     
Loading...