Dismiss Notice
You are browsing this site as a guest. It takes 2 minutes to CREATE AN ACCOUNT and less than 1 minute to LOGIN

Jimbo atakalogombania Makamba Junior

Discussion in 'Uchaguzi Tanzania' started by Darwin, Oct 26, 2010.

  1. D

    Darwin JF-Expert Member

    #1
    Oct 26, 2010
    Joined: May 14, 2008
    Messages: 908
    Likes Received: 8
    Trophy Points: 35

    Wasambaa ni wajomba zangu kwasababu mama yangu ni msambaa, hivi ni wasambaa wote bado wanaiamini CCM?

    Naleta habari hii inayotoka kule atakakogombea Makamba Junior.

    Kwa kumbukumbu yangu hata pale Mazinde anapotoka mpiga debe wa CCM Tambwe Hiza nawao hali ni kama hii hapa chini
    .

    Water scarcity poses major threat to Bumbuli residents


    By Dege Masoli



    Over 500 households in Nkelei ‘B 'Village in Bumbuli constituency in Tanga Region experience regular disease outbreaks because of using unclean and unsafe water from wells.

    Speaking to The Guardian in separate interviews some of the villagers said unclean and unsafe water was a major threat to their health.

    They claimed they were experiencing regular health problems, while others died of cholera and typhoid because of using unsafe water. They also blamed the district authorities and the government for lack of seriousness in addressing the problems facing people such as lack of health services and a modern market for their crops.

    Nkelei ‘B' chairman William Mdimu said the problem was serious and over 500 households were in danger of being infected with diseases because of using dirty water. Mdimu explained that besides the water being unsafe, it was also not enough and people were forced to walk long distances in search of it, which affected their economic activities.

    "Scarcity of water is an obstacle to development in the village because people spend about three quarters of the day searching for it. Sometimes, women wake up around midnight to look for drinking water, which is dangerous to them," he said.

    He explained that the village leadership was working hard to address the water problem and it had already presented recommendations to the Lushoto District council so that it could look into possibilities of using the Ngwero water source, which also supplies water to Nkaloi Village and other areas.

    SOURCE: THE GUARDIAN
     
  2. M

    Mbopo JF-Expert Member

    #2
    Oct 27, 2010
    Joined: Jan 29, 2008
    Messages: 2,532
    Likes Received: 3
    Trophy Points: 0
    Unajuaje, labda hiyo ni moja ya kero zilziomsukuma kugombea ili akazikabili! Ila kwa hali ilivyo inasikitisha kuona hali hii inayotishia uhai wa binadamu.
     
  3. TUKUTUKU

    TUKUTUKU JF-Expert Member

    #3
    Oct 27, 2010
    Joined: Sep 14, 2010
    Messages: 11,849
    Likes Received: 34
    Trophy Points: 145
    No comments!!
     
  4. Idimi

    Idimi JF-Expert Member

    #4
    Oct 27, 2010
    Joined: Mar 18, 2007
    Messages: 8,600
    Likes Received: 808
    Trophy Points: 280
    Sehemu hiyo ya Nkelei, Baga na maeneo ya jirani na msitu wa Mazumbai, upande wa kaskazini ni maeneo yenye ukame sana. Nilikuwa huko mwezi Septemba, hilo eneo ni semi arid (nusu jangwa), kwa hiyo haishangazi kwamba watu wa hapo hawana maji safi na salama.
     
Loading...