Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jk -sifuri utawala wa sheria

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Nyambala, Oct 25, 2010.

  1. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #1
    Oct 25, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135
    Kikwete urges electorate to shun ‘killers’

    Source: Daily Newz
    From NASONGELYA KILYINGA in Morogoro, 23rd October 2010 @ 12:12
    CCM Union presidential candidate Jakaya Kikwete on Saturday cautioned Tanzanians not to vote for 'killers' in next Sunday’s general elections.

    He also implored them not to succumb to empty promises that are made by opposition political leaders, saying the promises are nothing but simply ‘hot air’. “Avoid political parties that are instigating violence and killing innocent people. Our opponents are preaching violence, while at CCM we preach peace and unity.

    We are preaching cooperation and not confrontation as our opponents are doing. Please avoid them,” he told the rally at Mikumi yesterday.

    Dr Kikwete once again assured residents that under CCM government peace will prevail in the country, saying there was no way his government would tolerate those who are threatening breach of peace.

    The incumbent president’s remarks comes just a day after report that some CHADEMA members led by Maswa parliamentary contestant through the party, Mr John Shibuda, allegedly attacked and killed one person in Shinyanga after a brief brawl that ensued during a political rally.

    President Kikwete also disputed claims that his government was ignoring education, saying the fact that education budget was increased over five folds from 700bn/- to over 2trn/- was a clear testimony that the CCM government was doing enough to boost education in the country.

    He further pointed out that the establishment of state-of-the-art Dodoma University, building of secondary schools at every ward as well as increase of enrolment for primary school pupils was another indication that the government was committed to improving the standard of education.

    On the fight against malaria, Mr Kikwete insisted that every individual in the country would be provided with bed net under the ‘Universal Coverage’ project, which is dubbed “Bed net at every bedside”.
    However, Dr Kikwete expressed concern over the increased rate of HIV/AIDS infection rate in Morogoro region, which stands at 12.7 per cent.

    He said at least 24,338 people are receiving treatment and in Mikumi, he said, some 2,329 were receiving treatment. On water shortage in Kilosa district especially in Mikumi constituency, he said the government was addressing the problem with the support from World Bank.

    He said the government also disbursed some 1.7bn/- to improve roads in Mikumi during the current financial year.

    He further said that Morogoro will now be connected to Songea directly by road when construction of Lupilo-Songea road is completed, where travellers will now pass through the shortened route of Ifakara to Songea instead of going through Njombe in Iringa.

    The construction work, he said was in progress. Dr Kikwete reiterated the government’s commitment to complete the River Ruaha bridge project in the coming five years.
    He said feasibility study and architectural designs had already been completed and they were currently looking for a contractor to undertake the mega project that would be the second longest bridge after that of Benjamin Mkapa at Rufiji, in Coast region.

    The project will partly start from next financial year, he said. Amid cheers from the crowd, Dr Kikwete said he was convinced that the party would win overwhelmingly the forthcoming general elections, because it has made commendable strides in development.

    My Take:

    Hivi anachofanya JK si ndiyo kuingilia utawala wa sheria? Kesi haijapelekwa hata mahakamani tayari ameshaanza kuropoka ropoka. Huyu mkulu vipi??? The same chap aliwatangaza watuhumiwa ufisadi kwamba ni watu safi wakati kesi ziko mahakamani, same person anazidisha muda wa kampeni wakati alisaini kwa mbwembwe sheria mpya ya uchaguzi. Sasa kama huyu ndiye kiongozi wa nchi inakuwaje wananchi kuhusu kufuata sheria??????????

    Sick and tired of this fella, at least we only have 6 dayz to vote him out..........

    He's now left with only two cards udini na umwagaji damu, but will they stick to his opponents?
     
  2. M

    Mtaka Haki JF-Expert Member

    #2
    Oct 25, 2010
    Joined: Oct 1, 2010
    Messages: 492
    Likes Received: 1
    Trophy Points: 0
    JAMANI HIZI KAULI ZA MGOMBEA ZINATISHA. UNAJUA WATU WASIOFIKIRI VIZURI NA WA HARAKA WANAWEZA KUDHANI KUWA CCM WAMEUSIKA NA MAUAJI HAYO ILI WATUMIE HILO KAMA JAMBO LA KUWATISHA WANANCHI. PILI WATU WENYE wa kawaida wanaweza kudhania kuwa kwa kuwa pia Makamba kipindi hicho alikuwepo katika Jimbo hilo na laifika kwenye eneo la tukio kuna kila dalili kuwa pengine aksuka mpango.
    Wakati wa Wangwe CCM ilijua CHADEMA imemalizika. Lakini kijana aliyekuwa na Wangwe alikuja kuonekana kuwa alikuwa na mahusiano na jamaa wa chama fulani.
    KUNA KILA DALILI KUWA KUNA NGUVU KUBWA NYUMA YA JAMBO HILI NA PENGINE MPANGO MKUBWA JUU YA JAMBO HILI. WANAWEZA KULETWA WATAALAMU WA NJE YA NCHI KUCHUNGUZA. Ukiona OCD anaweza kupigwa kwa kutokufanya ilivyotakiwa. ( SHIBUDA KUWEKWA NDANI) na bado aliyempiga OCD asikamatwe basi ujue nguvu iliyoko juu ya jambo hili ni kubwa.
    MANUMBA TUNAKUOMBEA ULETE UKWELI JUU YA DAMU HII ISIYOKUWA NA HATIA. Mungu atakuja kudai kila damu iliyomwagwa ya wanadamu wengine. KUNA HUKUMU YA MWISHO NA KILA MTU ANAJUA KUWA YESU KRISTO ANARUDI UPESI NA ANAKUJA NA UJIRA MKONONI MWAKE.
     
  3. Nyambala

    Nyambala JF-Expert Member

    #3
    Oct 25, 2010
    Joined: Oct 10, 2007
    Messages: 4,468
    Likes Received: 10
    Trophy Points: 135


    Nilitegemea JK kuwa wise enough kucomment kwenye hili hasa ikizingatiwa yeye bado ni raisi wa nchi lakini sasa anaonekana hana tofauti na akina Makamba au Hiza Tambwe!!!
     
  4. M

    Mikomangwa Senior Member

    #4
    Oct 25, 2010
    Joined: Sep 30, 2010
    Messages: 100
    Likes Received: 0
    Trophy Points: 0
    Watanzania wasiokuwa na elimu au wenye elimu ndogo wanadanganywa kirahisi na Kikwete lakini amini amini nasema Saa inakuja maneno ya uongo yatapita na ukweli utasimama daima. Katika wagombea wote wa uraisi hakuna anayewasihi wafuasi wake kuacha fujo kama Dr Slaa. Kikwete anadanganya wananchi alioshindwa kuwaelimisha yeye mwenyewe ili aendelee kuwatawala kwa hila. BUT time is running short for him; the clock is ticking away!
     
Loading...