Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Kenya Budget VS Tanzania Budget

Discussion in 'Biashara, Uchumi na Ujasiriamali' started by Kasheshe, Jun 12, 2009.

  1. Kasheshe

    Kasheshe JF-Expert Member

    #1
    Jun 12, 2009
    Joined: Jun 29, 2007
    Messages: 4,595
    Likes Received: 17
    Trophy Points: 135
    Kenya budget focuses on development[​IMG]Kenya's Finance minister Uhuru KenyattaBy Citizen Correspondent, Nairobi

    Kenya's Finance minister Uhuru Kenyatta yesterday proposes wide ranging measures that will set Kenya on the path to realising Vision 2030 ? the social and economic blueprint for Kenya.

    However, unveiling 2009/20 budget, Kenyatta resisted urge to raise taxes, saying doing so would have burdened Kenyans further.

    Mr Kenyatta has read the national budget that was strong on the need for development.

    He proposed wide ranging measures that will set Kenya on the path to realising Vision 2030- the social and economic blueprint for Kenya.

    Among the measures he highlighted are: A Ksh20 million allocation to each constituency for construction and equipping of a health centre in each constituency; Ksh30 million for construction of one secondary school as a centre of excellence per constituency; Ksh10 million for each constituency for construction of wholesale markets to address rural enterprise and Ksh2.5mper constituency to construct Jua Kali sheds and a further Ksh1million for each constituency to equip them to boost youth employment.

    He also introduced austerity measures to curd government spending and wastage such as: All Cabinet ministers and senior government officials should have one official vehicle whose engine capacity should not exceed 1,800cc.

    Also he announced reduction of all ministries in priority expenditure by 80 per cent on furniture, 60 per cent on advertising and publicity, 40 per cent on telephones, 20 per cent on hospitality and services, 10 per cent on domestic and foreign travel allowance, moratorium on purchase of new vehicles except on security, fuel cards for government vehicles.

    The minister also resisted the urge to raise taxes, saying doing so would have burdened Kenyans further.
    Available at TheCitizen Newspaper

    ----> Budget ya Kenya inaonyesha watu kweli walikaa wakafikiria na kufikiria na wakaja na kitu tofauti kwa mazingira yao.
     
  2. H

    HellFire20 Senior Member

    #2
    Jun 12, 2009
    Joined: Oct 27, 2007
    Messages: 113
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    I think it was a very smart budget by Uhuru especially considering the prevailing conditions
    The single largest beneficiaries are constituencies,
    with such money areas expected to improve include Health facilities,Education,ICT with the incorporation of Digital Villages,Rural infrastructure
    VAT on cellular phones,TV/Digital cameras and bicycles removed which a human being with a brain can look forward to cheaper stuff
     
  3. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #3
    Jun 12, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    hellfire20,

    Je this year pia kuna pesa za kuimarisha Bandari ya Mombassa??
     
  4. N

    Nyauba JF-Expert Member

    #4
    Jun 12, 2009
    Joined: Jul 10, 2008
    Messages: 1,099
    Likes Received: 2
    Trophy Points: 133
    hivi hawa wenzetu uchumi wao uko connected na international system zaidi yetu na achilia mbali political crisis iliyoua zaidi ya watu 1000 na kusimamisha shuguli za uzalishaji zaidi ya mwaka!!!!

    mbona wana very focused, detailed budget and developmental focused kuliko sisi amabao hatuna msukosuko wowote wa kiuchumi zaidi ya UZEMBEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE....

    Tuna tatizooo sana katika kufikiri na kuamuaa..uvivu wa kufikiri!!

    wapi reduction ya govt spending kwenye warsha, telephone, posho, vehicles, stationaries, sherehe, ....nk nk...

    jamani watz ndivo tulivyoooo au...
     
  5. H

    HellFire20 Senior Member

    #5
    Jun 12, 2009
    Joined: Oct 27, 2007
    Messages: 113
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Yeah there was a mention about that but its was more to do with the efficiency aspect rather than infrastructural elements of the port.
    As you may be aware more emphasis is being put to having a second sea port in Lamu.
     
  6. Exaud J. Makyao

    Exaud J. Makyao JF-Expert Member

    #6
    Jun 12, 2009
    Joined: Nov 30, 2008
    Messages: 1,523
    Likes Received: 4
    Trophy Points: 0
    I liked the budget.
    It is for the majority Kenyans.
     
  7. M

    MPadmire JF-Expert Member

    #7
    Jun 13, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 2,020
    Likes Received: 379
    Trophy Points: 180
    Budget ya kenya ni billion 866 ambapo ni kama trillion 13 Wakati Tanzania ni trillion 9 na senti kadhaa,

    Tanzania ni kubwa pia ina rasilimali kuliko kenya. lakini ina budget kubwa kuliko Tanzania.

    Sasa nashangaa kwa nini kenya waweze, Tanzania tushindwe? Wao wana nini na sisi hatuna nini?
     
  8. M

    MPadmire JF-Expert Member

    #8
    Jun 13, 2009
    Joined: Mar 7, 2006
    Messages: 2,020
    Likes Received: 379
    Trophy Points: 180
    Budget ya kenya ni billion 866 kwa Kshs ambapo ni kama trillion 13 TShs Wakati Tanzania ni trillion 9 na senti kadhaa,

    Tanzania ni kubwa pia ina rasilimali kuliko kenya. lakini ina budget kubwa kuliko Tanzania.

    Sasa nashangaa kwa nini kenya waweze, Tanzania tushindwe? Wao wana nini na sisi hatuna nini?
     
  9. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #9
    Jun 13, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    1. Uchumi wa Kenya ni mkubwa zaidi in EA region tangu tunapata uhuru..kumbuka Kenya ilikuwa koloni ya Waingereza!

    2. Ni kweli Tz ina raslimali nyingi zaidi..given good environment, vision, stability n.k..we have better opportunity to do better than Kenya!
     
  10. Buchanan

    Buchanan JF Diamond Member

    #10
    Jun 13, 2009
    Joined: May 19, 2009
    Messages: 13,088
    Likes Received: 236
    Trophy Points: 160
    Hivi exchange rate kati ya KSH na TSH ikoje kwa sasa? Maana nilikuwa nategemea ni 1:10 ila kwa maelezo yako hapo juu ni 1:10+.
     
  11. M

    MzalendoHalisi JF-Expert Member

    #11
    Jun 13, 2009
    Joined: Jun 24, 2007
    Messages: 3,842
    Likes Received: 91
    Trophy Points: 145
    Exchange rate sii mali sana!

    Yen Japan iko chini sana wakati Japan ni 2nd Largest Economy duniani!
     
  12. Cynic

    Cynic JF-Expert Member

    #12
    Jun 13, 2009
    Joined: Jan 5, 2009
    Messages: 5,156
    Likes Received: 609
    Trophy Points: 280
    Zamani bajeti ya Kenya ilikuwa inaizidi ya TZ kwa ratio ya 2:1. Tushukuru mikopo na misaada inatuinuainua (tofauti na Kenya ambako Foreign donors provide only six per cent of Kenya's budget ).
     
Loading...