Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Justin Timberlake, rapper Lupe Fiasco, and singer Kenna to climb Mount kilimanjaro

Discussion in 'Celebrities Forum' started by Paka_Shume, Apr 16, 2009.

  1. Paka_Shume

    Paka_Shume Member

    Apr 16, 2009
    Joined: Jun 22, 2007
    Messages: 59
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 13
    Justin Timberlake wants the world to know how committed he is to bringing awareness about the water crisis we’re in.

    In fact, he wants to shout it from the mountaintops! And he’ll be doing just that when he scales to the top of Mount Kilimanjaro in Africa.

    Justin, rapper Lupe Fiasco, and singer Kenna will trek up the Tanzanian mountain to raise awareness about the current water shortage the world is facing.

    Justin tells GQ, “I’ve been training four times a week to get my VO2 levels up to expand my lungs. We’ll climb for a week straight, carrying 30 pounds on our backs. It’s going to be intense, but it’s going to be so rewarding.”

    For Kenna, it’s an especially personal thing. She says, “My dad almost died as a child from waterborne diseases in Ethiopia, and he had talked to me about digging a well there, and I thought, ‘I have too many friends who would be concerned with the subject of clean water. Maybe I can help out.”

    This is a huge feat ahead of them! Justin is proving once again that he’s unstoppable in anything he aims to accomplish!
  2. P

    Petu Hapa JF-Expert Member

    Apr 16, 2009
    Joined: Jan 2, 2008
    Messages: 714
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Kupanda mlima ni vizuri sana. Nilipanda miaka 15 iliyopita, it is good feel to to reach the uhuru pick. Wanapandia mlima kenya ama Tanzania?
  3. Nduka

    Nduka JF-Expert Member

    Apr 17, 2009
    Joined: Dec 3, 2008
    Messages: 8,321
    Likes Received: 504
    Trophy Points: 280
    wapi wizara ya maliasili na utalii hizi ni opportunity za kujitangaza lakini wa**n*e wamelala tu, ile ya ma super star wa uingereza imepita kavu. hivi hawa watu wanafanyaga nini haswa aaaaaaaaggggggghhhhrrrrrrrrr!!!!!!!
  4. KiuyaJibu

    KiuyaJibu JF-Expert Member

    Apr 17, 2009
    Joined: Aug 29, 2007
    Messages: 672
    Likes Received: 19
    Trophy Points: 35
    Kwani wanakuja kwa niaba ya Wizara ya maliasili na utalii au ni kama mtu na mipango yake mwenyewe ya kutalii?Ukisema wa watumie kujitangaza itabidi mikataba itengenezwe na fedha kibao itumike ili waweze kutangaza kama unavyotaka.Wenzetu hawa huwezi kumtumia kirahisi rahisi tu!