Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

JKN a great visionary

Discussion in 'Jukwaa la Siasa' started by Mzee Mlowezi, Nov 16, 2009.

  1. M

    Mzee Mlowezi Member

    #1
    Nov 16, 2009
    Joined: Jan 16, 2007
    Messages: 27
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    The late Mwalim JKN's world vision was fantastic. For example, he envisioned the impotance of China as an economic super power long before the current only super power did. As for Tanzanians, we thought he was crazy to associate our country with communist China. What a pity, see what is happening now the world's leading democracy borrowing money from the world's leading communist country!
     
  2. M

    Mzee Mlowezi Member

    #2
    Nov 16, 2009
    Joined: Jan 16, 2007
    Messages: 27
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Sorry it is VISIONARY and not vionary
     
  3. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #3
    Nov 16, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Umuhimu wa China na India kwa nchi za magharibi ulijulikana kabla Nyerere ajaenda Edinburgh. Usione uvivu kupekua maandishi.
     
  4. M

    Mzee Mlowezi Member

    #4
    Nov 16, 2009
    Joined: Jan 16, 2007
    Messages: 27
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Zakumi, hakuna matata, hebu nitonye basi nianzie wapi?
     
  5. Companero

    Companero Platinum Member

    #5
    Nov 16, 2009
    Joined: Jul 12, 2008
    Messages: 5,395
    Likes Received: 56
    Trophy Points: 145
    That does not negate the fact that he was a great visionary...
     
  6. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #6
    Nov 16, 2009
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    ..Si umerekebisha tayari, why bring it to us for no reason...Or its about the number of posts!
     
  7. PakaJimmy

    PakaJimmy JF-Expert Member

    #7
    Nov 16, 2009
    Joined: Apr 29, 2009
    Messages: 16,234
    Likes Received: 105
    Trophy Points: 160
    No no noooooo....nooop Zakumi!

    Sio ishu ya uvivu wa kupekua vitabu, otherwise kusingekuwa na kuleta threads hapa, maana tunge`assume ` kila mtu ashapekua vitabu na dokomenti husika!...Hapa tunajuzana na kushea kile ambacho unapenda wenzio wajue..

    Kwa akili zako unadhani wangapi walijua juu ya umuhimu wa China et al` kwa Western Countries!...Lets discuss the pertinent matter here, not much-knowing...huh!
     
  8. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #8
    Nov 16, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Yes indeed. He was visionary and utopian.
     
  9. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #9
    Nov 16, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135
    Unajua kuwa waMarekani walipinga India kupata uhuru?. Na Nyerere alipotaka China kuwa superpower, nia yake iwe mkombozi wa nchi zisizo na sauti. Lakini sasa hivi China ni wezi kwa nchi zisizo tofauti. Anaanza kuiba kama walivyoiba nchi za magharibi.
     
  10. Zakumi

    Zakumi JF-Expert Member

    #10
    Nov 16, 2009
    Joined: Sep 24, 2008
    Messages: 4,574
    Likes Received: 11
    Trophy Points: 135

    I am sorry.
     
Loading...